Комитетот на СоЕ ја стави БиХ на финансиската црна листа

БиХ е додадена на листата држави што инвеститорите треба да ги избегнуваат, бидејќи не ги усвои новите закони против перењето пари и финансирањето на тероризмот. Драган Човиќ, претседател на Домот на народите на БиХ, не закажа седница за усвојување на законите против перењето пари и финансирањето на тероризмот. Тој рече дека не е виновен за одложувањето. [AФП] Комитетот на експерти за проценка на борбата против перењето пари и финансирањето на тероризмот на Советот на Европа (СоЕ) ги предупреди своите членови да не вршат финансиски трансакции со лица и институции во Босна и Херцеговина (БиХ), бидејќи земјата нема усвоено легислатива против перењето пари и финансирањето на тероризмот. „Заради неусвојувањето на законот за перење пари, БиХ се наоѓа под силен политички и финансиски притисок од меѓународната заедница“, објави Партијата на дијаспората на БиХ. Други држави на црната листа на СоЕ се Северна Кореја и Иран. „Домот на народите на БиХ го усвои претходно предлогот на овој закон, како и предлогот за ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека единствен начин Србите во Босна и Херцеговина да го зачуваат својот национален идентитет е и натаму да ја зајакнуваат автономијата на тој ентитет се до целосното осамостојување. - Оваа БиХ, која се одржува со сила од меѓународната заедница не е можна, е нефункционална и е трагикомична држава и препрека за нормален и подобар живот за сите нејзини граѓани. Затоа борбата за самостојност на РС е наша најважна задача, изјави тој во интервју за „Вечерње новости“. Додик оцени дека БиХ не исполнила ниту еден европски услов оваа година, а оти нејзината администрација годишно троши повеќе од милијарда марки, додека граѓаните од неа немаат никаква корист. - На сцена е исламизацијата на државата. Бошњачките политичари и странците упорно заговараат унитаризација на земјата и одржување на илузија за државата БиХ. Зошто Србите да останат во таква земја, рече Додик. Претседателот на РС додаде дека е логично босанските ентитети да се одвојат по 20 ...
| | веќе видена | слични

Комитетот на експерти на Советот на Европа за спроведување на мерките против перењето пари и финансирањето на тероризмот (MONEYVAL), ги повика сите земји-членки на телото и други земји да обрнат особено внимание на сите финансиски трансакции со Босна и Херцеговина за да се избегне ризикот од перење пари и финансирање на тероризмот, бидејќи државата не ги донесе потребните закони за борба против овој вид криминал. Во изјавата објавена на веб страната на MONEYVAL се нагласува дека БиХ не ги исполни своите обврски за донесување на нов Закон за спречување на перење пари и финансирање на тероризам што треба да се направи барем до 1-ви јуни. “MONEYVAL ги повикува сите нејзини земји членки и други земји да ги предупредат своите финансиски институции да бидат поставени на посебни мерки за надзор над транскации во (во готово) со лица и финансиски институции од или во Босна и Херцеговина, со цел да се избегне ризикот од перење пари и финансирање на тероризам” се вели во соопштението. Со оваа мерка БиХ се класифицира ...
| | веќе видена | слични

Експертскиот Комитет за оценка на мерките за борба против перењето пари и финансирањето тероризам (Moneyval) при Советот на Европа ја стави Босна и Херцеговина на т.н. „црна листа“ на земји. Одлуката на комитетот на Советот на Европа беше очекувана, откако Домот на народите на Парламентот на БиХ до неделата (1. јуни) не го усвои Законот за спречување на перење пари и терористички активности. БиХ повторно страда поради неодговорноста на своите политичари, затоа што сега секое финансиско работење со оваа земја ќе биде под строг надзор. Тоа, според тврдењето на експертите, подразбира дополнителни процедури, а испраќањето пари од странство ќе биде многу покомплицирано. Финансиските институции сега имаат обврска при работењето со БиХ да прават дополнителни контроли за да го утврдат потеклото на парите и неговата намена. На листата се уште Северна Кореја и Иран Ќе доцнат платниот промет, паричните дознаки, како и уплатите од странство. Moneyval ги информира властите во БиХ дека „сочувствува со граѓаните на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 277 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Комитетот на СоЕ ја стави БиХ на финансиската црна листа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: