Комитетот на СоЕ ја стави БиХ на финансиската црна листа

БиХ е додадена на листата држави што инвеститорите треба да ги избегнуваат, бидејќи не ги усвои новите закони против перењето пари и финансирањето на тероризмот. Драган Човиќ, претседател на Домот на народите на БиХ, не закажа седница за усвојување на законите против перењето пари и финансирањето на тероризмот. Тој рече дека не е виновен за одложувањето. [AФП] Комитетот на експерти за проценка на борбата против перењето пари и финансирањето на тероризмот на Советот на Европа (СоЕ) ги предупреди своите членови да не вршат финансиски трансакции со лица и институции во Босна и Херцеговина (БиХ), бидејќи земјата нема усвоено легислатива против перењето пари и финансирањето на тероризмот. „Заради неусвојувањето на законот за перење пари, БиХ се наоѓа под силен политички и финансиски притисок од меѓународната заедница“, објави Партијата на дијаспората на БиХ. Други држави на црната листа на СоЕ се Северна Кореја и Иран. „Домот на народите на БиХ го усвои претходно предлогот на овој закон, како и предлогот за ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека единствен начин Србите во Босна и Херцеговина да го зачуваат својот национален идентитет е и натаму да ја зајакнуваат автономијата на тој ентитет се до целосното осамостојување. - Оваа БиХ, која се одржува со сила од меѓународната заедница не е можна, е нефункционална и е трагикомична држава и препрека за нормален и подобар живот за сите нејзини граѓани. Затоа борбата за самостојност на РС е наша најважна задача, изјави тој во интервју за „Вечерње новости“. Додик оцени дека БиХ не исполнила ниту еден европски услов оваа година, а оти нејзината администрација годишно троши повеќе од милијарда марки, додека граѓаните од неа немаат никаква корист. - На сцена е исламизацијата на државата. Бошњачките политичари и странците упорно заговараат унитаризација на земјата и одржување на илузија за државата БиХ. Зошто Србите да останат во таква земја, рече Додик. Претседателот на РС додаде дека е логично босанските ентитети да се одвојат по 20 ...
| | веќе видена | слични

Комитетот на експерти на Советот на Европа за спроведување на мерките против перењето пари и финансирањето на тероризмот (MONEYVAL), ги повика сите земји-членки на телото и други земји да обрнат особено внимание на сите финансиски трансакции со Босна и Херцеговина за да се избегне ризикот од перење пари и финансирање на тероризмот, бидејќи државата не ги донесе потребните закони за борба против овој вид криминал. Во изјавата објавена на веб страната на MONEYVAL се нагласува дека БиХ не ги исполни своите обврски за донесување на нов Закон за спречување на перење пари и финансирање на тероризам што треба да се направи барем до 1-ви јуни. “MONEYVAL ги повикува сите нејзини земји членки и други земји да ги предупредат своите финансиски институции да бидат поставени на посебни мерки за надзор над транскации во (во готово) со лица и финансиски институции од или во Босна и Херцеговина, со цел да се избегне ризикот од перење пари и финансирање на тероризам” се вели во соопштението. Со оваа мерка БиХ се класифицира ...
| | веќе видена | слични

Експертскиот Комитет за оценка на мерките за борба против перењето пари и финансирањето тероризам (Moneyval) при Советот на Европа ја стави Босна и Херцеговина на т.н. „црна листа“ на земји. Одлуката на комитетот на Советот на Европа беше очекувана, откако Домот на народите на Парламентот на БиХ до неделата (1. јуни) не го усвои Законот за спречување на перење пари и терористички активности. БиХ повторно страда поради неодговорноста на своите политичари, затоа што сега секое финансиско работење со оваа земја ќе биде под строг надзор. Тоа, според тврдењето на експертите, подразбира дополнителни процедури, а испраќањето пари од странство ќе биде многу покомплицирано. Финансиските институции сега имаат обврска при работењето со БиХ да прават дополнителни контроли за да го утврдат потеклото на парите и неговата намена. На листата се уште Северна Кореја и Иран Ќе доцнат платниот промет, паричните дознаки, како и уплатите од странство. Moneyval ги информира властите во БиХ дека „сочувствува со граѓаните на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда ...
сите 185 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 163 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 96 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 67 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 160 | | | веќе видена

Актуелниот заменик министер во МВР Агим Нухиу, кој на 27 април беше министер во техничката влада, сведочи на рочиштето за настаните од крвавиот четврток. ...
сите 25 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Комитетот на СоЕ ја стави БиХ на финансиската црна листа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: