Душебаев: Заминувам од Скопје како херој


Шпанскиот репрезентативец Алекс Душебаев, кој пристигна во Скопје пред четири години како талентиран ракометар, заминува од редовите на „црвено-црните“ како искусен играч со титула европски шампион. Тој е еден најстандардните играчи што се вткаи во историскиот клупски успех. Во Kелн против ПСЖ го одигра последниот меч во „црвено-црниот“ дрес, од каде што се сели во редовите на полскиот Kјељце, од кого Вардар ја презема европската титула, а го тренира неговиот татко Талант. - Немам зборови да го опишам ова, ги победивме двата најголеми клуба во Европа, Барселона и ПСЖ и станавме европски шампион, ќе бидеме запишани во историјата на Македонија. Знаев каде доаѓам, во амбициозен клуб, во земја што живее за ракометот. Заминувам како херој од тука, а Вардар секогаш ќе биде во моето срце - вели Душебев.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска федерација направи моќно видео како поттик пред настапите на сениорската и младата репрезентација. Македонската фудбалска федерација направи моќно видео како поттик пред настапите на сениорската и младата репрезентација. На одличниот видео-материјал кај нашата најдобра репрезентација се капитенот Пандев, Алиоски и Трајковски, додека кај младите се Николов, Барди и Аврамовски. На овој начин ФФМ сака да испрати порака до навивачите да дојдет во недела навечер на Арената „Филип втори“, и да ги подржат нашите најдобри фудбалери во обидот да се направи уште еден сензационален успех за македонскиот спорт. Да бидат подобри од Шпанија.
| | веќе видена | слични

ФФМ тргнува во акција, фудбалски да се обединиме. изработија едно видео кое е дополнителен поттик за двете селекции пред она што ги чека во дуелот со Шпанија, но и настапите на младата репрезентација на Македонија на Европското првенство во Полска. Едно моќно видео кое е и порака за навивачите да дојдет во недела навечер на Арената „Филип втори“, и да ги подржат нашите најдобри фудбалери во обидот да се направи уште еден сензационален успех за македонскиот спорт. Да бидат подобри од Шпанија. Секоја чест за видео материјалот
| | веќе видена | слични

По четири сезони минати во дресот на македонскиот, регионалниот и европскиот ракометен машки првак Вардар, Алекс Душебаев заминува во Kјељце, но со најдобрите спомени. Во полскиот тим доаѓа како европски шампион. Најдобриот стрелец во Вардар дојде како млад и перспективен играч, а сега заминува како легенда. - Додека сите славиме, мене ми е најтешко. Дојдов во Вардар како млад и перспективен играч, а заминувам како легенда чие име е запишано во историјата на клубот, но и во македонската клупска историја воопшто. Заминувам со европска титула, заминувам со полно срце, кое секогаш ќе чука за Вардар, за Македонија... Ви благодарам - изјави Алекс Душебаев на последната средба со навивачите. - Во Вардар ги имав сите услови, но Вардар има нешто што другите го немаат, а тоа е срцето. Никогаш не се знае, јас сега ќе си одам, но можеби ќе се вратам еден ден. Секако дека еден ден би сакал да се вратам тука. Па, дури и како играч на Kјељце, навистина би сакал уште следната сезона да се вратам и повторно да ја доживеам ...
| | веќе видена | слични

По четири сезони минати во дресот на Вардар, Алекс Душебаев заминува во Келце, но со најдобрите спомени. Во полскиот тим доаѓа како европски шампион. На најдобриот стрелец на „црвено-црните“ најтешко му падна вчерашното славје, во Вардар дојде како млади и перспективен играч, а сега заминува како легенда. „Додека сите славиме, мене ми е најтешко. Дојдов во Вардар како млад и перспективен играч, а заминувам како легенда чие име е запишано во историјата на клубот, но и во македонската клупска историја воопшто. Заминувам со европска титула, заминувам со полно срце, кое секогаш ќе чука за Вардар, за Македонија... Ви БЛАГОДАРАМ", изјави Алекс Душебаев на последната средба со навивачите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Десниот бек на европскиот ракометен шампион Вардар, Алекс Душебаев, го одигра последниот натпревар во црвено – црниот дрес, а од наредната сезона ќе биде дел од тимот на Киелце. По последната титула со Вардар (националното прверенство), Шпанецот изјави дека е презадоволен од постигнатото и истовремено најави дека еден ден сака пак да се врати во Скопје. Сезоната за нас беше прекрасна, подобро од ова не може, четири титули освоивме во една година. Ова е перфектно, сега мораме да прославиме, да одмориме. Во Вардар ги имав сите услови, но Вардар има нешто што другите го немаат, а тоа е срцето. Никогаш не се знае, јас сега ќе си одам, но можеби ќе се вратам еден ден. Секако дека еден ден би сакал да се вратам тука. Па, дури и како играч на Киелце, навистина би сакал уште следната сезона да се вратам и повторно да ја доживеам атмосферата во оваа сала, изјави Душебаев. Киелце за Душебаев ќе биде втора интернационална кариера по Вардар. Претходно тој настапуваше само на „домашно" тло во Шпанија и ги бранеше боите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ракометарите на новиот европски првак Вардар со победата постигната попалднево во Велес против Борец ја освоија 11.та титула шампион на Македонија. Во последниот натпревар од 10.коло од плеј офот Вардар победи со 36:28 (15:12). Вардар и Металург имаат ист број бодови, но во меѓусебниот дуел Вардар е подобар. Тимот од Велес на моменти беше конкуренетен и во еден момент намали на 20:21 по што тренерот на Вардар, Раул Гонзалез мораше да бара тајм аут. Денешниот натпревар за тројца играчи на Вардар: Петар Ангелов, Алекса Душебаев и Александер Деревен беше последен во „црвено-црниот“ дрес. Доделувањето на шампионскиот пехар и медалите ќе се одржи вечерва во Спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје со почеток во 21 часот. Конечна табела: Вардар 27 бодови (шампион), Металург 27, Еурофарм Работник 12, Охрид 12, Пелистер 12, Борец 0.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар со победата над Борец во Велес ја освоија шампионската титула во шампионатот на Македонија вкупно 11.та во клупската историја. Потоа во СЦ „Јане Сандански“ претседателот на РФМ Живко Мукаетов им го предаде шампионскиот пехар. Вардар ја заокружи својата најуспешна сезона освојувајќи четири титули: европски шампион, првак на СЕХА лигата, шампион на Македонија и освојувач на Купот на Македонија.
| | веќе видена | слични

По грандиозниот успех во Келн, РК Вардар се врати во Македонија, каде денеска гостуваше во Велес кај Борец, и каде со победа ја завери титулата. Домашната публика импресионирана од резултатот на „црвено-црните“ во Германија, денес им приредија фантастичен и коректен дочек, каде беа испратени со овации европските шампиони. По заминувањето од Велес, Вардар со играчите и целото раководство, титулата ја славеше пред своите гледачи во „Јане Сандански“, а од трибини грмеше, „шампиони, шампиони!“. На прославата овации добија сите, а свое обраќање имаа сопственикот на Вардар, и претседателот на РФМ. تم نشره بواسطة ‏‎ RK Vardar ‎‏ في 7 يونيو، 2017 ВИДЕО: РК ВАРДАР.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во последниот натпревар од 10.коло од плеј офот Вардар победи со 36:28 (15:12). Вардар и Металург имаат ист број бодови, но во меѓусебниот дуел Вардар е подобар. Тимот од Велес на моменти беше конкуренетен и во еден момент намали на 20:21 по што тренерот на Вардар, Раул Гонзалез мораше да бара тајм аут. Денешниот натпревар за тројца играчи на Вардар: Петар Ангелов, Алекса Душебаев и Александер Деревен беше последен во „црвено-црниот“ дрес. Доделувањето на шампионскиот пехар и медалите ќе се одржи вечерва во Спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје со почеток во 21 часот. Конечна табела: Вардар 27 бодови (шампион), Металург 27, Еурофарм Работник 12, Охрид 12, Пелистер 12, Борец 0. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 230 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 74 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 127 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Пожар попладнево избувна во близина на караулата Чашка, над селото Кучково, на македонско – косовската граница. Командирот на Бригадата за Противпожарна ...
сите 144 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Душебаев: Заминувам од Скопје како херој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: