Утре ќе биде отворена крстилницата на црквата – Успение на пресвета Богородица во Пробиштип

2 копии

Министерството за економија преку јавно извлекување ги избра граѓаните кои годинава ќе добијат субвенции за набавка на сончеви колекторски системи за што се одвоени шест милиони денари од буџетот. Граѓаните ќе добијат субвенции во износ до 30 отсто од вкупната инвестиција, но не повеќе од 300 евра. - Досега вкупно се субвенционирани 3.021 домаќинство, а исплатени се вкупно 42.900.000 денари од Буџетот на Република Македонија. Годинава, пак, во согласност со Програмата за надоместување на дел од трошоците за купување и вградување сончеви термални колекторски системи во домаќинствата за 2015 година, до крајниот рок предвиден со огласот, пристигнаа 2.484 барања - рече министерот Незири во своето обраќање. Тој се осврна и на придобивките од реализацијата на оваа мерка, заштеда од околу 2.400 киловат-часови годишно за едно домаќинство со вграден сончев термален колекторски систем, за негово користење од околу 8 месеци во текот на годината. - Во согласност со последната цена на електричната енергија во Република ...
| | веќе видена | слични

Министерството за економија денеска ја спроведе лотаријата на која беа извлечени лицата кои се стекнаа со право на надомест на најмногу 30% од трошоците направени за купување и вградување на соларни колектори во домаќинствата. Од државниот буџет за овој проект и годинава се издвоени шест милиони денари, со кои се покриваат дел од потрошените финансиски средства на граѓаните за инсталирање на вакви уреди. Притоа, надлежното министерство на граѓаните им покрива не повеќе од 300 евра во денарска противредност на домаќинствата кои не се стекнале со ваква субвенција во текот на минатите години. Министерот за економија Беким Незири беше присутен на јавното извлекување, по кое тој ги резимираше досегашните резултати од реализацијата на овој проект започнат уште во 2007 година. „Досега вкупно се субвенционирани 3.021 домаќинство, а исплатени се вкупно 42.900.000 денари од Буџетот на Република Македонија“ рече Незири. Воедно, тој информираше дека само годинава до министерството пристигнале 2.484 барања за одобрување ...
| | веќе видена | слични

Субвенции за сончеви колектори вредни до 300 евра добија домаќинствата. На јавно извлекување, министерството за економија ги избра лицата кои ќе добијат 30 отсто од вкупната вредност на инвестицијата. Барање за колектори поднеле 2,400 лица, со оглед дека годишните заштеди на сметките на струја можат да им достигнат до 13. 000 денари. Тонско Анализите покажуаат дека со вграден колектор може да се заштеди околу 2,400 киловат часа електрична енергија на годишно ниво, односно околу 13,000 денари, изјави министетот за економсија Беким Незири Од државниот буџет за оваа намена годинава се издвоени 6 милиони денари. Инаку субвенции за набавка на сончеви колкеторски панели се доделуваат од 2007 та година. До сега субвенционирани се над 3,000 домаќинства, а исплатени се речиси 43 милиони денари државна помош Наташа Мерсовска
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ се одржа јавното извлекување на лицата кои се стекнаа со правото на надомест на дел од трошоците направени за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во своето домаќинство.Од буџетот и годинава беа издвоени 6 милиони денари за поврат на дел од потрошените средства за обезбедување на сончеви колектори до 30 отсто, но не повеќе од 300 евра во денарска противвредност по домаќинство.Министерот за економија Беким Незири беше присутен на јавното извлекување, каде истакна дека подобрувањето на квалитетот на животот на своите граѓани е приоритет кој се применува и во енергетскиот сектор, преку политики кои овозможуваат промоција на обновливите извори на енергија и унапредување на енергетската ефикасност.„Земајќи ги предвид климатските карактеристики во Република Македонија, а со цел стимулирање на користењето на сончевата енергија, Министерството за економија во неколку наврати, и тоа во 2007, 2009, 2011, 2012, 2013 и 2014 година, успешно ги спроведе ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Преку јавно извлекување Министерството за економија денеска ги избра граѓаните кои годинава ќе добијат субвенција за набавка на сончеви колекторски системи. За поврат на дел од вложените средства во сончеви колектори се поднесени над 2.400 барања. Од државниот буџет за годинешното субвенционирање се одвоени шест милиони денари, информира АлсатМ. – Министерството за економија како и претходните и оваа година ќе исплати дел од трошоците на граѓаните за поставување сончеви колектори до 30 проценти од трошоците или во апсолутна вредност од 300 евра, изјави министерот за економија Беким Незири. Анализите покажуваат дека едно семејство со вграден сончев колектор може да заштеди 2.400 киловат часа електрична енергија на годишно ниво, односно околу 13.000 денари. – Зависно од опремата што се поставува во најмала рака и во минимални услови е 13.000 денари за една година за едно семејство, но бројката може да достигне и 18.000 денари на годишно ниво, што значи помеѓу 1.300 и 1.500 денари заштеда за месец, ...
| | веќе видена | слични

Јавно извлекување на лицата кои ќе го остварат правото на надомест на дел од трошоците направени за купен и вграден соларен колектор во своето домаќинство од објавениот повик за 2015 година организира денеска Министерството за економија. На извлекувањето ќе присуствува министерот за економија Беким Незири. Од сите пристигнати апликации во рокот, со јавно извлекување на транспарентен начин, ќе бидат определени оние кои ќе добијат надомест од 30 отсто од направените трошоци, но не повеќе од 300 евра. Секој барател, кој има доставено барање за надоместување на дел од трошоците има право, доколку сака, да присуствува на јавното извлекување. Досега вкупно се субвенционирани 3.021 домаќинство, а исплатени се вкупно 42.900.000 денари од Буџетот на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, ...
сите 111 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 119 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 203 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре ќе биде отворена крстилницата на црквата – Успение на пресвета Богородица во Пробиштип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: