Доделени првите сертификати за ИТ проценители

3 копии

Граѓаните и фирмите кои ќе имаат потреба од проценка во областа на информатичката технологија во иднина ќе можат да се обратат кај овластени проценители. Првите сертификати и уверенија за посетувана обука и положен испит за проценители од областа на ИТ ги додели денеска министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. Дваесет кандидати во текот на мај годинава посетуваа обука и се запознаа со законот, методологијата и извештајот за процена, а во јули полагаа стручен испит. Обуката и испитот ги спроведе Комисија чии членови беа избрани од редовите на истакнати универзитетски професори и лица кои дале придонес во развојот и вршењето процена. Според министерот Ивановски, откако ќе се регистрираат за проценителска дејност, со минимум двајца вработени со уверение, или трговец-поединец, нив МИОА ќе ги лиценцира за проценители. Следните обуки за проценителите ќе бидат организирани во септември. Ивановски се надева оти ќе се пријават поголем број граѓани бидејќи, како што истакна, проценителската ...
| | веќе видена | слични

Процените во областа на ИТ најчесто ќе ги бараат правните лица при определени трансакции, односно купопродажби, ликвидации, стечаи и извршни постапки, а граѓаните исто така имаат потреба од проценител доколку го вложуваат предметот за процена за почнување бизнис - Иво Ивановски Цената на услугите за процена се утврдени со методологија, а нивниот износ зависи од предметот Граѓаните и фирмите што ќе имаат потреба од процена во областа на информатичката технологија (ИТ) во иднина ќе можат да се обратат кај овластени проценители. Првите сертификати и уверенија за посетувана обука и положен испит за проценители на информатичка опрема вчера ги додели министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. Дваесетте кандидати во текот на мај годинава посетувале обука и се запознале со законот, методологијата и извештајот за процена, а во јули полагале стручен испит. Обуката и испитот ги спровела комисија чии членови биле избрани од редовите на истакнати универзитетски професори и лица што дале ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ реагира на одлуките на апелацискиот суд да одреди мерка притвор за Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, иако според опозицијата, истите ги почитувале ...
сите 411 | | | веќе видена

Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да престане да ги брани криминалите на осудениот Никола Груевски и неговите соработници. Лицемерно е ...
сите 290 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Пратеникот на СДСМ Хари Локвенц, денеска истакна дека скроениот Буџет за 2019 година е одличен, и дека тој ќе треба да ја подобри заработката на сите граѓани и ...
сите 224 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доделени првите сертификати за ИТ проценители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: