Доделени првите сертификати за ИТ проценители

3 копии

Граѓаните и фирмите кои ќе имаат потреба од проценка во областа на информатичката технологија во иднина ќе можат да се обратат кај овластени проценители. Првите сертификати и уверенија за посетувана обука и положен испит за проценители од областа на ИТ ги додели денеска министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. Дваесет кандидати во текот на мај годинава посетуваа обука и се запознаа со законот, методологијата и извештајот за процена, а во јули полагаа стручен испит. Обуката и испитот ги спроведе Комисија чии членови беа избрани од редовите на истакнати универзитетски професори и лица кои дале придонес во развојот и вршењето процена. Според министерот Ивановски, откако ќе се регистрираат за проценителска дејност, со минимум двајца вработени со уверение, или трговец-поединец, нив МИОА ќе ги лиценцира за проценители. Следните обуки за проценителите ќе бидат организирани во септември. Ивановски се надева оти ќе се пријават поголем број граѓани бидејќи, како што истакна, проценителската ...
| | веќе видена | слични

Процените во областа на ИТ најчесто ќе ги бараат правните лица при определени трансакции, односно купопродажби, ликвидации, стечаи и извршни постапки, а граѓаните исто така имаат потреба од проценител доколку го вложуваат предметот за процена за почнување бизнис - Иво Ивановски Цената на услугите за процена се утврдени со методологија, а нивниот износ зависи од предметот Граѓаните и фирмите што ќе имаат потреба од процена во областа на информатичката технологија (ИТ) во иднина ќе можат да се обратат кај овластени проценители. Првите сертификати и уверенија за посетувана обука и положен испит за проценители на информатичка опрема вчера ги додели министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. Дваесетте кандидати во текот на мај годинава посетувале обука и се запознале со законот, методологијата и извештајот за процена, а во јули полагале стручен испит. Обуката и испитот ги спровела комисија чии членови биле избрани од редовите на истакнати универзитетски професори и лица што дале ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 206 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 16 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 203 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 51 | | | веќе видена

 Ако сте љубител на животинчиња, колку пати досега сте им се восхитувале на оние во другите земји на кои професија им е шетање кучиња? Кај нас не постои такво ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доделени првите сертификати за ИТ проценители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: