„Блискост“ на Кантемир Балагов апсолутен победник на „Киненова“


4 копии

Меѓународното жири на чело со турскиот маестро Зеки Демиркубуз, заедно со Росица Валканова и Лазар Секуловски одлучија трите награди на фестивалот „Киненова“ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Наградите за најдобро сценарио, најдобра режија и најдобар филм тие ги доделија на филмот „Блискост“ од Кантемир Балагов. -Жирито се одлучи да ги даде трите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Киненова“ е фестивал кој се занимава со филмска уметност , а не со верска и со национална омраза. Се оградуваме од каков било контекст кој е надвор и различен ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Познатиот хрватски писател, колумнист и сценарист Анте Томиќ, автор на сценариото за филмот „Устав на Република Хрватска“ кој вчера беше прикажан на фестивалот ...
| | веќе видена | слични

Се оградуваме од каков било контекст кој е надвор и различен од уметност и авторска слобода, изјави денеска на прес-конференција директорот на „Киненова“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечерва во 20 часот во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар свечено ќе биде затворено третото издание на Межународниот фестивал на дебитантски филм ...
| | веќе видена | слични

Поради јавното споменување и инволвирање на фестивалот „Киненова“ во случувањата околу филмот „Ругање со Христос“ , организаторите денеска ги соопштија своите ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Во  рамки на програмата за Европско културно наследство на фестивалот на дебитантски филм „Киненова“ ќе бидат прикажани филмовите: „Устав на Република ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Костадин Богданов кој на вчерашната седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ беше разрешен од партиските функции во партијата, преку Фејсбук го честита Денот на ...
сите 306 | | | веќе видена

По лидерот на ДУИ Али Ахмети и премиерот Зоран Заев седна во пратеничкото столче и чека да започне седницата. Во салата сеуште не се присутни пратениците на ...
сите 82 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која беше исклучена од партијата бидејќи гласаше „за“ отворање на Уставот, во нејзиното гостување во Тренд ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 229 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Блискост“ на Кантемир Балагов апсолутен победник на „Киненова“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: