Градежното незиградено земјиште преминува во рацете на општинската власт

Од први јули управувањето со градежното незиградено земјиште преминува во рацете на општинската власт. Наместо министерството за транспорт со државното земјиште ќе менаџираат градоначалниците. Електронска аукција и лиценци за вработените во општините се само дел од условите што локалната власт треба да ги исполни за да менаџира со земјиштето. „Вкупно 48 општини во Република Македонија го исполнуваат условот согласно бројот на вработени. Останатите општини односно вработените во тие општини имаат можност во месец август да присуствуваат на обуките, а во месец септември да ги полагаат испитите. - Очекувам дека бројот на општини кои ќе ги исполнуваат условите во делот на бројот на вработени ќе се зголеми. Очекувам дека во наредниот период општините ќе ги достават и програмите за управување со градежно земјиште, исто така уште еден услов“, вели Миле Јанакиески.
| | веќе видена | слични

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје Коце Трајановски денеска на 192 кандидати од 48 општини им доделија потврда за положен испит за стекнување овластување за водење постапка за отуѓување и давање под закуп на градежно земјиште, сопственост на Република Македонија. Трајановски информира дека од 231 кандидат чии пријави биле прифатени за следење на обуките и за полагање на задолжителниот електронски испит, сертификат добиле само 192 кандидати. - Овие кандидати се испратени од 57 општини, што претставува 67 отсто од вкупниот број на единици на локалната самоуправа во државава и покажува висока заинтересираност на општините за исполнување на законските предуслови за стекнување на овластување за вршење на оваа надлежност, рече Трајановски. Од нив, како што додаде, 48 општини го исполнија законскиот минимум за сертифицирани службеници за вршење на оваа дејност. - Овој ден е навистина значаен за развојот на децентрализацијата во нашата земја и ја ...
| | веќе видена | слични

Општините нема навреме да почнат да управуваат со државното земјиште. На една недела до префрлувањето на надлежноста над земјиштето од државата, само неколку општини ги исполнуваат сите услови. Нешто над половина од вкупниот број на општини во државава го исполнуваат првиот услов – во нив да работат сертифицирани службеници кои ќе работат на оваа проблематика. Сите општини сега поседуваат софтвер за електронско наддавање - услов поради кој првично беше одложен рокот за префрлување на оваа надлежност. Идната недела повеќе општини ќе ги усвојат годишните програми за управување со земјиштето, по што Владата треба да им ги одобри новите надлежности. "Во јули ги очекуваме првите општини да добијат дозволи да располагаат со земјиштето" - вели Миле Јанакиески, министер за транспорт. Дел од градоначалниците критикуваа дека општините нема да управуваат со големи градежни површини, бидејќи Министерството за транспорт веќе ги продало атрактивните парцели. Претседателот на ЗЕЛС, Коце Трајановски на ова одговара дека ...
| | веќе видена | слични

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, и претседателот на ЗЕЛС, Коце Трајановски денеска доделија сертификати на претставници од општинската администрација за овластување за водење на постапка за отуѓување и давање под закуп на градежно државно земјиште. Вкупно 48 општини го исполнија потребниот минимум за сертифицирани службеници за вршење на оваа дејност.Од вкупно 231 кандидат, со сертификат успеаја да се стекнат 192 кандидати од 57 општини. Општините ќе треба да достават, програма за управување на градежно земјиште и електронски да се поврзат со базата во ЗЕЛС, со што електронски ќе го продаваат и ќе го даваат под закуп градежното земјиште веќе од 1 јули. „Општините ќе треба да ги испратат програмите до комитетот за управување со државно градежно земјиште, составен од претставници на ЗЕЛС и министерствата за финансии, транспорт и врски и локална самоуправа. Тие доставуваат предлог до владата, која ќе донесе одлука кои општини да управуваат со градежното земјиште“, објасни министерот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 356 | | | веќе видена

Покојниот Шабан Шаулиќ во една прилика за медиумите признал дека се кае што со години носел перика, па открил дека тоа го направил заради славниот кошаркар. ...
сите 257 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 329 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градежното незиградено земјиште преминува во рацете на општинската власт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: