Се огласија сирените во Хрватска - уништени многу домови, најлошото допрва доаѓа


2 копии

Невреме ја погоди и Хрватска, каде војската се бори со најдојдената река Сава, чиј водостој е на рекордно високо ниво Невреме ја погоди и Хрватска, каде војската се бори со најдојдената река Сава, чиј водостој е на рекордно високо ниво. Властите соопштија дека водостојот кај Јасеновац е за 10 сантиметри повисок од кога и да е досега. Десетина куќи се отсечени од светот, откако нивните жители одбија да се евакуираат, а спасувачите со чамци им доставуваат вода и храна. Но, најлошото не помина. Експертите очекуваат дека нивото на реката Сава и во следните денови ќе се зголемува.Драматично е во Лекеник каде се слушаат сирените од итните екипи. Како што информираат тамошните медиуми реката непрестано расте и во моментов достигна 960 сантиметри. Прогласена е и вонредна состојба. На терените има стотина пожарникари, а пристигнува и војската.
| | веќе видена | слични

Дел од Хрватска се бори со излевање на еките и се обидува да се справи со полавите и водата која навлегува во домовите. Снегот ја завеа скоро цела земја, а во Ријека се борат и со наезда на змии. Како што пишува рватскиот весник „Нови лист“, во Ријека има вистинска наезда на змии, а некои од нив се фотографирани како влегуваат по домовите и кафулињата. Веќе цела недела на социјалните мрежи се објавуваат фотографии од змии кои граѓаните ги сретнуваат во непосредна близина. Како што пишуваат тамошните медиуми, змиите се појавуваат во јуни и јули, бидејќи ги привлекува зеленилот, но преку зима тоа е несвојствено. Од друга страна, кога станува збор за поплавите, надлежните велат дека во Јасеновац реката Сава достигнала рекордни 928 сантиметри. Погледнете каква е состојбата сега во Хрватска: ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични

Хрватска ја продолжува борбата со поплавите, а како што пишуваат хравтските медиуми од Јасеновац и Летиновиќ водата почнала да влегува во домовите.Почнуваат да се шрават „бокс“ бариери за да се одбрани загрозеното население. Во одбраната ангажирани се полицајци и војници кои прават обиколки на загрозените места. Вреќи со песок се редат покрај реките за да се спречи излевање. Се очекуваат нови дождови и населението стравува од поголеми поплави. Sisačko-moslavački policajci i dalje angažirani na poplavama i klizištima. Više na - — MUP-RH (@mup_rh)
| | веќе видена | слични

Влезот со моторни возила во дел од Белград, кај Кулата Небојша е забранет, а граѓаните се предупредени да ги тргнат возилата кои таму се паркирани, поради опасност од поплави, а велосипедската патека на Ада Циганлија е под вода, јавија српските медиуми. Вчера, водостојот на Сава во Белград беше 473 сантиметри, а редовна одбрана од поплава почнува кога ќе стигне до 5 метри. Сите кои вчера порошетале по Ада Циганлија можеле да се уверат дека нивото е опасно високо. Нивото на Дунав е исто високо, но далеку од алармантно. Поради растот на водостојот на Сава во делови од Хрватска веќе со денови ситуацијата е алармантна. Сава кај Јасеновац го проби повеќедеценискиот рекорд, а утрово е на ниво од 928 сантиметри. Но, најлошото допрва доаѓа и тоа кон средината на оваа седмица, кога се очекува нивото да порасне за нови 20-30 сантиметри. Заради водата пукнаа насипите, а Хрватската горска служба за спасување соопшти дека нуркачи во екстремни услови спречиле уривање на насипите. Исто така, се појавиле и неколку одрони. ...
| | веќе видена | слични

Водостојот на реката Сава во Босанска Градишка е во пораст, а во попладневните часови се очекува голем бран од правец на Јасеновац. Нивото на реката измерено утрово во 8 часот изнесувало 868 сантиметри. Во Босанкса Градишка проблем претставуваат и подземните води, а Сава уште пред неколку дена се излеала и водата потопила околу 40 куќи. На терен се екипите од Цивилна заштита кои им помагаат на загрозените жители.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Специјалниот обвинител Роберт Мaлер заклучил дека претседателот Доналд Трамп и неговата кампања не заговарале со Русија за влијание врз претседателските ...
сите 107 | | | веќе видена

Направете погача по стар рецепт. 3 јајца 150 гр. сирење 1 лажиче сол 200 мл. кисело млеко 1 прашок за пециво 250 гр. брашно Се става брашното во сад со сол и ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се огласија сирените во Хрватска - уништени многу домови, најлошото допрва доаѓа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: