Доцнат пензиите на воените инвалиди

4 копии

Воените инвалиди од 1991 и 2001 година, како и семејствата на загинатите кои се корисници на семејна пензија се уште немаат земено воено-инвалидска пензија за месец октомври, иако вообичаено истата ја земаат во ноември. Ова на вчерашната прес-конференција го изјави претседателот на Здружението на бранители „Достоинство“, Стојанче Ангелов. Од Здружението изнесоа информации дека ноемвриската пензија, која треба да ја добијат во декември, ќе доцни и ќе може корисниците да ја подигнат дури по 15 јануари следната година. - „Достоинство“ бара веднаш да се исплатат инвалидските и семејните пензии, а надлежните да објаснат како и зошто се потрошени строго наменските буџетски пари - изјави Ангелов. На прес-конференцијата се појави и воениот инвалид, струмичанецот Васко Пенчев, кој во конфликтот останал без едната рака, а потенцираше дека инвалидите не се способни за работа и нивната единствена егзистенција се пензиите. Претседателот на „Достоинство“ во саботата информираше дека е поведена дисциплинска постапка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Здружението на бранителите „Достоинство“ Стојанче Ангелов денеска на прес - конференција информира дека воените инвалиди од 1992 и 2001 година, како и семејствата на загинатите кои користат семејна пензија, овој месец се уште немаат добиено воена инвалиднина односно семејна пензија. - „Достоинство“ бара веднаш да се исплатат, а надлежните институции да објаснат кој, кога и зошто се потрошени овие строго наменски буџетски средства, изјави Ангелов
| | веќе видена | слични

Секнаа инвалидските пензии. За првпат од 2001-ва воените инвалиди и семејствата на загинатите останаа без парите што им следуваат. Здружението на бранители, Достоинство ја прашува владата каде се потрошени строго наменските буџетски пари и бара итно да се исплатат пензиите на ветераните. „Здружението „Достоинство“ со своите 15 илјади членови од кои што најголемиот дел се припадници на полицијата и армијата и нивниот резервен состав, како и граѓани на Македонија, нема да дозволи некој да си поигрува со судбината на воените инвалиди, како и со членовите на семејствата на загинатите, кои што живеат од оваа семејна пензија“, изјави Стојанче Ангелов-претседател на Достоинство. Бранителите кои беа ранети во 2001-ва се жалат дека се на работ на егзистенција. „Да не ми помогнеа некои познаници, не би можел ни лекови да купам, инекциите не сум ги ни добил, затоа што немам ни да ги платам“, вели Методија Поп Тонев, бранител. „Останаа почнувајќи од мене, кои се ретки инвалиди со изгубени делови од своето тело и на ...
| | веќе видена | слични

Според информациите на здружението, ноемвриската пензија, која треба да ја земат во декември ќе доцни уште повеќе и корисниците ќе ја земат по 15 јануари. Воените инвалиди од 1991 година и 2001 година, како и семејствата на загинатите, корисници на семејна пензија се уште немаат земено воено – инвалид....
| | веќе видена | слични

Претседателот на здружението на бранителите „Достоинство“, Стојанче Ангелов, е пред дисциплинска комисија бидејќи, како што е наведено во полицискиот документ кој не нтребало да стигне до новинарите, одржувал прес – конференции додека бил... Претседателот на здружението на бранителите „Достоинство“, Стојанче Ангелов, е пред дисциплинска комисија бидејќи, како што е наведено во полицискиот документ кој не нтребало да стигне до новинарите, одржувал прес – конференции додека бил на боледување. Притоа, како што нагласи, е наведено дека „на 3. и 12. ноември полицискиот службеник, Стојанче Ангелов заедно со членови на здружението „Достоинство“ одржал прес-конференција на која ги застапувал интересите на членовите на Здружението. Со тоа што иако официјално бил на боледување , одржувал прес-конференции полицискиот службеник ја прекршил работната дисциплина, злоупотребувајќи го боледувањето“. Ангелов нагласи дека во последните неколку години одржал десетина прес-конференции додека бил на боледување, при што не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Здружението на припадници на безбедносните сили „Достоинство“ Стојанче Ангелов денеска изјави дека против него од МВР е поведена дисциплинска постапка поради одржување на две прес конференции на 3. и 12. ноември, за интересите на Здружението додека бил на боледување. Тој тврди дека на овој втор предлог за поведување дисциплинска постапка во рок од една година, ставена е назнака “строго доверливо” за да не може да го соопшти пред новинарите. - Во последните две-три години додека сум бил на боледување сум одржал најмалку 20-тина прес конференции, но и многу други јавни настапи во повеќето медиуми. Никогаш досега никој ме нема предупредено дека со тоа ја кршам работната дисциплина и го злоупотребувам боледувањето. Со оваа дисциплинска постапка, доколку не ме избркаат од работа, всушност ми забрануваат во иднина да одржувам прес конференции додека користам боледување, вели Ангелов. Тој посочува дека поради нарушеното здравје и во иднина ќе биде принуден да користи боледување, и оти и покрај ...
| | веќе видена | слични

Тој тврди дека на овој втор предлог за поведување дисциплинска постапка во рок од една година, ставена е назнака “строго доверливо” за да не може да го соопшти пред новинарите. - Во последните две-три години додека сум бил на боледување сум одржал најмалку 20-тина прес конференции, но и многу други јавни настапи во повеќето медиуми. Никогаш досега никој ме нема предупредено дека со тоа ја кршам работната дисциплина и го злоупотребувам боледувањето. Со оваа дисциплинска постапка, доколку не ме избркаат од работа, всушност ми забрануваат во иднина да одржувам прес конференции додека користам боледување, вели Ангелов. Тој посочува дека поради нарушеното здравје и во иднина ќе биде принуден да користи боледување, и оти и покрај дисциплинскава постапка наредниот пат кога ќе биде на боледување повторно ќе одржи прес конференција доколку, како што посочува, се појава потреба од штитење на интересите на членовите на “Достоинство“.
| | веќе видена | слични

Претседателот на здружението на бранители „Достоинство“ пак е на дисциплинска, овојпат зашто за време на боледување, одржувал прес конференции заедно со членовите од здружението. Во актот кој му го дале претпоставените со ознака „СТРОГО ДОВЕРЛИВО“, МВР му зема за зло, зашто на 3 и 12 ноември одржал прес конференции на кои ги бранел интересите на здружението со што, како што пишува во актот, Ангелов ја прекршил работната дисциплина, злоупотребувајќи го боледувањето. -Ознаката „СТРОГО ДОВЕРЛИВО“ е со цел да се скрие од новинарите баналната причина поради која повторно сум пред дисциплинска комисија. Во последните неколку години како претседател на „Достоинство“ сум одржал најмалку 20 прес конференции, додека сум бил на боледување и сум учествувал во речиси сите телевизиски емисии. Никој досега не ми укажал дека со одржувањето на прес – конференции додека сум на боледување ја кршам работната дисциплина и го злоупотребувам боледувањето. Не знам зошто сега е ова направено, изјави Ангелов. Останува на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на здружението на бранителите „Достоинство“, Стојанче Ангелов, е пред дисциплинска комисија бидејќи одржувал прес – конференции додека бил на боледување. „На 3. и 12. ноември полицискиот службеник, Стојанче Ангелов заедно со членови на здружението „Достоинство“ одржал прес-конференција на која ги застапувал интересите на членовите на здружението. Со тоа што иако официјално бил на боледување , одржувал прес-конференции полицискиот службеник ја прекршил работната дисциплина, злоупотребувајќи го боледувањето“ се велело во актот кој му го доставиле, на којшто имало ознака строго доверливо, што за Ангелов е направено со цел да се скрие од новинарите за каква банална работа е пред дисциплинска комисија. „Во последните неколку години како претседател на „Достоинство“ сум одржал најмалку 20 прес конференции, додека сум бил на боледување и сум учествувал во речиси сите телевизиски емисии. Никој досега не ми укажал дека со одржувањето на прес – конференции додека сум на боледување ја кршам работната ...
| | веќе видена | слични

„Во последните неколку години како претседател на „Достоинство“ сум одржал најмалку 20 прес конференции, додека сум бил на боледување и сум учествувал во речиси сите телевизиски емисии“ Претседателот на здружението на бранителите „Достоинство“, Стојанче Ангелов, е пред дисциплинска комисија бидејќи одржувал прес – конференции додек....
| | веќе видена | слични

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 162 | | | веќе видена

За време на викендот, вакциналните пунктови ќе работат од 7.30 до 13 часот. Од понеделник пунктовите ќе продолжат да работат во две смени од 7.30 до 19 часот. ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доцнат пензиите на воените инвалиди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: