Универзитетски професори блиски до СДСМ згрозени од потегот со знамињата на Талат Џафери, СДСМ молчи


Спротивно на деловникот и нелегитимно избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, уште на првиот ден од влегувањето во канцеларијата на претседателот предизвика скандал. Во неговата канцеларија сега има две албански знамиња, а едно македонско. СДСМ молчи за потегот кој го направи претседателот на Собранието, кои на нелегитимен начин го избраа тие со нивните коалициони партнери од албанскиот блок. Осуда за поставувањето на знамињата дојде и од експертите кои се блиски до СДСМ. Осуда за овој потег пристигна и од поранешната пратеничка на СДСМ, професорката на Правниот факултет при УКИМ, Каролина Ристова-Астеруд. -Јас како граѓанка никаде и никогаш не сум имала шанса и можност да издебатирам и да одлучам, во Собранието на РМ, од пратениците, па згора, ни помалку-повеќе, од претседателот на Собранието, кој како „прв меѓу еднаквите„, не преставува сите, да се употребува било кое друго знаме, па и тоа да е на некоја од етничките заедници, а не знаме на друга држава, освен официјалното државно знаме како ...
| | веќе видена | слични

Узурпаторите на Уставот и законите треба да се казнат и да ги снема од политичкиот и јавниот живот, вели адвокатката и претседател на Здружението Јустиција, Оливера Доцевска за Фактор, коментирајќи ги состојбите во државата. Фактор : Како ќе ги искоментирате сите случувања во Македонија од 27 април кога имаше насилства во Собранието? Случувањата од 27-ми aприл 2017 година ќе ги искоментирам на следниот начин:Сè ме потсетува на она – Кралот е мртов да живее Кралот, или во превод Режимот е мртов, да живее режимот. По се што се случи се чувствувам дека повторно сум разбудена во режим. Ги осудувам насилието кое се случи во Парламент на Република Македонија, како физичкото врз пратениците,така и психичкото врз граѓаните. Шарената револуција, граѓаните, па дури и членовите на партиите од опозицијата н е протестираа пак режимот и фаши змот од ДУИ да биде во власт ниту пак за ист начин и методи на владење дури и полошо на СДСМ. Протестираа за мир, правда и владеење на право како и казнување на криминалот и ...
| | веќе видена | слични

Новиот собраниски претседател Талат Џафери беше домаќин на амбасадорот на САД во Скопје Џес Бејли, а во неговиот кабинет немаше албански знамиња. Во кабинетот во текот на состанокот биле изложени македонски знамиња и американското знаме. Како што пренесоа дел од медиумите, Џафери се откажал од знамето на Албанија во својот кабинет на барање на неговиот партиски шеф, лидерот на ДУИ Али Ахмети. Од Ахмети, како што се пишува, телефонски тоа го барале некои амбасадори кои сметаат дека тоа е провокација. Џафери преземајќи ја должноста претседател на Собранието на 3 мај во кабинетот внесе две албански знамиња, но набрзо потоа ги отстрани бидејќи некои амбасадори го предупредиле Ахмети дека тоа е непотребна провокација. На средата Талат и Бејли разговарале за идните активности на Собранието во насока на формирање на влада и излез од кризата во политиката која ги кочи сите институции.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери го пречека американскиот амбасадор Џес Бејли на денешната средба во неговиот кабинет со три македонски знамиња, само пет дена по инцидентот со албанското знаме на неговиот прв работен ден во парламентот. Само што влезе во претседателскиот кабинет во Собранието на 3 мај, Џафери стави две албански знамиња во кабинетот, по што неколкумина од амбасадорите го контактирале лидерот на ДУИ Али Ахмети и му кажале дека неговиот сопартиец направил непотребна провокација со македонските медиуми на албански јазик. Талат Џафери и Џес Бејли на денешната средба во претседателскиот кабинет во Собранието. (Фото: Ѓ. Личовски) Ахмети им одговорил дека ставањето албански знамиња во кабинетите на функционерите од неговата партија било вообичаена пракса, па би било хипокризија ако Џафери се слика без знамето, а подоцна да го стави. Веќе утредента, Високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерина го опоменала Талат Џафери дека како претседател на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска се сретна со американскиот и со францускиот амбасадор во земјава, Џес Бејли, и Кријан Тимоние. Првата официјална средба на Џафери беше со евроамбасадорот Семуел Жбогар. Беше најавено да се разговара за случувањата по крвавиот четврток како и за следните активности на Собранието во насока на формирање влада и излез од политичката криза. При посетата на амбасадорите на масата беа истакнати македонско знаме, како и американско и француско. Фото: Плусинфо
| | веќе видена | слични

Не запираат реакциите во јавноста од потегот на Талат Џафери со поставувањето на албанските знамиња во неговата канцеларија.. Постапката ја осудува и дел од академската заедница во државата.. Преку својот фејсбук профил реагираше универзитеткиот професор Каролина Ристова – Астеруд, која инаку е поранешен пратеник на СДСМ.. „ Ах, Талат, Талат, кое разочарување, ова со знамињата во кабинетот на Претседател на Собранието на РМ е ок?! Навистина?! Со оглед на се и после се?! Ама, ова како „ми се може“, така?!“, пишува Астеруд во својата реакција.. Со осуда за истакнувањето на албанските знамиња излезе и професорката Билјана Ванковска.. „Дали денес ви стана јасна пораката на Талат со знамињата? Тоа е исто како да испеал химна на Албанија среде домот на македонските граѓани од кои извира власта - само што оваа „химна“ е без зборови, и е тивка ама со јасна порака“, напиша Ванковска на својот фејсбук профил.. Постапката на Талат Џафери ја осудија и новинари кои важат за блиски до СДСМ.. Својата колумна за НОВА, ...
| | веќе видена | слични

Со години ЕУ и САД н` гњават за правната држава. Демек сме ја немале, односно тоа што го имаме не функционирало баш како што треба. И не дека се многу далеку од вистината, иако и кај нив има претерувања. Од политички причини, се разбира. Но, како и да е, ете ни ги нив како стандард за правна држава. Е, сега, тој стандард, нашиот репер за тоа какви треба да бидеме, се отепа од признавање на Талат Џафери како претседател на Собранието. Избран на диво, како што на диво, на картонска кутија, порано се продаваа дребулии на Kамениот мост во Скопје. Три чифта за 100 денари и гратис целофан. И плус пофалба за тоа колку ви е убаво детето. Госпожа, целото е на вас. Ем убаво, ем паметно. Еве и за него едно бело глувче. Kупуваш среќа за педесет денари. Но, кај кутиите можеше и да се прогледа низ прсти. Остави ги луѓето нека земат некој денар. Подобро да бидат тука отколку на раскрсница и цел ден да дишат издувни гасови. А, што да прогледаш низ прсти кај дивиот избор на Џафери? Без процедура, без Устав, Деловник, без ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Талат Џафери, уште не седнат на столот, грубо го прекрши Законот за употреба на знамињата, грбот и химната и Законот за употреба на знамињата на заедниците во Македонија, пишува „Дневник“. Талат Џафери, нелегитимно избраниот претседател на Собранието, уште не седнат на столот, грубо го прекрши Законот за употреба на знамињата, грбот и химната и Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, пишува „Дневник“. Новото време на „промени“ започна со примена на тиранската платформа. По пеењето на албанската химна на 27 април на седница на Собранието, Џафери со самото влегување во претседателскиот кабинет спротивно на Законот постави две албански знамиња, со што изрази непочитување на законодавниот дом. Според член 3, знамињата, грбот и химната се употребуваат на начин со кој не се нарушува угледот и достоинството на Македонија. Во член 17 од Законот, aко знамето на Република Македонија се истакнува покрај друго знаме, тоа секогаш се наоѓа на левата страна, гледано од напред. На бирото на ...
| | веќе видена | слични

Талат Џафери, во синоќешната емисија „24 Анализа“ децидно кажа дека немал никаква реакција од страна на Зоран Заев за неговото поставување на албанските знамиња во канцеларијата на претседателот на Собранието. Џафери запрашан дали имал реакција од Зоран Заев за поставувањето на албански знамиња во кабинетот на претседателот на Собаранието, вели дека немал никаква реакција од страна на Зоран Заев. Очигледно е дека Зоран Заев пред камери ја лажел македонската јавност дека реагирал на таквиот чин на Џафери, а всушност не му реагирал и не барал од него тргање на знамињата на туѓа држава. -Јас сакам да се почитуваат законите и Уставот во Република Македонија, без разлика дали кршењето на закони или не доаѓа од наш коалиционен партнер, наш опонент политички, секој треба да си има и политичка и правна одговорност, рече Заев, но очигледно ваквите изјави за владеење на правото му се само за пред камери, без да смее истите да му ги каже лично и на Талат Џафери. Извор: Курир
| | веќе видена | слични

Џафери запрашан дали имал реакција од Зоран Заев за поставувањето на албански знамиња во кабинетот на претседателот на Собаранието, вели дека немал никаква реакција од страна на Зоран Заев. Очигледно е дека Зоран Заев пред камери ја лажел македонската јавност дека реагирал на таквиот чин на Џафери, а всушност не му реагирал и не барал од него тргање на знамињата на туѓа држава. -Јас сакам да се почитуваат законите и Уставот во Република Македонија, без разлика дали кршењето на закони или не доаѓа од наш коалиционен партнер, наш опонент политички, секој треба да си има и политичка и правна одговорност, рече Заев, но очигледно ваквите изјави за владеење на правото му се само за пред камери, без да смее истите да му ги каже лично и на Талат Џафери.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Универзитетски професори блиски до СДСМ згрозени од потегот со знамињата на Талат Џафери, СДСМ молчи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: