Добро платени, но здодевни професии

Утре е нов работен ден, но сепак не ви се оди на работа... Мислите дека вашата работа е здодевна? Не се сите работи возбудливи. Направено е истражување за најздодевните професии: 81% од испитаниците велат дека правната професија е најздодевната работа на светот. На второ место се професиите со управување со проекти со 78%, а на трето место е грижата за корисници со 71%. Следи даночниот работник со 68%, петто место сметководител и даночни советници со 67%
| | веќе видена | слични

Во текот на следните 25 години луѓето нема да извршуваат 40 отсто од професиите кои постојат денес, и затоа е важно уште сега да се размислува околу образованието за идните занимања, порачува Јург Штукер од софтверската агенција „Намикс“. – Многу професии кои ќе ги извршуваме во иднина, не постојат денес. Но, и покрај тоа, дури 78,6 отсто од светската популација, помлада од 30 години, смета дека технологијата не уништува, туку креира можности за вработување, истакна Штукер на предавањето за српските студенти „Роботиката и машинското учење ги менуваат професиите на иднината“, се наведува во соопштението на „Намикс“. Според него, „истражувањата кои се спроведени по примерот на Швајцарија, а кои лесно можат да се применат и на другите пазари, покажуваат дека 56,3 отсто од луѓето на возраст од 25 до 39 години, ја смениле својата работа најмалку во последните три години, по што може да се заклучи дека традиционалната потреба за постојано вработување на едно работно место е заменета со константно учење“. Тој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Извори од СЈО за Канал 5 потврдија дека минатата недела екс тимот на Јанева добил писмо од својата екс шефица,  во кое таа бара парите од т.н. „ црн фонд “ да ...
сите 244 | | | веќе видена

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

Директорот на Истражниот затвор „Скопје“ Есад Рахиќ да биде уапсен, а министерката Рената Дескоска да поднесе оставка од морални причини, побара новинарот Саше ...
сите 309 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 242 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Добро платени, но здодевни професии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: