Добила отказ заради две парчиња пршута, камерите ја уловиле како се послужува

Продавачката која добила отказ од еден маркет во Задар заради тоа што била „уловена“ на камерите како се послужува со две парчиња пршута, станала симбол на работничкиот отпор и целата заедница застана зад неа да ја поддржи. Заради нејзниот случај утрово во градот дури и се протестирало. Сузана Сешо (44), призанала дека го земала од маркетот тоа за што била обвинета, меѓутоа вели дека тоа не е доволна причина за да добие отказ од маркетот каде вредно работела цели 15 години. -Да, земав две парчиња пршута, но само затоа што наместо до 19, тој ден работевме до 21 часот и не можев да издржам, изјавила Сузана за RTL Денес. По 15 дена таа добила отказ затоа што консумирала храна на работодавецот без одобрение. Сузана ја започнала својата правна битка и со судски налог била вратена на работа. Но судот во Задар ја уважил жалбата на работодавецот и сега случајот е повторно вратен на почеток. Таа сега е без работа, а мора да ги плати судските трошоци. -И да загубам на суд, јас повторно ќе бидам победник. Не се борам ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска вели ќе ја ...
сите 166 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Добила отказ заради две парчиња пршута, камерите ја уловиле како се послужува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: