Почина 16-годишен кикбоксер среде натпревар

Голема трагедија се случи за време на турнир во кикбокс во Босна и Херцеговина откако млад натпреварувач почина од повредите заработени во борба. Кикбоксерот од Славонски Брод, Хрватска, имал само 16 години. Заработил силен удар под ребрата, но се подигнал и ја завршил борбата. Потоа му се слошило и се струполил во ходникот од салата во која се одржувал турнирот. Медицинскиот персонал веднаш му укажал прва помош, но момчето починало. Веднаш бил префрлен и во најблиската болница, а таму докторите цели 65 минути се обидувале да го повратат, но безуспешно. Точните причини за неговата смрт ќе бидат познати откако ќе биде извршена обдукцијата.
| | веќе видена | слични

Страшна несреќа ја потресе Србија, но и целиот регион, кога утрово на одбојкарско игралиште му се слошило на 13-годишно девојче, па починало. Детето кое е ученик во Средното Техничко Училиште се онесвестило на терен, па и покрај брзата интервензија на Брза помош, му немало спас. Ќе се врши обдукција, се очекуваат детали.
| | веќе видена | слични

Шестгодишниот Александар Фукин и неговата четиригодишна сестра од Биково во јужна Русија, се враќале накај дома кога решиле патот да го скратат преку патека која води покрај игралиште. Во таа прилика детето паднало во неадекватно обезбедена септичка јама. Како што пренесуваат локалните медиуми, неговата сестра после тоа истрчала до кај баба им, но не можела да објасни што се случило затоа што била во шок. Неговото тело е пронајдено после пет часа потрага. Истрагата покажала дека неадекватно обезбедената септичка јама била во сопственост на кафуле. -Шперплоча ја покривала септичката јама. Папучите на момчето пловеле на површината на јамата, после што ангажиравме служба да ја испразни јамата и го пронајдовме неговото тело на дното, соопштено било од извори блиски до истрага. Како што кажал сопственикот на локалот, капакот наводно бил скршен ден порано, кога преку него поминал автомобил, поради што преку отворот ставил шперплоча додека не пристигне новиот капак кој веќе го порачал. Несреќното момче и неговата ...
| | веќе видена | слични

16 годишно момче од Хрватска во саботата починало среде кик-бокс меч на турнир кој се организирал во Босна и Херцеговина, јавуваат локалните медиуми. Според информациите, момчето боксувало во рингот кога добило еден удар во пределот под ребрата кој го бутнал на земја. Но тој станал и ја продолжил борбата. По нејзиното завршување, во ходникот кон соблекувалните паднал и починал на лице место. Лекарите кои веднаш биле на местото на настанот брзо почнале со реанимација. И по повеќе од еден час обиди не успеале да го вратат во живот 16 годишниот спортис. Обдукцијата на телото која е спроведена утрово покажала дека момчето не починало од удар, туку од срцев удар. „Резултатите јасно говорат дека не станува збор за насилна смрт и дека смртта не настапила како последица на ударите добиени во борба“ – стои во обдукцискиот извештај.
| | веќе видена | слични

Со голема трагедија завршил традиционалниот боксерски турнир "Посавина опен Оџак" 2018. Еден млад борец од Славонски Брод, кој учествуваал на овој турнир, преминал после мечот. Момчето примило незгоден удар за време на мечот, меѓутоа никој не ни помислил дека може да дојде до една ваква трагедија. „Ударот под градниот кош го прими за време на борбата. После тоа падна, но брзо стана и го продолжи мечот. По завршувањето тргна во ходникот и се онесвести. Лекарот веднаш одработи масажа на срцето. Го префрлија во Домот на здравје, и таму, наводно, примил адреналинска инјекција. Велат дека бил жив додека на границата го преземале лекарите од Славонски Брод" - откри за медиумите, лекарот од салата во која е одржан турнирот. Лекарите се бореле за животот на младиот спортист, но не можеле да го спречат најлошото. Цели 65 минути, луѓето од итната медицинска помош на граничниот премин го реанимирале момчето, но за жал, помош немало.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 384 | | | веќе видена

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 390 | | | веќе видена

Недостигот на обрасци за пасоши е стрес за многу македонски работници кои си обезбедиле работа во странство и треба да заминат надвор од државата. Овие денови ...
сите 277 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 117 | | | веќе видена

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера во Брисел му покажа на техничкиот премиер Оливер Спасовски каде ќе биде поставено македонското знаме пред ...
сите 302 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Мухамед Зекири, во вечерашната емисија Отворено на Телевизија 24 рече дека СДСМ е единствена партија што има ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина 16-годишен кикбоксер среде натпревар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: