Почина 16-годишен кикбоксер среде натпревар

Голема трагедија се случи за време на турнир во кикбокс во Босна и Херцеговина откако млад натпреварувач почина од повредите заработени во борба. Кикбоксерот од Славонски Брод, Хрватска, имал само 16 години. Заработил силен удар под ребрата, но се подигнал и ја завршил борбата. Потоа му се слошило и се струполил во ходникот од салата во која се одржувал турнирот. Медицинскиот персонал веднаш му укажал прва помош, но момчето починало. Веднаш бил префрлен и во најблиската болница, а таму докторите цели 65 минути се обидувале да го повратат, но безуспешно. Точните причини за неговата смрт ќе бидат познати откако ќе биде извршена обдукцијата.
| | веќе видена | слични

Страшна несреќа ја потресе Србија, но и целиот регион, кога утрово на одбојкарско игралиште му се слошило на 13-годишно девојче, па починало. Детето кое е ученик во Средното Техничко Училиште се онесвестило на терен, па и покрај брзата интервензија на Брза помош, му немало спас. Ќе се врши обдукција, се очекуваат детали.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шестгодишниот Александар Фукин и неговата четиригодишна сестра од Биково во јужна Русија, се враќале накај дома кога решиле патот да го скратат преку патека која води покрај игралиште. Во таа прилика детето паднало во неадекватно обезбедена септичка јама. Како што пренесуваат локалните медиуми, неговата сестра после тоа истрчала до кај баба им, но не можела да објасни што се случило затоа што била во шок. Неговото тело е пронајдено после пет часа потрага. Истрагата покажала дека неадекватно обезбедената септичка јама била во сопственост на кафуле. -Шперплоча ја покривала септичката јама. Папучите на момчето пловеле на површината на јамата, после што ангажиравме служба да ја испразни јамата и го пронајдовме неговото тело на дното, соопштено било од извори блиски до истрага. Како што кажал сопственикот на локалот, капакот наводно бил скршен ден порано, кога преку него поминал автомобил, поради што преку отворот ставил шперплоча додека не пристигне новиот капак кој веќе го порачал. Несреќното момче и неговата ...
| | веќе видена | слични

16 годишно момче од Хрватска во саботата починало среде кик-бокс меч на турнир кој се организирал во Босна и Херцеговина, јавуваат локалните медиуми. Според информациите, момчето боксувало во рингот кога добило еден удар во пределот под ребрата кој го бутнал на земја. Но тој станал и ја продолжил борбата. По нејзиното завршување, во ходникот кон соблекувалните паднал и починал на лице место. Лекарите кои веднаш биле на местото на настанот брзо почнале со реанимација. И по повеќе од еден час обиди не успеале да го вратат во живот 16 годишниот спортис. Обдукцијата на телото која е спроведена утрово покажала дека момчето не починало од удар, туку од срцев удар. „Резултатите јасно говорат дека не станува збор за насилна смрт и дека смртта не настапила како последица на ударите добиени во борба“ – стои во обдукцискиот извештај.
| | веќе видена | слични

Со голема трагедија завршил традиционалниот боксерски турнир "Посавина опен Оџак" 2018. Еден млад борец од Славонски Брод, кој учествуваал на овој турнир, преминал после мечот. Момчето примило незгоден удар за време на мечот, меѓутоа никој не ни помислил дека може да дојде до една ваква трагедија. „Ударот под градниот кош го прими за време на борбата. После тоа падна, но брзо стана и го продолжи мечот. По завршувањето тргна во ходникот и се онесвести. Лекарот веднаш одработи масажа на срцето. Го префрлија во Домот на здравје, и таму, наводно, примил адреналинска инјекција. Велат дека бил жив додека на границата го преземале лекарите од Славонски Брод" - откри за медиумите, лекарот од салата во која е одржан турнирот. Лекарите се бореле за животот на младиот спортист, но не можеле да го спречат најлошото. Цели 65 минути, луѓето од итната медицинска помош на граничниот премин го реанимирале момчето, но за жал, помош немало.
| | веќе видена | слични

Останато

Под вакви околности нема да се даде исказ, рече адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски, веднаш по распитот во Обвинителството за организиран криминал и ...
сите 239 | | | веќе видена

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 317 | | | веќе видена

Пред  Стефанова, уште петмина поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир Јовески да ги застапуваат предметите што и ...
сите 233 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 167 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 295 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 123 | | | веќе видена

Во писмото кое Катица Јанева го испратила до Специјалното јавно обвинителство, а кое повторно е напишано рачно, според нашите извори, поранешната обвинителка ...
сите 191 | | | веќе видена

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Велика Британија заклучила дека Иран е одговорен за нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија и дека ...
сите 455 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина 16-годишен кикбоксер среде натпревар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: