„Скопје танцова академија“ на фестивал на европски танцови академии

Танчарската трупа на „Скопје танцовата академија“ со програма на тројца млади македонски кореографи го затворила првото издание на меѓународниот фестивал на европски танцови академии Share, кое се одржувало од 1 до 4 јуни во Братислава, Словачка. Следната изведба на фестивалот Share се очекува да биде во Скопје, во април в година, најави академијата. - „Скопје танцова академија“ ја имаше честа да го затвори фестивалот со програма на тројца млади кореографи: Матеа Kиселичка и нејзината кореографија „Најди некој“; Јакуб Мунко со „Азбука“ и Адријана Данчевска со „Погрешно“. Во претставата настапија танчарите: Александра Петрушевска, Анастасија Данчевска, Дејан Битровски, Адријана Данчевска, Матеа Kиселичка и Јакуб Мунко. „Скопје танцовата академија“ постигна извонреден успех со претставата и комплетната презентација на академијата на оваа исклучително значајна средба на европските академии – соопштија од академијата. На фестивалот учествувале Академијата за танц при универзитетот од Братислава, Словачка, ...
| | веќе видена | слични

30 школарини во износ од 9000 евра ви се на дофат во претстојната студентска година Ако ве интересира филмско сценарио, креативна продукција, режија, кинематографија, постпродукција на слика и звук, ваша идеална дестинација е Филмската академија во Охрид! До 30 јуни, без разлика какви додипломски студии имате завршено, можете да аплицирате за стипендија во износ од 9000 евра и да учите од врвни професори на Прашката филмска и телевизиска школа (ФАМУ), петтата најстара филмска школа во светот. Ќе бидат доделени вкупно 30 стипендии, што ги обезбедува Министерството за образование и наука на РМ. Наставата се одвива на англиски јазик, а се користи најсовремена филмска технологија. Институт за филм – Филмска Академија Охрид е прва филмска академија во Македонија, која се наоѓа во Охрид. Таа ја продолжува долгата традиција на дипломирани студенти на ФАМУ вклучуваат многу влијателни режисери и сценаристи, многу познати во меѓународен контекст, како добитници на Оскар и на награди на други филмски фестивали. За ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје танцовата академија ја имаше честа да го затвори фестивалот со програма на тројца млади кореографи: Матеа Киселичка и нејзината кореографија "Најди некој"; Јакуб Мунко со "Азбука" и Адријана Данчевска со "Погрешно". Скопје танцовата академија и театар учествуваше на првиот меѓународен фестивал "Share" на европски танцови академии. Скопје танцовата академија постигна извонреден успех со претставата и комплетната презентација на академијата на оваа исклучитлно значајна средба на европски танцови академии, меѓу кои и Академијата за танц при универзитетот од Братислава, Словачка, Академијата за изведувачки уметности од Прага, Чешка, Академијата за современ танц од Будимпешта, Унгарија, Антон Брукнер универзитетот од Линц, Австрија, Латвијската академија за култура од Рига, Латвија, Националната академија за театарска уметност од Краков... За време на фестивалот се одржаа повеќе работилници за танц, меѓу кои и мастер класот на Рисима Рисимкин, насловен како "Создавање кореографија денес: момент на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 269 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 592 | | | веќе видена

Сушата која во последните три месеци е присутна во земјава, придонесе штедроста на изворите на реките забрзано да опаѓа. Во тој поглед не е исклучок ни ...
сите 39 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 122 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 180 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Скопје танцова академија“ на фестивал на европски танцови академии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: