„Скопје танцова академија“ на фестивал на европски танцови академии

Танчарската трупа на „Скопје танцовата академија“ со програма на тројца млади македонски кореографи го затворила првото издание на меѓународниот фестивал на европски танцови академии Share, кое се одржувало од 1 до 4 јуни во Братислава, Словачка. Следната изведба на фестивалот Share се очекува да биде во Скопје, во април в година, најави академијата. - „Скопје танцова академија“ ја имаше честа да го затвори фестивалот со програма на тројца млади кореографи: Матеа Kиселичка и нејзината кореографија „Најди некој“; Јакуб Мунко со „Азбука“ и Адријана Данчевска со „Погрешно“. Во претставата настапија танчарите: Александра Петрушевска, Анастасија Данчевска, Дејан Битровски, Адријана Данчевска, Матеа Kиселичка и Јакуб Мунко. „Скопје танцовата академија“ постигна извонреден успех со претставата и комплетната презентација на академијата на оваа исклучително значајна средба на европските академии – соопштија од академијата. На фестивалот учествувале Академијата за танц при универзитетот од Братислава, Словачка, ...
| | веќе видена | слични

30 школарини во износ од 9000 евра ви се на дофат во претстојната студентска година Ако ве интересира филмско сценарио, креативна продукција, режија, кинематографија, постпродукција на слика и звук, ваша идеална дестинација е Филмската академија во Охрид! До 30 јуни, без разлика какви додипломски студии имате завршено, можете да аплицирате за стипендија во износ од 9000 евра и да учите од врвни професори на Прашката филмска и телевизиска школа (ФАМУ), петтата најстара филмска школа во светот. Ќе бидат доделени вкупно 30 стипендии, што ги обезбедува Министерството за образование и наука на РМ. Наставата се одвива на англиски јазик, а се користи најсовремена филмска технологија. Институт за филм – Филмска Академија Охрид е прва филмска академија во Македонија, која се наоѓа во Охрид. Таа ја продолжува долгата традиција на дипломирани студенти на ФАМУ вклучуваат многу влијателни режисери и сценаристи, многу познати во меѓународен контекст, како добитници на Оскар и на награди на други филмски фестивали. За ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје танцовата академија ја имаше честа да го затвори фестивалот со програма на тројца млади кореографи: Матеа Киселичка и нејзината кореографија "Најди некој"; Јакуб Мунко со "Азбука" и Адријана Данчевска со "Погрешно". Скопје танцовата академија и театар учествуваше на првиот меѓународен фестивал "Share" на европски танцови академии. Скопје танцовата академија постигна извонреден успех со претставата и комплетната презентација на академијата на оваа исклучитлно значајна средба на европски танцови академии, меѓу кои и Академијата за танц при универзитетот од Братислава, Словачка, Академијата за изведувачки уметности од Прага, Чешка, Академијата за современ танц од Будимпешта, Унгарија, Антон Брукнер универзитетот од Линц, Австрија, Латвијската академија за култура од Рига, Латвија, Националната академија за театарска уметност од Краков... За време на фестивалот се одржаа повеќе работилници за танц, меѓу кои и мастер класот на Рисима Рисимкин, насловен како "Создавање кореографија денес: момент на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 48 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Скопје танцова академија“ на фестивал на европски танцови академии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: