Со уставна промена, за да се обезбеди ерга омнес, Скопје нема да се вика Република Македонија

2 копии

Со уставна промена, за да се обезбеди ерга омнес, Скопје нема да се вика Република Македонија, ќе се вика поинаку, вели лидерот на грчката опозициска партија Нва демократија, Киријакос Мивотакис, во однос на тоа како би можело да се гарантира дека новото име би било и за внатрешна и за надворешна употреба. – Со уставна промена може да се обезбеди ерга омнес, со официјална промена на името на Скопје и за внатрешна и за надворешна употреба. Скопје нема да се вика Република Македонија, ќе се вика поинаку, според она за што ќе постои договор. Тоа ќе биде име што ќе се однесува и за внатрешноста и за надворешноста, вели Кирјакос Мицотакис во интервјуто за солунски радија. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, уште еднаш го повтори неговиот став дека грчката влада, разговорите за името ги отворила на погрешен начин, бидејќи требало да се отворат со една национална линија. – Ние уште од прв момент ја наметнавме правилната национална линија во земјата, таа е дека не можеме да ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Постигнување договор сега и постепено комплетирање за две години се двете карактеристики на сценариото што се наоѓа на маса кое го објавува саботното издание на грчкиот весник „Та неа“. - При првото читање, најважниот елемент на оваа верзија на договорот е појавувањето на намерата на соседите да го прифатат за севкупна употреба (ерга омнес) името што ќе се договори (преовладуваат имињата Горна Македонија, Нова Македонија), пишува весникот и коментира дека македонската страна го менува ставот за употреба на уставното име во внатрешноста на земјата. Според информациите на весникот, договорот не може да биде сега и веднаш туку се дава време, најверојатно две години за имплементација на ерга омнес. Македонската страна сметала, пишува „Та неа“, дека овој временски период од две години е задоволителен за да се направат потребните уставни промени, дали со или без распишување на избори. Како што јави дописничката на МИА од Атина, „Та неа“ пишува дека за Македонија да ги направи овие отстапки, бара да се обезбедат ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во пресрет на средбата на шефовите на македонската и грчката дипломатија со медијаторот Метју Нимиц, грчките весници „Катимерини“ и „Та неа“, во нивните денешни изданија објавуваат слични анализи, околу можно сценарио за постигнување договор и одреден временски период за ратификација од македонска страна, јави дописничката на МИА од Атина. Да ѝ се даде доволно време на Македонија за да го одобри ерга омнес и да направи уставна ревизија предвидува сценариото што според „Катимерини“, во последните денови се разговара меѓу Атина и Скопје. - Врз база на ова сценарио, кога ПЈРМ ќе ги одобри овие две предвидени точки, особено важни за Атина, тогаш автоматски соседната земја ќе се приклучи во НАТО и ќе ги започне пристапните разговори со ЕУ (секако, доколку Брисел упати соодветна покана), пишува „Катимерини“. Весникот додава дека на денешната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас, двајцата министри ќе треба, освен добрата волја, што е факт, да најдат и рамка што ќе доведе до договор и поклопување на позициите, ...
| | веќе видена | слични

- При првото читање, најважниот елемент на оваа верзија на договорот е појавувањето на намерата на соседите да го прифатат за севкупна употреба (ерга омнес) името што ќе се договори (преовладуваат имињата Горна Македонија, Нова Македонија), пишува весникот и коментира дека македонската страна го менува ставот за употреба на уставното име во внатрешноста на земјата. Според информациите на весникот, договорот не може да биде сега и веднаш туку се дава време, најверојатно две години за имплементација на ерга омнес. Македонската страна сметала, пишува „Та неа“, дека овој временски период од две години е задоволителен за да се направат потребните уставни промени, дали со или без распишување на избори. Како што јави дописничката на МИА од Атина, „Та неа“ пишува дека за Македонија да ги направи овие отстапки, бара да се обезбедат итни опипливи резултати, односно влез во НАТО и почеток на пристапни преговори со ЕУ. - Во однос на двегодишниот период, Атина молчи. Сепак, според информациите велат дека би можело да се ...
| | веќе видена | слични

Постигнување договор сега и постепено комплетирање за две години е сценариото што, според грчкиот весник „Та неа” сега се наоѓа на масата.„Најважниот елемент на оваа верзија на договорот е појавувањето на намерата на соседите да го прифатат за севкупна употреба (ерга омнес) името што ќе се договори (преовладуваат имињата Горна Македонија, Нова Македонија)”, пишува весникот и коментира дека македонската страна го менува ставот за употреба на уставното име во внатрешноста на земјата.Според информациите на весникот, како што пренесува МИА, договорот не може да биде сега и веднаш туку се дава време, најверојатно две години за имплементација на ерга омнес. Македонската страна наводно сметала дека овој временски период од две години е задоволителен за да се направат потребните уставни промени, дали со или без распишување на избори.Весникот уште додава дека за да ги направи овие отстапки, Македонија бара да се обезбедат итни опипливи резултати, односно влез во НАТО и почеток на пристапни преговори со ЕУ.Во ...
| | веќе видена | слични

Штом влезете во дискусија, значи дека се согласувате нешто да менувате. Кога како држава веќе сме влезени во преговори за името на земјата, во спор што ни е наметнат, значи дека е изразена подготвеност за дискусија и менување… Ако се даде согласност за менување на Уставот, односно се прифати евентуално договореното ново име и за внатрешна употреба во Македонија, многу логично се наметнува прво менување на химната. Химната на Република Македонија е одредена со Уставот, па ако тој се менува во согласност со новото договорено име, меѓу првите на удар е и химната, која почнува со стихот „Денес над Македонија се раѓа…“, вели историчарот д-р Тодор Чепреганов Од почетокот на оваа година, јавноста во Македонија многу често го слуша оптимизмот на Владата, динамизиран особено од страна на премиерот Зоран Заев за прашањата врзани со наметнатиот спор за нашето име. И неговата неодамнешна изјава е во функција на промовирање амбиент и момент за решавање: „Мислам дека сега е најдобриот и неповторлив момент да се најде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Атина и Скопје разгледуваат сценарио во кое на Македонија ќе и биде дадено доволно време за да одобри договор со кој ќе гарантира дека новото име ќе го користи “Ерга Омнес” внатрешно и надворешно и дека ќе направи ревизија на својот устав, пишува порталот Експрес. Ова денеска го објавува весникот Катимерини кој важи за најдобро информиран грчки медиум за спорот за името иако е близок на опозициската Нова Демократија. Весникот не прецизира дали гаранцијата треба да биде меѓународен договор, референдум или друг вид гаранција ниту дали уставните промени ќе се состојат од еден амандман, промена на насловната страница или менување на стотина членови на Уставот во кои стои името “Република Македонија”. „Ако навистина сакаме во нашите срца, ќе го завршиме проблемот кој треба да запре”, изјавил Коѕиас во пресрет на денешната средба со македонскиот колега Димитров по самитот “Вишеградска група и Западен Балкан” во Атина. Извор: Експрес.мк Фото: Катимерини
| | веќе видена | слични

 Премиерот Заев  е оптимист дека сега е најдобриот и неповторлив момент да се најде решение за долгогодишниот спор со Грција.Сепак, можен ли е компромис за ерга омнес. Анализата ја има Гоце Михајловски. Уште кога се обновија преговорите за името, на почетокот на годината, јасно беше дека опсегот на употреба на новото сложено име што ќе биде договорено со Грција, ќе биде главниот камен на сопнување – прашање од кое зависи судбината на преговорите -Ова не е ниту ново, ниту изненадување, а причината е едноставна – позициите на двете страни се дијаметрално спротивставени.. -Уште од 91 година, грција има позиција договореното име да биде ново име на државата, односно да се користи ерга омнес, и за надворешна и за внатрешна употреба.. -Кај нас долго време се веруваше дека под ерга омнес Грција подразбира името да се користи за севкупна надворешна употреба, а не и за дома, но се покажа дека тоа се илузии... -По 3 месеци преговори, веќе нема никакви дилеми – Грција како предуслов за договор бара промена на уставното ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на МАНУ вели дека за идентитот на Македонците не смее да се преговара. Таки Фити во синоќешната емисија на „Само вистина“ изнесувајќи го својот став околу прашањето со името вели дека преговори меѓу владите на Македонија и Грција се потребни но, никако не треба да се прифаќа ерга омнес. Таки Фити вели дека ако се промени уставното име на држвата, името на јазикот, националноста и слично тогаш МАНУ веќе нема да се вика како што се вика, ниту НБРМ или другите институции кои во своето име го содржат терминот македонски, македонска, Македонија. Според Фити барањата на соседна Грција се апсурдни, но дека интегрирачки фактор и натаму е македонскиот јазик.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 215 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со уставна промена, за да се обезбеди ерга омнес, Скопје нема да се вика Република Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: