Дали е одржливо субвенционирањето на минималната плата?

И покрај тоа што за економистите владиното субвенционирање на минималната плата е популистичка мерка, за синдикалците тоа е добредојдено во време кога од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Многу работодавци признаваат дека главен проблем не им беше зголемувањето на минималната плата, туку притисокот за зголемување што тоа го направи кај другите ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Согласно Законот за работни односи, секој работник има право на платен годишен одмор од најмалку 20 и најмногу 26 работни дена. Законот предвидува годишниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не сте земале плата два месеци? Немате здравствено осигурување, а се’ уште имате договор за вработување? Еве кои се казните за работодавачот што не се ...
| | веќе видена | слични

-Имавме состанок во мај. Газдата не викна сите во канцеларија, да не извести дека платата малку ќе задоцни. Тогаш стануваше збор за априлската плата. Да бидеме ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Хроничниот недостиг на работници ќе ги натера поголемиот дел од работодавачите да ги зголемат минималните плати на вработените. Соочени со зголемен тренд на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас за настанот што се случи на 19-ти овој месец во населбата Аеродром. Предметот е оформен во ...
сите 187 | | | веќе видена

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 156 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Дали луѓето кои ја нападнаа телевизиската екипа во Маврово и го спречија новинарот да го снима имотот на Петре Шилегов се членови на СДСМ и блиски луѓе на ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали е одржливо субвенционирањето на минималната плата?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: