Македонија добива покана, а Северна Македонија ќе стане членка на НАТО


Под силни безбедносни мерки денеска во Брисел почнува дводневниот самит на НАТО. Иако седиштето на Алијансата каде што се одржува состанокот на шефовите на држави и влади на 29 земји членки е подалеку од центарот на Брисел, засилено полициско присуство има насекаде. Додека алијансата е засегната од внатрешни несогласувања, Македонија, пак, попладнево ја очекува веста дека членките одлучиле да и ја врачат поканата за зачленување во западниот воен сојуз. Ова вчера го најави и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кој рече дека очекува по договорот со Грција, Македонија да биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. Доби Adobe Flash Player Embed share Столтенберг: Оваа историска шанса не смее да се пропушти! Embed share The code has been copied to your clipboard. width px height px The URL has been copied to your clipboard No media source currently available 0:00 0:01:23 0:00 Директен линк „Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ќе можеме да ја поканиме поранешната ...
| | веќе видена | слични

Во низата дилеми за тоа дали Македонија треба толку многу да се радува за исходот од самитот на НАТО се наметнува и прашањето што точно добивме. Ако се стават настрана реалната можност референдумот да пропадне заедно со грчката влада и со тоа членството во НАТО следно е прашањето дали навистина добивме покана или нешто друго. Ако се анализира документот што Столтенберг му го даде на Заев на техничко и јазично а не на политичко ниво во него стои дека Македонија добила писмо а не покана за членство. Практично освен најава за добивање покана Македонија не доби покана туку писмо. Посебен проблем е што шефот на НАТО Столтенберг не ги почитува се уште актуелните резолуции на ОН и наместо со официјалната референца ни се обраќа со омилената грчка дестинација па така примателот на писмото односно на поканата Зоран Заев, е премиер на Скопје а не на Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Постои голема разлика од вокабуларот кои ги избра НАТО за да ѝ упати покана за членство на Црна Гора во декември 2015-та година и оној со кој генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ѝ кажа на Македонија дека е добредојдена откако целосно ќе го Постои голема разлика од вокабуларот кои ги избра НАТО за да ѝ упати покана за членство на Црна Гора во декември 2015-та година и оној со кој генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ѝ кажа на Македонија дека е добредојдена откако целосно ќе го имплементира Преспанскиот договор. Црна Гора денеска доби покана да стане 29-та членска на НАТО, се вели во тогашниот твит. За Македонија пораката гласеше – НАТО одлучи да ја покани Владата на Скопје да почне пристапни преговори. Од друга страна, не само што вокабуларот е инаков, според НАТО деловникот инаква е процедурата и одлуката за покана за членство.
| | веќе видена | слични

Самитот на НАТО почна и заврши, премиерот генералниот секретар Јенс Столтенберг ја врачи поканата и порача дека мора да го смениме името за да влеземе во Алијансата, премиерот Зоран Заев ја донесе поканата во Македонија, некои аплаудираа, други критикуваа, власта организира журки, се крена и голема прашина за настапи на пејачите на прославите, а претседателот Ѓорге Иванов сѐ уште молчи. Познато е дека тој нема да го потпише Законот за ратификација на Договорот со Грција, а од друга страна, пак, тука се и неговите изјави дека „НАТО и ЕУ се стратегиски цели за Македонија“, но сега останува непознат неговиот став во ситуација кога земјава и официјално доби покана од Алијансата којашто е поврзана токму со Договорот за името. Од неговиот кабинет, по Самитот на НАТО и добивањето на поканата до овој момент не соопштија ништо. Плусинфо се обиде да добие став од претседателот на државата, но до овој момент не добивме никаков одговор. Без одговор останавме и претходните три дена. Во пресрет на одржувањето на Самитот, ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Брисел на премиерот Зоран Заев официјално му ја врачи поканата за почеток на преговори за зачленување на Македонија, откако вчера за тоа одлука донесе Северноатлантскиот совет. Заедно со поканата, Столтенберг на Заев симболично му го подари и пенкалото со кое ја потпиша. Откако се фотографираа со поканата, Заев го бакна пенкалото, кое е од марката „паркер“ и е со сина боја иста како логото на НАТО. „Ова е мојот избор за иднината на Македонија. За пораки испишани со љубов и обединување, а не за делби на нашиот пат. Го бакнав пенкалото затоа што со него е потпишана толку голема, историски важна одлука за мојата земја – покана за НАТО. За таа покана повеќе од 20 години се борат моите сограѓани и нашата Македонија. А пенкалото е постојаниот симбол на борбата и успесите на слободоумните и прогресивни наши граѓани од 2015 до сега. Со пенкало в рака се постигнаа сите успеси во Македонија во последните години, впрочем како што доликува на една демократска ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заедно со поканата за почеток на преговорите за членство во НАТО, која му ја врачи на претседателот на Владата, Зоран Заев, симболично му го подари и пенкалото со која ја потпиша. Откако се фотографираа со поканата, Заев го бакна подареното пенкало.
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев по врачувањето на поканата за НАТО изјави дека е уверен дека граѓаните ќе го прифатат Договорот со Грција на референдум и дека овој Договор ќе ги охрабри и соседите кои сѐ уште имаат отворени спорови. - Се надеваме дека решението со Грција ќе ги охрабри Белград и Приштина да продолжат со дијалогот за да најдат решение. Не ни беше лесно ни на мене, ни на Ципрас. Ќе беше полесно да се решеше порано, рече Заев и додаде дека Балканот повеќе не е буре барут, има европски манири, држи европски лекции на западни земји. Ќе бидеме од огромна помош затоа што учевме и научивме од минатото и ќе придносеме кон реформирана и обединета Европа, рече премиерот. Заслугата за поканата во НАТО Заев им ја припиша и на сите политички партии и претходни влади на Република Македонија. За него, договорот со Грција многу бргу ќе покаже конкретни резултати за граѓаните од двете страни на границата. - За неколку месеци веќе граѓаните ќе почувствуват дека договорот носи само добро и уверен сум дека ќе расте бројот ...
| | веќе видена | слични

Срушивме режим со пенкало, денес пенкалото го употребивме за да станеме членка на НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата во Брисел, откако генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг му ја врачи поканата за членство во НАТО. „Ви реков дека ќе падне режим, падна ражим. Ви реков дека ќе станеме 30-та членка на НАТО, станавме. Пенкалото нè движи цело време нас. Режим срушивме со пенкало, еве денес го употребивме за покана во НАТО, а добивме и кандидатски статус за членство во Европската унија“, рече Заев. Премиерот на прес-конференцијата на која присуствуваше и владината делагација која е во Брисел, рече дека е сигурен оти граѓаните на претстојниот референум ќе го поддржат договорот за промена на името склучен со Грција. „Убеден сум дека огромно мнозинство граѓани ќе излезат на рефендумот, ќе се исполни потребниот сензус, а верувам до небото дека нашите граѓани ќе донесат вистинска одлука која ќе им донесе иднина како што заслужуваат. Овој договор верувам дека ќе донесе ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев денеска го бакна пенкалото со кое го потпиша документот за официјализирање на поканата за членство на Македонија во НАТО. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека ова е историски ден, не само за Македонија, туку и за целиот регион и НАТО. Заев, изрази жалење што претседателот Ѓорге Иванов не е дел од делегацијата на Македонија во НАТО. Вели дека од Иванов не добиле ништо, ниту една порака или пак честитка за членството на земјата во НАТО. Воедно Заев побара поддршка од граѓаните за целосното финализирање на процесот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија добива покана, а Северна Македонија ќе стане членка на НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: