Сирија: Уништување на хемиското оружје од јануари

Сирија: Уништување на хемиското оружје од јануари Операцијата за уништување на сириското хемиско оружје ќе започне во јануари наредната година, јавија западните агенции. Француската агенција Франс Прес за ова добила потврда од претседателот на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОЗХО) Ахемет Узумџу во Осло каде тој бил во моментот на доделувањето на Нобеловата награда за мир. Узумџи изразил надеж дека „до крајот на јануари на американскиот брод ќе започне уништување на хемиското оружје изнесено од Сирија“. Извршниот совеет на ОЗХО уште на 15 ноември го отврди деталниот план за уништување на сириското хемиско оружје според кој сите материјали за изработка на хемиското оружје, освен изопропанолот, ќе бидат изнесени од Сирија до 5 февруари наредната година, а најопасниот до крајот на оваа година.
| | веќе видена | слични
9 копии

Организацијата за забрана на хемиско оружје на 17 декември ќе објави детален план за уништување на сириското хемиско оружје. Според планот хемиското оружје треба да биде повлечено од Сирија до 5 февруари 2014 година. Најопасните агенси би требало да бидат уништени вон Сирија до 31 март. Другите супстанци ќе бидат уништени до 30 јуни 2014 година, а токсичните агенси ќе бидат уништени на море на брод обезбеден од САД. Според портпаролот на ОН, Мартин Несирски, се уште не е донесена одлука за тоа како ќе биде обезбедено хемиското оружје додека биде транспортирано низ Сирија кон пристаништето Латакија. Извор: МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Хемиските супстанции што Сирија ги користела за изработка на хемиското оружје наскоро би можеле да пристигнат во Хрватска, пишуваат тамошните медиуми. Меѓународната заедница ги заплени хемикалиите што планира да ги уништи, но најпрвин треба да биде најдено пристаниште на Медитеранот на кое ќе се изврши претовар. Хрватскиот премиер, Зоран Милановиќ, ја уверува јавноста дека се работи за проект со мал ризик. - Во тек се консултации со целиот Медитеран. Тие средства мора некаде да се претоварат. Учествуваме во преговорите и ќе слушнеме што за тоа мисли хрватската јавност. Се работи за проект со мал ризик, но мораме да ги имаме сите информации. Можеме да учествуваме во еден племенит проект, исто така и не мораме, но јавноста мора да го знае тоа - истакна Милановиќ, а пренесе хрватскиот портал „Индекс“. Милановиќ исто така истакна дека земјата нема да има никаква корист од процесот. - Ние сме членка на ОН, НАТО, ЕУ. Земја што сака мир во светот и треба само да процениме постојат ли ризици за Хрватска и има ли ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска преговара на за претоварање на нејзина територија на супстанци за производство на хемиско оружје пронајдени во Сирија, објави интернет изданието на весникот „Вечерњи лист“. - Ова е зделка, кој засега ниту една медитеранска држава не е подготвена да ја прифати безрезервно, нагласи Милановиќ. Тој рече дека изминатиот период во Европа, а воопшто и во светот се подготвува решение за транспортот на супстанците за производство на хемиско оружје. - Тоа не се бојни отрови и тие ќе бидат уништени, веројатно накаде во Атлантикот, рече Милановиќ и додаде дека тоа е проект со низок ризик, но оти јавноста треба да биде информирана за него. На новинарското прашање каква корист ќе има Хрватска од овој проект Милановиќ одговори: „Никаква“. Тој нагласи дека Хрватска е членка на Обединетите нации, НАТО и на Европската унија и е држава, кој сака мир во светот. - Ние можеме да учестуваме во еден благороден проект, но не сме обврзани на тоа, рече хрватскиот ...
| | веќе видена | слични

Операцијата за уништување на сириското хемиско оружје ќе почне до крајот на јануари следната година. Ова денеска за „Франс прес“ го соопшти претседателот на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО), Ахмет Узумџи. Тој изразил надеж дека „до крајот на јануари на американски брод ќе почне уништувањето на хемиското оружје изнесено од Сирија“. Извршниот совет на ОЗХО, на 15-ти ноември го утврди деталниот план за уништување на сириското хемиско оружје.
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци. ...
сите 534 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 260 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 207 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 423 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сирија: Уништување на хемиското оружје од јануари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: