Светот наскоро ќе го види вистинското лице на Мона Лиза

Светот наскоро ќе го види вистинското лице на Мона Лиза Истрагата што траеше три години им го покажа вистинскиот пат на истражувачите кон откривањето на „вистинското“ лице на Мона Лиза и тој пат наскоро би можел да биде завршен. Истражувачот Силвано Винчети вели дека научниците започнале ДНК тестови на скелет што неговиот тим го открил во 2012 година во Фиренца. Тие се надеваат дека ќе успеат да откијат дали тој му припаѓа на моделот што се наоѓа на славната слика на Леонардо Да Винчи- Лиза Џерардини. Доколку му припаѓа, а научниците тоа ќе го утврдат со тестирање на ДНК на коските на нејзините роднини, Сливано ќе може да создаде компјутерски генериран приказ на нејзиното лице – кое можеби ќе наликува или ќе биде потполно различно од она на славната слика на италијанскиот мајстор. Веснкот „Wall Street Journal“ наведува дека Винчети ја разбранувал јавноста во 2011 година со тврдењето дека на Да Винчи му позирал машки модел. Ако комјутерски генерираниот приказ на лицето не биде сличен со лицето на Мона ...
| | веќе видена | слични

Италијанските научници се еден чекор понапред во идентификувањето на жената која што се крие зад мистериозната насмевка на Мона Лиза. Тие го анализираат ДНК материјалот кој и припаѓа на благородничката од Фиренца, Lisa Gherardini, за која се верува дека е моделот од познатата слика на Леонардо да Винчи. Историчарот Силвана Винчети и неговиот тим земаа ДНК материјал од скелет пронајден во Sant’Orsola манастирот во близина на Фиренца и го споредуваат со ДНК од коските на некои од роднините на Gherardini. Ако ДНК-та одговара ќе биде направена 3Д реконструкција на лицето на Gherardini врз основа на черепот. -Ако не ја најдеме, историчарите ќе продолжат со шпекулациите околу тоа кој бил моделот на сликата, изјави Винчети. Семејната гробница на семејството Gherardini беше отворена во август минатата година со цел да се потврди претпоставката дека Lisa Gherardini во суштина е Мона Лиза. За неа се знае дека е родена во Фиренца и била мажена со трговец на текстил и свила. Нејзиниот сопруг побарал да се направи ...
| | веќе видена | слични

Експертите се на чекор од идентификување на дамата која стои на една од најпознатите фотографии. Во тек е ДНК тестирање на коските кои можеби и' припаѓаат на Лиза Герардини, за која се верува дека била моделот на Леонардо да Винчи. Историчарот Силвано Винсенти земал примероци од костурот и ги споредувал со ДНК примероци од членови на семејството Герардини. Доколку примероците се согласат, Винсенти ќе направи 3D реконструкција на лицето на Мона Лиза, пишува Daily Mail. "Доколку не успееме, историчарите се' уште ќе може да погодуваат за кој модел станува збор", изјавил Винсенти. Резултатите од анализите ќе бидат готови во јуни или јули. Семејната гробница во Фиренца била отворена во септември минатата година. Се верува дека Лиза Герардини на сликарот му позирала помеѓу 1503. и 1506. година. Се верува дека портретот го нарачал Франческо дел Џокондо, за да ја прослави бременоста на својата сопруга. По неговата смрт, Герардини станала калуѓерка. Починала во 1542. година. Дури и доколку се потврди дека таа била ...
| | веќе видена | слични

Истрагата долга три години ги извела истражувачите на вистинскиот пат кон откривање на „вистинското лице“ на Мона Лиза и тоа наскоро би било завршено. Истражувачот Силвано Винцети рекол дека научниците започнале ДНК тестови на скелетот кој неговиот тим го откри во 2012-тата година во Фиренца. Тие се надеваат дека ќе успеат да откријат дали тој му припаѓа на моделот кој се наоѓа на познатата слика на Леонардо Да Винчи. Доколку припаѓа, а научниците тоа ќе го утврдат со тестирање ДНК на коските на нејзин роднина, Силвано ќе може да создаде компјутерски генериран приказ на нејзиното лице, кое можеби ќе личи или ќе биде целосно различно од она на познатата слика. Винцети ја разбранува јавноста во 2011-тата година со тврдењето дека на Да Винчи му позирал маж. Доколку компјутерски генерираниот приказ на лицето не биде сличен со оној на Мона Лиза, тоа би можело да значи дека Да Винчи користел повеќе модели за својата слика. Винцети смета дека резултатите ќе бидат готови во мај или јуни. Сликата се наоѓа во музејот ...
| | веќе видена | слични

Тригодишната истрага ги изведе истражувачите на вистинскиот пат кон откривање на „вистинското лице“ на Мона Лиза и тоа наскоро би бил завршен проект. Во мај или јуни, конечно, би требало дознаеме вистинатаИстражувачот Силвано Винцети рекол дека научниците започнале ДНК тестови на скелетот кој неговиот тим го откри во 2012-тата година во Фиренца. Тие се надеваат дека ќе успеат да откријат дали тој му припаѓа на моделот кој се наоѓа на познатата слика на Леонардо Да Винчи . Доколку припаѓа, а научниците тоа ќе го утврдат со тестирање ДНК на коските на нејзин роднина, Силвано ќе може да создаде компјутерски генериран приказ на нејзиното лице, кое можеби ќе личи или ќе биде целосно различно од она на познатата слика. Винцети ја разбранува јавноста во 2011-тата година со тврдењето дека на Да Винчи му позирал маж. Доколку компјутерски генерираниот приказ на лицето не биде сличен со оној на Мона Лиза, тоа би можело да значи дека Да Винчи користел повеќе модели за својата слика. Винцети смета дека резултатите ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светот наскоро ќе го види вистинското лице на Мона Лиза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: