5 бон тон правила кога станува збор за парите


Повеќето луѓе сметаат дека е непристојно да се прашува колкава изнесува нивната плата. Ако некој ви го има поставено тоа прашање, а во тоа време не сте задоволни од вашите примања, јасна ви е проблематиката за таквата ситуација. Понекогаш не сте свесни дека вашето однесување во однос со парите може да ги стави другите луѓе во незгодна ситуација. Добрата вест е што постојат неколку бон тон правила кои се поврзани со парите и кои ќе ви овозможат да не ги ставате другите луѓе во непријатна ситуација. Ќе ви представиме 5 такви правила. 1. Земете ја во обзир финансиската состојба на вашиот пријател пред да предложите на кое место сакате да седнете. Ако вашиот пријател, на пример, не е баш при пари или штеди за да отиде на одмор, немојте да инсистирате да седнете во некој скап ресторан. Единственото правило на кое треба да се придржувате е дека не треба да предлага или форсирате некои активности кои вашите пријатели не можат да си ги дозволат поради недостатокот од финансии во моментот. 2. Никогаш немојте да се ...
| | веќе видена | слични

Овен Ќе бидете во центарот на вниманието и нема ад имате проблем да ги натерате луѓето да работат со вас и да ви дадат поддршка. Ќе преземете нешто да ги подобрите животните услови, па бидете отворени и за туѓите идеи. Ќе надминете одредени ограничувања во работата и тоа ќе ви донесе задоволство. Комуникацијата е на прво место на љубовната листа, а тоа ќе ви помогне одлично да се разбирате меѓусебно. Бик Ќе најдете задоволство токму во тоа што очекувавте и лесно ќе најдете решенија на проблемите. Најдобар начин да најдете излез од некоја ситуација е да послушате совет од искусни. Посветете се на приватниот живот и не го трошете цело време на професионални грижи. Станувате посесивни на љубовно поле, па бидете внимателни и спречете го тоа додека е време. Близнаци Ќе добиете големо задоволство од резултат и енергијата која ќе ја вложите за да помогнете на некој близок. Ќе ја промените насоката на движење за да постигнете подобар баланс во животот. Одлично време е да финализирате одредени професионални проекти, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Овен Иднината ве плаши? Не повеќе, не и денес. Комуникативниот Меркур го прекинува ретроградното движење во вашиот знак, правејќи ве смели и бестрашни. Ќе бидете иницијатор на многу разговори за решавање на проблемите кои ве измачуваат. Неверојатна слобода ќе почувствувате и на љубовен план. Љубовните состанувања ќе ви се претворат во задоволство, а не во измачување. Бик Замаглениот поглед ќе ви стане само минато зашто ќе започнете јасно како ден да ги гледате случувањата околу себе. Меркур ќе премине во директно движење во вашата 12-та куќа на скриените информации и задкулисните игри. Можно е да откриете дека некој со недели работел зад вашиот грб. Некои бикови ќе му простат на свој поранешен партнер што ги повредил во минатото, но нема да му дадат втора шанса. Меркур ќе ве потсети дека бившите се бивши со причина. Близнаци Доколку во изминатиов период ви стануваше сè потешко и потешко да се вклопите во ново друштво, сега тоа нема да ви претставува никаков проблем. Комуникативниот Меркур ќе го прекине ...
| | веќе видена | слични

Овен (21.03 – 20.04) Денес можете да очекувате прилив на пари. Ќе бидете задоволни што вашата материјална состојба е се подобра. Очекувајте средба со личноста која има големи страсти кон вас. Бик (21.04 – 21.05) Размислувате за патување во странство и можност да прифатите некое вработување таму. Комуникацијата со партнерот ќе биде ладна, ќе бидете уплашени дека ќе ја загубите. Близнаци (22.05 – 22.06) Ден во кој ќе имате многу деловни обврски. На љубовното поле ќе се чувствувате многу сакано. Некое лице ќе биде заслужно за тоа. Рак (22.06 – 22.07) На работното место се ќе биде во согласност со вашите очекувања, без никакви компликации. Денешниот ден е погоден и за љубов, слободните ќе имаат можност за нова емотивна врска. Лав (23.07 – 22.08) Ви следи подобрување на материјалната ситуација. Многу поволен работен ден. Во љубовта подготвени сте да се борите за саканото лице и тоа јасно ќе го покажете. Девица (23.08 – 22.09) Надевајте се на остварување на вашиот деловен план. Периодот е поволен. Во љубовта ...
| | веќе видена | слични

Овен Ќе ви се случуваат интересни работи. Еве ви причина за енормна количина на љубов која ја манифестирате врз околината. Само внимавајте да не претерате со добрината бидејќи партнерот лесно може да го искористи тоа, но не само тој. Здрави сте, деловно успешни, а финансиската состојба е задоволителна. Бик Мотивираноста за работа ви е доста опадната, но вие сѐ уште сте спремни да вложувате напори за навремено извршување на работните задачи. Нека не ве мачат сомнежите од поголеми размери, бидејќи со нив ќе ги доведете во прашање многу важни ваши планови. Во љубовта ќе имате неразјаснети работи. Близнаци Ќе имате некои ситни здраствени проблеми, но брзо ќе ги санирате. Искористете ја добрата моќ на концентрација за оние работи кои долго сте ги одложувале. Завршете ги одамна започнатите планови и уредете го вашиот простор. Физичките активности ви се намалени, па ангажирајте се додатно и поминувајте повеќе од времето на чист воздух. Рак Од моменталната состојба ќе бидете многу задоволни. Во вложувања со брза и ...
| | веќе видена | слични

Сигурно понекогаш сте биле во ситуација кога сте сакале да ја напуштите својата работа, поради некоја причина или недоволна заинтересираност, исцрпеност и сл. Во овој текст ќе ви препорачаме неколку совети кои ќе ви ја олеснат работата и ќе ви помогнат да останете прибрани и задоволни на своето работно место.Зборувајте со вашиот шеф за моменталните задачи кои ви се наменети. Ако мислите дека имате премногу работа, укажете му го тоа. Целта на овој разговор е да се дојде до најдобро можно решение за вас, вашиот шеф и вашите идни соработници, односно колеги.Ако работите во голема компанија, а моменталната позиција не ве задоволува, побарајте да го смените одделот во кој работите. Размислете каде би биле најдобри и што би сакале да работите. Изнесете ги своите аргументи и предлози зошто сакате токму во одреден оддел.Можеби сте задоволни со своите соработници и добро сте организирани како тим, но промена на околината, во овој случај, промена на персоналот може да делува освежително на вас, исто така може да го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Овен Добро би ви дошло денес по крајот на напорниот работен ден да се опуштите со читање на една добра книга. Личност од спротивниот пол со зелени очи цел ден ќе ви патува низ мислите, но не грижете се, и таа личност има чувства за вас. Бик Како што велат постарите, среда – среќен ден, па така ќе биде и за вас. Очекувајте пријатни случувања во текот на целиот ден, иако можеби на моменти ќе се почувствувате уморно. Во текот на вечерните часови очекувајте повик од важна личност. Близнаци Вашата емотивност и романтичност денес ќе биде на највисоко ниво, а тоа ќе го усреќи вашиот партнер. Но, сепак, вашето здравје ќе биде нарушено од страна на сезонските настинки. Пијте повеќе течности и јадете овошје и зеленчук. Рак Време е да го мрднете од точка вашиот љубовен живот и да внесете нешто ново во него. Запознавајте се со што повеќе луѓе, така сигурно ќе најдете некоја личност која ви одговара. Лав Потрудете се позитивната енергија која ќе ја поседувате денес да им ја префрлите и на луѓето околу вас. Доколку ...
| | веќе видена | слични

ОВЕН Чувствувате дека доаѓаат промени и тоа ве плаши. Наместо да стравувате, разгледајте ги добрите страни од новонастанатата ситуација. Овие промени ќе ви донесат повеќе време за себе и тоа би требало да ве радува. Денеска ќе биде мирен ден без поголеми потреси. Ако сте слободни, можно е да започнете врска со личност која ја знаете преку социјалните мрежи. Оние што се во брак имаат премногу обврски и тоа почнува да им пречи. Тоа е ваша вина и ќе морате да најдете начин да ја поправите грешката од минатото. БИК Потребна ви е поголема финансиска слобода за да можете да се чувствувате сигурно. Ако работите со странци или во некоја странска фирма, можно е да добиете шанса која одамна ја чекате. Денеска ќе биде во прв план и прашањето околу некое наследство. Ако сте слободни, размислувате за две личности кои се многу помлади од вас. Секоја од нив има нешто што ви се допаѓа, но има и нешто што воопшто не ви одговара. Од вас зависи што ќе изберете. БЛИЗНАЦИ Работите повеќе работи во исто време и нормално е да ...
| | веќе видена | слични

Многу мажи тврдат дека искреноста е она што највеќе го сакаат во врската и ги обвинуваат жените дека манипулираат и лажат. Секако, се случува и обратната ситуација. Но, кога навистина ќе сретнат искрена жена, бргу сфаќаат дека искреноста воопшто не е она што го замислувале и дека истата најчесто е непријатна. Искрените жени имаат незгодна навика да бидат постојано и целосно искрени. Зошто врската со нив е најголем предизвик? Таа не се мисли и двоуми да ви ја каже вистината Можеби ќе размисли за начинот како да ви ја соопшти вистината, но секогаш ја кажува, затоа што тоа е она што најдобро и оди во животот. Таа вистина можеби ќе биде смешна, болна, незгодна, крајно неповолна за неа или крајно предизвикувачка за вас, но таа сепак ќе ви ја каже – онаква каква што е. Ако не сте навикнати на отвореност и непосредност, тоа можеби ќе ве збуни, а најверојатно и ќе ве навреди, но тоа е ваш проблем, а таа и ќе ви го каже тоа. Таа поставува незгодни прашања Можеби нејзините прашања се предлабоки или прелични, бараат да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Овен Околностите се погодни за зближување со лице што ве привлекува на интелектуално ниво. Вашите планови ќе бидат изложени на туѓи погледи. Имате конкуренција. Внимавајте на притисокот, срцето и расположението. Во донесувањето заклучоци држете се до фактите. Бик Располагате со енергија и елан, па ќе бидете успешни во тоа што го работите. Финансиската ситуација нема многу да ве радува. Бидете потолерантни со саканата личност. Ве советуваме добро да размислите пред да излезете и да се запознаете со една личност. Здраствената состојба ви е стабилна. Близнаци Среќата ви тропа на врата. Одговорете на нејзиниот повик и бидете сигурни дека нема да зажалите! На работа немате конкуренција. Имате можност да покажете сѐ што знаете. Од храната исфрлете ги маснотиите и слатките. Со студена глава анализирајте ја ситуацијата. Рак На работното место ќе соработувате и ќе контактирате со другите. Тоа е добро, бидејќи ќе го зацврстите пријателскиот однос, но исто така и заморно затоа што имате доволно свои проблеми. Ако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 458 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 180 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

5 бон тон правила кога станува збор за парите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: