Предновогодишна хуманитарна изложба на „Порака“

Вечерва во Кинотека на Македонија со почеток во 19 часот,предновогодишна хуманитарна изложба на дела насликани од корисниците на „Порака“-Републички Центар за поддршка на лица со интелектуална попреченост. Изложбата е од продажен карактер, а сите средства ќе бидат донирани за “Порака“. Делата беа насликани на работилници под водство на Еда Авмедовска и Ева Лазаревска. Целта на изложбата е да се изнесе пред јавноста креативноста на лицата со ителектуална попреченост.
| | веќе видена | слични

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Национална галерија на Р. Македонија, на 26 декември во Национална галерија на Македонија објект „Мала станица“, пред многубројната публика го отвори 64-тото издание на „Годишната изложба на ДЛУМ”. На овој најстар ликовен проект на ДЛУМ годинава учество земаа повеќе од 70 автори, членови на друштвото, чии ликовни дела се изработени во последната година, а ги опфаќаат сите ликовни медиуми, и е единствениот ликовен проект во кој се доделуваат награди во повеќе ликовни категории ( сликарство, вајарство, графика, нов медиум …). За овогодишното издание, 7 члениот уметнички совет на ДЛУМ одлучи да ги награди следните имиња : Јана Манева Чупоска – за најдобро сликарско дело (категорија сликарство), Ана Ивановска – за најдобро вајарско дело (категорија вајарство), Златко Глигоров – за најдобро дело во категоријата нов медиум. За љубителите на уметноста, изложбата ќе биде отворена до средината на месец јануари 2018 година, секој ден освен понеделник.
| | веќе видена | слични

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Национална галерија, во вторникот во објектот Мала станица ја отвори 64-та „Годишната изложба на ДЛУМ”, на која учествуваа повеќе од 70 автори, членови на друштвото, чии ликовни дела се изработени во последната година. За овогодишното издание, седумчлениот уметнички совет на ДЛУМ, одлучи да ги награди: Јана Манева Чупоска – за најдобро сликарско дело (категорија сликарство) Ана Ивановска - за најдобро вајарско дело (категорија вајарство) Златко Глигоров – за најдобро дело во категоријата нов медиум Изложбата ќе биде отворена до средината на јануари 2018 година, секој ден освен во понеделник.
| | веќе видена | слични

Денес по втор пат се одржа изложба на ликовни дела изработени од страна на учениците од охридската гимназија. Изложбата е во организација на професорката по ликовна уметност, Катерина Слатинова. Низ гимназиските ходници беа изложени разни цртежи, слики, украси и честитки. Во рамки на изложбата настапи и „Бесниот бенд на Св.Климент“. Настанот го посетија голем број ученици кои беа одушевени од креативните дела и прекрасниот настап на бендот. Фото галерија: А.Момироска
| | веќе видена | слични
4 копии

Изложба на слики од Беган Деари ќе биде отворена вечерва во 20 часот во КИЦ-Скопје , во изложбениот салон Империјал 2. Ова е прва самостојна изложба на Деари, а поставени ќе бидат слики работени последниве години во масло на платно. Деари завршил Факултет за ликовни уметности на ДУТ во 2009 година кога е прогласен и за најдобар студент по сликарство во рамки на Универзитетот. Досега реализирал неколку групни изложби. Изложбата во КИЦ ќе биде отворена до 15 јануари 2018 година.
| | веќе видена | слични

Вечерва трето претставување во Куманово на академскиот уметник Дејан Божиновски со циклус дела од најновата продукција работена во 2017 година,под наслов „Screenshot“.Иложбата ќе биде отворена во 19:30 во уметничката галерија на Музејот–Куманово . „Screenshot“ прикажува 15 ликовни дела работени во комбинирана техника (акрил и масло на платно). Проектот е дел од програмските активности на НУ Музеј – Куманово и е поддржан од Министерството за култура. Изложбата ќе биде отворена до 20 јануари 2018 година.
| | веќе видена | слични

Вечерва во 19 часот во Галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“ ќе биде отворена традиционалната годишна изложба на Друштвото на ликовните уметници на Кавадарци на која ќе бидат претставени дела на ликовни уметници од повеќе генерации.Годишната изложба на ДЛУК претставува значаен настан од областа на ликовната уметност на кој можат да се видат на едно места дела од повеќе автори кои живеат и работат во Македонија и странство.Ми.М.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Уметничката галерија на Музејот - Куманово вечер ќе биде отворена самостојна изложба „Screenshot“ на академскиот уметник Дејан Божиновски.Oва е негово трето претставување во Куманово, со циклус дела од најновата продукција работена во 2017 година.Изложбата прикажува 15 ликовни дела работени во комбинирана техника (акрил и масло на платно). Проектот е дел од програмските активности на НУ Музеј - Куманово и е поддржан од Министерството за култура.Изложбата ќе биде отворена до 20 јануари 2018 година.
| | веќе видена | слични

Изложбата од најновото ликовно творештво на писателот проф.д-р Христо Петрески именувана “Пишување со бои - соништа, стихови, слики“, ќе биде отворена вечерва (27.12.2017) во Дом на културата Кочо Рацин-Скопје во малата сала. Свеченото отворање е закажано за во 19,30 часот. Промотори: проф.д-р Владимир Величковски и проф.д-р Виолета Димова. Ќе настапат и повеќе истакнати македонски писатели. Ова е петнаесетта самостојна ликовна изложба на Христо Петрески во земјава и странство, а тој пишува и ликовна критика и е автор на книгата“Ликовната уметност е она што (не) се гледа“.
| | веќе видена | слични

Денеска во домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, во 19.30 часот, ќе биде отворена самостојна ликовна изложба на писателот Христо Петрески. На изложбата ќе бидат презентирани слики од најновото ликовно творештво под заеднички наслов „Пишување со бои - соништа, стихови, слики“. Изложбата ќе ја отвори познатиот ликовен критичар Владимир Величковски, а Виолета Димова ќе говори за интертекстуалноста во книжевното и ликовно творештво на Христо Петрески.Со солистички музички настап ќе се претстави популарната вокална интерпретаторка на македонскиот народен мелос Ристана Рина Николовска, а со свои творби ќе се претстават и повеќе истакнати македонски поети. Инаку, ова е петнаесетта самостојна ликовна изложба на писателот Христо Петрески во земјава и во странство, а тој пишува и ликовна критика и е автор на книгата „Ликовната уметност е она што (не) се гледа“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предновогодишна хуманитарна изложба на „Порака“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: