Сорос лани заработувал 15 милиони долари на ден

Сорос лани заработувал 15 милиони долари на ден Богатството на Џорџ Сорос во 2013 година е зголемено за 5,5 милијарди долари , а математиката вели дека тој лани заработувал 15 милиони долари на ден. Милијардерот филантроп, како што пренесува агенцијата БГНес, своите финансиски операции ги има имплементирано преку инвестицискиот фонд Quantum Endowment . Компанијата, според управувачката актива од 28,6 милијарди долари , се наоѓа на прво место според остварениот профит меѓу инвестициските фондови. Финансискиот успех на Quantum во 2013 -та е најголем од 2009 година . Од своето основање во 1972 година Фондот му донел на Сорос агрегатен профит од 39,6 милијарди долари. Најголем конкурент на Quantum во последните неколку години е хеџ - фондот Bridgewater Pure Alpha на финансиерот Реј Дали . Во 2011 година Bridgewater дури и го надмина Quantum , заработувајќи за една година 13,8 милијарди долари. За 2013 - та Фондот на Дали го зазеде второто место, по оној на Сорос. Според проценките на списанието "Форбс", ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жешка шлаканица доби американскиот милијардер Џорџ Сорос среде судницата во Судот во Њу Јорок, во предметот кој портив него го поведе неговата поранешна девојка, 30 годишната бразилска актерка, Адриана Ферер, пренесува Јутарњи лист. Таа го тужи 83 гдишниот Сорос за нанаесување душевен бол, бидјеќи не и го дал ветениот стан од 1,9 милиони долари во Њу Јорк, а наместо неа, станот го дбила новата девојка на богатиот старец, Тамико Болтон. Таа влегла во судот во Њу Јорк и побарала целиот процес да се снима, по што адвокатите на Сорос се спротивставиле. Тогаш таа му удрила жешка шлаканица на американскиот милијрдер, обраќајќи му се со навредливи зборови: „Ти си обично г..“ – рекла Адриана сред судот и почнала да ги навредува адвокатите. Судењето кратко било во прекин, по што продолжило а Адриана цело време го навредувала Сорос и го снимала со мибилен.
| | веќе видена | слични

Бразилската актерка Адријана Ферер го удрила Сорос по главата, ги бутнала очилата од носот на неговиот адвокат Мартин Сингер и го пцуела вториот адвокат Вилијам Забел. Таа дури почнала да се кара и со својот адвокат. - Ти си обично г...о! – наводно му кажала таа на Сорос додека се разминувале на ходникот. Сведочењето на Сорос траело цели два часа, кога во судницата влегла 30-годишната Адријана со снимател и побарала да го сними целиот судски процес. - Се ќе снимам, а ќе ги повикам и CNN - се заканила таа. Откако не и било дозволено, таа почнала да се кара и со судијата и побарала да и се додели компјутер на користење. Кога ниту тоа не и било дозволено, почнала да снима со мобилен телефон. Адвокатите ја замолиле да не го снима процесот по што таа повторно почнала да ги навредува. Бразилската глумица го тужи Сорос бидејки не го исполнил ветувањето дека ќе и даде стан вреден 1,9 милиони долари на Менхетен, како и за нанесување на душевна болка. Инаку, Сорос станот и го подарил на својата сегашна сопруга Тамико ...
| | веќе видена | слични

Поранешната девојка на американскиот милијардер Џорџ Сорос изгуби контрола и физички го нападна екс партнерот. „Таа го навредувала и го нападнала, а неговиот адвокат спречил да дојде до катастрофа“ пишува во извештајот од судот во Менхетен. Адријана Ферер, бразилска глумица позната по тв сапуниците го удрила Сорос по главата, по што му паднале наочарите, а потоа упатила пцовки до неговите адвокати. „Ти си обично г.. “- вриштела 30 годишната глумица кон својот поранешен партнер. Сведочењето на Сорос траело цели два часа, кога во судницата влегла Адријана со снимател и побарала да го сними целиот судски процес. „Се ќе снимам, а ќе ги повикам и CNN“ се заканила напуштената девојка. Откако не и било дозволено, почнала да снима со мобилен телефон. Бразилската глумица го тужи Сорос бидејки не го исполнил ветувањето дека ќе и даде стан вреден 1,9 милиони долари на Менхетен. извор: Први.мк
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 222 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 104 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сорос лани заработувал 15 милиони долари на ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: