Џихадистот од „Нотр Дам“ добил награда од ЕУ за пропагирање на миграцијата


Џихадистот инспириран од Исламска држава кој со чекан нападна полицаец пред париската катедрала „Нотр Дам“ наводно бил радикализиран во Шведска, но бил и награден со т.н. „Новинарска награда против дискриминацијата“ од страна на Европската Унија за пишување на промигрантски статии за време на својот престој таму, пренесува „Брејтбарт“. Алжирскиот џихадист Фарид Икен (40) ја добил наградата во 2009 година од страна на Европската комисија, неизбраната извршната власт на ЕУ, за извештајот за азиланти кои бараат здравствена заштита во Шведска, пишува шведски „Експресен“. Наградата му била доделена за статија што се занимавала со барателите на азил што немаат право на здравствена заштита и здравствените работници и другите лица кои сепак им обезбедуваат здравствена грижа на азилантите. Осум години подоцна, минатиот вторник, наградуваниот новинар извика: „Ова е за Сирија“, додека го удираше полицаецот со чекан пред најпознатата катедралата на Франција. Тој оставил и видеопорака во која ~ искажува верност на ...
| | веќе видена | слични

На интернет се објавени потресни снимки од нападот во Париз во кој екстремист со чекан се обидел да убие полицаец кај катедралата Нотр Дам. Снимката ја покажува толпата туристи кои биле во прошетка околу катедралата, пред напаѓачот да се залета во полицајците и еден од нив го соборил на земја и се обидел да го удри во главата. Набрзо, друг полицаец го застрелал во ногата, а илјадници луѓе биле евакуирани од плоштадот и биле задржани на безбедно во катедралата. „Експерт за демократија и човекови права“ Напаѓачот е идентификуван како Фарид Икен (40), новинар од Алжир кој бил на докторски студии во Париз. Тој бил регистриран како слободен новинар во Шведска, каде што наводно се оженил со шведска државјанка во 2005 година и дипломирал на Универзитетот во Упсала во 2011 година. Неколку негови студенски трудови се објавени на интернет, а себеси се навел како „специјалист за развој, демократија и човекови права“. Една од неговите статии со наслов „Војна против тероризмот: 7 мрачни години за човековите права“ ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 416 | | | веќе видена

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 159 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 201 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џихадистот од „Нотр Дам“ добил награда од ЕУ за пропагирање на миграцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: