Џереми Лин: Од кауч до лукс апартман (видео)

Иако се ближи ол-стар викендот, во НБА и околу неа се зборува единствено за новата сензација Џереми Лин. А, еве како реагира и публиката во Њујорк... Од каучот во дневната соба кај неговиот брат, Лин доби двособен апартман на петата авенија во зградата на Доналд Трамп. Американскиот сон на плејот на Њујорк Никс се остварува. Синот на тајванскиот емигрант, роден во Лос Анџелес, студирал на харвард и од овој февруари ја пронајде својата среќа во Њујорк Никси. До минатиот вторник спиеше на каучот во дневната соба на брат си и стрепеше дали ќе добие договор до крајот на сезоната. Од тој момент започна можеби најспектакуларната НБА приказна на сите времиња. Никси нанижаа 6 последователни победи, а Њујорчани ја добија долгоочекуваната ѕвезда, чие има веројатно долго ќе го скандираат. Интернет продажбата на дресот со број 17 и името на Лин е во пораст за неверојатни 3.000%. Откако клубот убаво започна да заработува на името на Лин, реши да му купи апартман во "Трамп Тауер", место каде на почетоците на ...
| | веќе видена | слични

Тешко е деновиве да се прочита вест поврзана со кошаркарската НБА-лига, а во неа да го нема името на Џереми Лин, најновата кошаркарска сензација во САД, која на последните седум меча во дресот на Њујорк никс постигна вкупно 171 поен донесувајќи му исто толку победи на тимот од Големото Јаболко. Станува збор за 24-годишно момче родено во Лос Анџелес, чии родители пред 35 години емигрирале во САД од Тајван. Тој воопшто не бил драфтуван, а во таборот на Њујорк дојде пред почетокот на сезоната од редовите на Голден стејт вориорс. Се до 4 февруари Лин речиси и не добиваше шанса за настап, но повредата на Кармело Ентони остави празнина во составот, која кошаркарот со тајванско потекло максимално ја искористи. Веќе на првиот меч на кој имаше поголема минутажа, против Њу Џерси нетс, кога всушност почна победничката серија на „никси“, Лин за 35 минути постигна 25 поени. Ваквиот учинок веќе на следниот меч му донесе место во стартната петорка, по што следуваа уште шест брилијантни партии меѓу кои најблескава беше таа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на Фејсбук го коментираше бегството на екс премиерот и почесен претседател на партијата, Никола ...
сите 312 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 79 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 312 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џереми Лин: Од кауч до лукс апартман (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: