ЕК: Судските реформи бараат време, но и промена на однесувањето


… Со надгласување три спрема два, овој кривичниот совет на Врховниот суд лани на 12 мај ги укина одлуките на Основниот суд Скопје 1 и Апелациониот суд Скопје ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Здружението на судиите на Република Македонија во соработка со Амбасадата на САД, денеска ја промовираа публикацијата „Правна анализа“ во рамките на проектот ...
| | веќе видена | слични

Судскиот совет, а и ни петтемина врховни судии на чело со Јово Вангеловски кои дојдоа на ред за расправа за разрешување, не кажуваат каде тие ги прекршиле ...
| | веќе видена | слични

- За мене можам да кажам дека добив известување. Следат роковите за одговор кон тој поднесок. Се надеваме дека ќе се најдеме, условно кажано во „судницата“ во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Судијата од Врховниот суд Џемали Саити добил известување од Судскиот совет во врска предлогот за разрешување на судиите кои одлучуваа за ослободувањето од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судскиот совет испратил известување до претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски и до останатите 4 члена на кривичниот совет кој го ослободи од притвор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 43 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕК: Судските реформи бараат време, но и промена на однесувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: