НБА: Далас поведе со 3:2

2 копии

Далас го победи Мајами со 112:103 во третиот меч пред своите гледачи, поведувајќи со 3:2 во финалната серија на годинешното НБА првенство Далас во третиот период водеше со 9 поени разлика (80:71), но Мајами упорно го намалуваше водството на домашната екипа и на три ипол минути до крајот поведе со 95:99. Изгледаше дека ќе биде неизвесно до последната секунда бидејќи само на 2,5 минути до крајот беше израмнето (100:100), но тогаш играчите на Далас заиграа како во транс и направија серија од 12:3 за гледачите конечно да здивнат. По којзнае кој пат Дирк Новицки беше најефикасен во Далас, овој пат со 29 поени и 6 скокови, сосема солиден беше Џејсон Тери со 21 поен и 6 асистенции, а добар учинок имаа и Џеј Џеј Бареа (17 п. 5 ас.), Тајсон Чендлер (13 п. 7 ск.) и Џејсон Кид (13 п. 6 ас.). Во тимот на Мајами најефикасни беа Двејн Вејд (23 п. 8 ас.), Крис Бош (19 п. 10 ск.) и Леброн Џејмс (17 п. 10 ск. 10 ас.). Серијата се сели во Мајами со евентуални два меча, а на Далас му е потребна победа барем на еден за ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Мајами Хит, Леброн Џејмс и Двејн Вејд немаа премногу разбирање за настинката на Дирк Новицки на натпреварот број 4 во финалната плеј-оф серија во НБА-лигата. Германецот тој натпреваро го одигра со температура. И покрај неговиот слаб учинок во текот на натпреварот, сепак во последната четвртина успеа да собере сили и да го реши победникот. Далас славеше и успеа да израмни на 2-2, а Новицки го заврши натпреварот со 22 поени. По шутерскиот тренинг во петокот пред почетокот на натпреварот број 5, суперѕвездите на Мајами се пошегуваа на сметка на Новицки имитирајќи го неговото поткашлување. „Еј, ме слушна ли како кашлам? Мислам дека сум болен“, му се обрати Вејд на Џејмс со потсмев. Откако сите американски медиуми ја пренесоа шегата, Вејд се обиде да го ублажи неговото непрофесионално однесеување. Очигледно со неговата детска шега најмногу го мотивираше Новицки, кој вчера рано наутро му ја донесе третата победа на Далас во финалето. (повеќе за овој натпревар ТУКА ) Сега серијата се сели во ...
| | веќе видена | слични

Утринава на домашен паркет Далас со убедливи 112-103 во петтиот меч од големото финале го извојува третиот триумф над одличниот Мајами за водство во финалната серија до четири победи од 3-2. Кошаркарите на Далас се на само чекор од историската прва титула во НБА лигата. Со две победи во низа на домашен паркет Далас го презема водството во големото финале од НБА лигата. Дирк Новицки и другарите на гостински терен на жешката Флорида ќе имаа две меч топки за освојување на премиерниот шампионски прстен во НБА. Утринава во 5 меч од финалната серија Маверикси го добија Мајами со 112-103 што е најубедливата победа за една од екипите во годинешното финале. Творец на големиот триумф на Далас повторно е маестралниот Дирк Новицки. Германскиот ас со 29 постигнати кошеви беше првиот стрелец на петтиот натпревар, одличен соработник на големиот Новицки беше бекот Џејсон Тери со 21 поени и 6 асистенции. Предводник на поразениот Мајами е Двејн Вејд со 23 поени, Крис Бош постигна 19 поени, а повторно далеку за ...
| | веќе видена | слични

Дирк Новицки повторно беше својствено незапирлив, но овој пат имаше огромна поддршка и од соиграчите во клучниот триумф на Далас маверикс со 112-103 над Мајами хит во петтиот меч од финалето на плејофот во кошаркарската НБА-лига. Повторно најдобар: Дирк Новицки Далас - Мајами 112-103 (3-2) Новицки заврши со 29 поени, а двоцифрен број на поени имаа уште четири играчи на Далас, кој со победата стигна до предност од 3-2 во финалната серија. Џејсон Тери во последните три и пол минути постигна осум од своите 21 поен (8/12 од поле), Хозе Бареа додаде 17, а Џејсон Кид и Тајсон Чендлер завршија со по 13 коша. Сега Маверикс заминуваат во Мајами, каде што ќе имаат два обида да стигнат до првата титула во клупската историја. - Не сакавме да одиме во Мајами и да им дадеме две шанси за освојување на титулата. Сега следниот меч е некако последен за нас - изјави Новицки. Далас шутираше со 56,5 отсто прецизност од поле, вклучувајќи и 13 тројки од 19 обиди (68 отсто) во меч кој заврши со најголема разлика во ова многу ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас Маверикс го совладаа Мајами со 112:103 во петтиот меч од финалето на НБА-доигрувањето и во серијата до четири победи поведоа со 3:2. Со евентуалната победа во шестиот меч, која в недела се игра во Флорида, тимот од Тексас ќе ја освои историската, прва титула во НБА-лигата. Победникот на доигрувањето во Западната конференција до оваа победа стигна благодарение на најдобриот шут од игра во финалната серија (56,5 отсто) како и неверојатно добриот шут за тројка (68,4 отсто). Играчите на Рик Карсли погодија 13 тројки од само 19 обиди, како и 39 шута од игра, што е исто така нивни најдобар ефект во годинашнава финална серија на доигрувањето. За споредба, во претходните четири меча, Далас беше на 41,4 отсто шут од игра. Далас повторно го предводеше фантастичниот Германец Дирк Новицки со 29 коша и шест скока. Интересно е тоа што дури четворица играчи на Далас во овој меч постигнаа најмногу поени кога е во прашање финалната серија. Конечно, Џејсон Тери одигра вистински натпревар застанувајќи на ...
| | веќе видена | слични

Далас маверикс со новата трета победа во финалната серија од кошаркарската НБА лига, против Мајами (112-103), стаса на чекор до првата титула. Далас поведе со 3-2 во победи во серијата прв до четири. Германецот Дирк Новицки со 29 поени повотрно беше диригентот во тимот на Далас. Шампионскиот прстен, Далас треба да го обезбеди на теренот на противникот каде ќе се одиграат евентуалните два последни натпревари од финалната серија. Со вториот триумф по ред, во финалето, Далас има шанса да им се реваншира на „жешките“ за поразот во завршниот серијал од 2006 година. - Се боревме цела сезона за да ја имаме предноста на домашен терен во завршницата. Сега сме во негатива од 2-3, но ја имаме предноста да играме пред своите гледачи во одлучувачките дуели. Со таа мисла треба да продолжиме и да ја освоиме титулата - рече Крис Бош (19 поени и 10 скока).
| | веќе видена | слични

Тимот од Тексас на домашен терен славеше над Мајами со 112:103 и поведе со 3:2 во победи во финалето Тимот на Далас Маверикс триумфира во петтиот натпревар во финалето во НБА- лигата, со што ја доби и првата меч-топка за освојување на шампионскиот прстен. Кошаркарите на Далас во својата арена Американ ерлајнс" го совладаа ѕвездениот тим на Мајами со 112:103 и поведоа со 3:2 во победи. Повторно најзаслужен за победата на тимот од Тексас беше Дирк Новицки со 29 поени, додека во поразениот тим најефикасен и покрај повредата што ја заработи во првта четвртина беше Двејн Вејд, кој уфрли 29 поени. Ниту трипал-дабал на најголемата ѕвезда во редовите на Мајами, Леброн Џејмс, 17 кошеви, 10, скокови и исто толку асистенции не беа доволни за триумф на тимот од Флорида. - Ова беше голема победа за нас и сега ќе одиме во Мајами со поголема самодоверба, бидејќи сме на само една победа до освојување на титулата. Тој натпревар треба да го одиграме на својот препознатлив начин и да не му дадеме шанса на противникот да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошарка Кошаркарите на Далас со победата од 112:103 постигната пред своите навивачи во „Американ Ерлјанс центарот“ во Далас поведоа со 3-2 во победи во НБА финалето и се на еден триумф од титулата во НБА лигата. Следниот натпревар број 6 се игра в недела навечер во Мајами. Ова беше првиот натпревар од финалната серија на кој двете екипи постигнаа повеќе од 100 поени и во двата тима по пет кошаркари имаа двоцифрен број поени. Најефикасен беше првиот играч на Далас, Дирк Новицки со 29 поени, а Џејсон Тери реализираше 21 поен. Кај „жешките“ од Мајами Двејн Вејд повторно постигна најмногу поени 23, а без конечен ефект остана „трипл даблот“ на Леброн Џејмс 17 поени, 10 скокови и 10 асистенции.
| | веќе видена | слични

Неверојатниот Дирк Новицки успеа и по вторпат да го урне Мајами со феноменална игра во последната четвртина. Германецот мораше да игра со воспаление на синусите и со покачена температура, но ниту тоа не го спречи во четвртата четвртина да постигне 10 поени, вклучително и положување на 14 секунди до крајот, после кој Далас поведе со 84:81, а мечот заврши со резултат 86:83 за изедначување на 2:2 во финалната серија./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

"Кошаркарите на Далас Маверикс остварија голема победа од 113-102 на домашен терен во петтата средба од НБА финалето и сега со предност од 3:2 патуваат за Мајами во потрага по својата прва НБа титула. Најзаслужен за триумфот на Далас, како по обичај, беше Дирк Новицки со своите 29 поени, но овој пат Германецот ја имаше и помошта од соиграчите. Џејсон Тери со 21 и Џеј-Џеј Бареа со 17 поени од клупата постигнаа тројки во клучните моменти од последната четвртина и го носеа тимот во нападот во моментите кога Новицки одмораше на клупата. Покрај нив, двоцифрене ефект имаа и Џејсон Кид и Тајсон Чендлер, кои уфрлија по 13 поени. Посебно битен беше 38-годишниот Кид во финишот на средбата со својата добра одбрана над Двејн Вејд, но и тројката во еден од псоледните напади на Далас. На спротивната страна токму Вејд со 23 поени беше најефикасен, но во првото полувреме мораше да го напушти теренот поради помала повреда на колкот. Неа тој ја заработи при еден судир со Брајан Кардинал. а кога се врати на теренот продолжи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБА: Далас поведе со 3:2

Од:
До кого (е-маил):
Порака: