Џејми Шеј признава- Убивањето цивили во НАТО бомбардирањата на Србије беше срамно

Џејми Шеј признава- Убивањето цивили во НАТО бомбардирањата на Србије беше срамно Портпаролот на НАТО и стратегот на Алијансата за време на бомбардирањата на Србија, Џејми Шеј иајзави дека верувал оти операцијата на НАТО врз СР Југославија ќе трае само 48 часови, а не 78 дена. Шеј, познат како творец на фразата „колатерална штета“, смета дека таа акција на НАТО била успешна, иако можела да биде и поуспешна, но вели дека денеска „жали за грешките, односно за цивилните жртви“ со зборови дека „таквите работи се срамни и за жалење“. „Отфрлам решително дека каков таков било напад бил намерен. Тоа беа страотни грешки. Имаме проблеми од воздух секогаш совршено да ги идентификуваме целите’, изјави Шеј во интервју за виенскиот дневник „Пресе“. Како портпарол, вели, морал брзо да објасни што се случило, но наведува дека често премнугу траело додека од војската ги добивал потребните информации, по некогаш морал да чека и со денови. „Во еден современ медиуски свет сето тоа е премногу споро. Моравме да бидеме ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џејми Шеј признава- Убивањето цивили во НАТО бомбардирањата на Србије беше срамно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: