Џеф Безос продаде акции од 1 милијарда долари, ќе инвестира во вселенското летало „Њу Шепард“

Главниот извршен директор на „Амазон“, Џеф Безос, продаде акции од компанијата во вредност од приближно една милијарда долари, пишува „Блумберг“. Тој се уште поседува 79,9 милиони акции, или околу 17 отсто од компанијата, во споредба со 83 милиони акции, со кои располагаше на крајот на 2015 година. Растечкиот бизнис на „Амазон“ со електронска трговија му помогнаа на главниот извршен директор да стане еден од најбогатите луѓе во светот. Во моментов тој е на трето место по богатство по коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, и шпанскиот претприемач Амансио Ортега. Безос ги продава своите акции за да инвестира во компанијата „Блу Ориџин“, која има за цел да испраќа туристи на куси летови во вселената, каде што тие ќе можат да ја почувствуваат бестежинската состојба и да ја гледаат планетата Земја. „Блу Ориџин“ од Тексас, веќе ги објави плановите и фотографиите од внатрешноста на вселенското летало, „Њу Шепард“, во кое ќе патуваат првите туристи во вселената кои ќе бидат во бестежинска состојба над Земјата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 273 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 18 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 135 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 126 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џеф Безос продаде акции од 1 милијарда долари, ќе инвестира во вселенското летало „Њу Шепард“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: