На Украина сепак нема да и биде одземена победата на Евровизија

Откако на Јутјуб се прошири видео од концерт на украинската победничка на овогодишниот Евросонг, Џамала на која таа една година пред натпреварот ја изведува победничката евровизиска песна, се огласи и Европската радиодифизна унија (ЕБУ), која објави свое видување на контровезното случување на Изборот за песна на Евровизија. – Правилото на Евровизија кое гласи дека пријавените песни не смеат да бидат комерцијално објавени пред 1 септември преходната гоидна, е со цел на Изборот да учествуваат нови песни секоја година и сите да имаат еднакви услови, наведува ЕБУ во соопштението И во минатото некои песни беа јавно достапни пред посочениот датум, но не беа достапни на пошироката публика со што им беше дозволено учество на Евровизија. Случајот со Џамала и песната „1944“ го привлече вниманието на ЕБУ поради снимка од настап на 18 мај 2015 година. Снимката на малиот концерт била прегледана само неколку стотина пати до моментот кога е откриена пред неколку дена. ЕБУ затоа водејќи се од предходните искуства, одлучи ...
| | веќе видена | слични

ЕБУ ГИ ОТФРЛИ ОБВИНУВАЊАТА ПРОТИВ УКРАИНСКАТА ПЕЈАЧКА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - (АП)- Украинската песна "1944" на Џамала ќе остане евровизиски победник, одлучи ЕБУ. Завчера, на Интернет се појавија снимки од победничката песна на Џамала, како ја изведува таа на концерт по повод јубилејот од протерувањето на Татарите од Крим во Киев, во мај лани. Според правилата на ЕБУ, песната не треба да биде јавно изведувана пред септември 2015 година, а Џамала го сторила тоа четири месеци пред тоа. И покрај тоа, ЕБУ донесе одлука дека Џамала останува победник на Изборот на песна на Евровизија за 2016 година. "Во случајот на Џамала, правилото не е прекршено. Снимката од тој концерт, пред нејзиниот настап на Евросонг, ја виделе само неколку стотици луѓе, и тоа не се смета за комерцијална изведба. Правилото е донесено за да се спречи широка дистрибуција на песните пред Евросонг", се вели во соопштението на ЕБУ. Обвинението против песната на Џамала први го изнесоа фанови на Дами Ин од Австралија, која со песната "Звукот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Некои од најдобрите оперски пејачи во Русија се здружија и снимија топла музичка порака за поддршка на народот на Франција, кој тагува по катастрофалниот пожар ...
сите 732 | | | веќе видена

Продолжува теренска вакцинација низ училиштата, медицински персонал ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против ситни сипаници. Оваа одлука ја ...
сите 179 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Украина сепак нема да и биде одземена победата на Евровизија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: