На Украина сепак нема да и биде одземена победата на Евровизија

Откако на Јутјуб се прошири видео од концерт на украинската победничка на овогодишниот Евросонг, Џамала на која таа една година пред натпреварот ја изведува победничката евровизиска песна, се огласи и Европската радиодифизна унија (ЕБУ), која објави свое видување на контровезното случување на Изборот за песна на Евровизија. – Правилото на Евровизија кое гласи дека пријавените песни не смеат да бидат комерцијално објавени пред 1 септември преходната гоидна, е со цел на Изборот да учествуваат нови песни секоја година и сите да имаат еднакви услови, наведува ЕБУ во соопштението И во минатото некои песни беа јавно достапни пред посочениот датум, но не беа достапни на пошироката публика со што им беше дозволено учество на Евровизија. Случајот со Џамала и песната „1944“ го привлече вниманието на ЕБУ поради снимка од настап на 18 мај 2015 година. Снимката на малиот концерт била прегледана само неколку стотина пати до моментот кога е откриена пред неколку дена. ЕБУ затоа водејќи се од предходните искуства, одлучи ...
| | веќе видена | слични

ЕБУ ГИ ОТФРЛИ ОБВИНУВАЊАТА ПРОТИВ УКРАИНСКАТА ПЕЈАЧКА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - (АП)- Украинската песна "1944" на Џамала ќе остане евровизиски победник, одлучи ЕБУ. Завчера, на Интернет се појавија снимки од победничката песна на Џамала, како ја изведува таа на концерт по повод јубилејот од протерувањето на Татарите од Крим во Киев, во мај лани. Според правилата на ЕБУ, песната не треба да биде јавно изведувана пред септември 2015 година, а Џамала го сторила тоа четири месеци пред тоа. И покрај тоа, ЕБУ донесе одлука дека Џамала останува победник на Изборот на песна на Евровизија за 2016 година. "Во случајот на Џамала, правилото не е прекршено. Снимката од тој концерт, пред нејзиниот настап на Евросонг, ја виделе само неколку стотици луѓе, и тоа не се смета за комерцијална изведба. Правилото е донесено за да се спречи широка дистрибуција на песните пред Евросонг", се вели во соопштението на ЕБУ. Обвинението против песната на Џамала први го изнесоа фанови на Дами Ин од Австралија, која со песната "Звукот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 163 | | | веќе видена

Пораки на охрабрување за Договорот од Преспа, добил премиерот Зоран Заев од потпретседателот на САД Мајк Пенс на днешната средба во Вашингтон.Како што напиша ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 252 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Украина сепак нема да и биде одземена победата на Евровизија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: