Македонското и Турското Собрание се соочуваат со исти предизвици


Џафери потсети на настаните од 27 април 2017 и положи цвеќе кај делот од Парламентот на Централното Собрание на Турција во чест на загинатите од обидот за државен удар во јули 2016. Кахраман го поздрави предлогот на Македонското Собрание за надминување на спорот мегу Софија и Анкара и за ротирачко седиште на Секретаријатот на Парламентарното Собрание за Југоисточна Европа. Најави натамошна интензивна поддршка за интегративните процеси на земјата, посебно кон НАТО и ги поздрави напорите за надминување на главната пречка.ж „Македонија има клучна улога за мирот на Балканот и во регионот. Ние тоа .многу го почитуваме тоа и нашата поддршка ќе продолжи“, кажа Исмаил Кахраман, Претседател на Централното Собрание на Турција. „Ниту една земја не е слободна доколку не е демократска“, рекол Кемал Ататурк. Спикерот Талат Џафери, во придружба на потпретседателот Весел Мемеди и на пратениците Енес Ибрахим и Јусуф Хасани потсети на овие зборови ставајќи го својот спомен потпис во мавзолејот на таткото на модерна Турција. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Животот на сите што беа во Соранието на 27 април минатата година беше подеднакво важен, но ако исходот на некој од лидерите беше смртен, ќе настанеше безредие и ќе избиеше граѓанска војна, рече спикерот Талат Џафери во вечерашното гостување на Топ тема. За веме на инцидентот, Џафери, како што истакна, комуницирал со семејството, со медиумите, домашни и странски, како и со претставници од партијата. - Точно е, му се јавив на министерот да прашам што се случува, а директрот не можев да го добијам, нагласи претседателот на Собранието. Пред отворањето на вратите во Собранието, неговата проценка била дека, ако Али Ахмети е во Парламентот, сиот гнев на граѓаните ќе биде истурен врз него имајќи го предвид минатото, 2001 година. - Потенцијално, неговото присуство би резултирало со она што му се случи на Села. Во судска постапка се докажува дека Села го оставиле зашто мислеле дека е починат, рече Џафери. Осврнувајќи се на случувањата тој ден, истакна дека првично почнал нападот врз СДСМ, а кога се увидело колку е ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието на Република Македонија, вечерва гостуваше во емисијата Топ тема на Телма телевизија, каде истакна дека животот на сите што беа во Соранието на 27 април минатата година беше подеднакво важен, но ако исходот на некој од лидерите беше смртен, ќе настанеше безредие и ќе избиеше граѓанска војна. За време на инцидентот, Џафери, како што истакна, комуницирал со семејството, со медиумите, домашни и странски, како и со претставници од партијата. - Точно е, му се јавив на министерот да прашам што се случува, а директрот не можев да го добијам, нагласи претседателот на Собранието. Пред отворањето на вратите во Собранието, неговата проценка била дека, ако Али Ахмети е во Парламентот, сиот гнев на граѓаните ќе биде истурен врз него имајќи го предвид минатото, 2001 година. - Потенцијално, неговото присуство би резултирало со она што му се случи на Села. Во судска постапка се докажува дека Села го оставиле зашто мислеле дека е починат, рече Џафери. Осврнувајќи се на случувањата тој ден, истакна ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Мирот и стабилноста подразбираат соработка помеѓу државите на полето на безбедноста, вклучително и во рамките на НАТО. Република Македонија, уште од своето осамостојување, за своја стратешка цел го определи полноправното членство во НАТО и за тоа има висока поддршка од граѓаните, рече претседателот на Собранието Талат Џафери во обраќањето на Конференцијата на претседатели на Парламенти од земјите на ЕУ во Талин, Естонија на сесијата посветена на Европската одбрана и безбедност.Џафери потсети дека иако формално правно Македонија сѐ уште не е членка на НАТО, преку припадниците на нашите безбедносни сили даваме придонес во мировните операции во рамките на нашите реални можности, понекогаш и над нив.„Активно учествуваме во безбедноста на нашиот континент. Ќе ви кажам само еден најсвеж пример. На границата со соседна Грција, припадници на полициските сили на Словенија, на Словачка и Чешка, заедно со македонските полициски сили вршат контрола на овој дел од балканската рута“, рече Џафери.Безбедносните предизвици, ...
| | веќе видена | слични

Во една неформална и пријателска атмосфера, Џафери и Вуцис разменија мислења околу отпочнувањето на парламентарна соработка меѓу двата Парламента, како на ниво на претседатели, така и на ниво на парламентарни групи за соработка, информираат од Кабинетот на претседателот на Собранието на Република Македонија. 
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери денеска се сретна со својот грчки колега, Николаос Вуцис, претседател на Парламентот на Грција. Двајцата претседатели разменија мислења околу отпочнувањето на парламентарна соработка меѓу двата Парламента, како на ниво на претседатели, така и на ниво на парламентарни групи за соработка.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во рамките на Конференцијата на претседатели на парламенти на Европската Унија, претседателот на Собранието, Талат Џафери, се сретна со грчкиот колега Николаос Вуцис, претседател на Парламентот на Грција. Во една неформална и пријателска атмосфера, двајцата претседатели разменија мислења околу почнувањето парламентарна соработка, како на ниво на претседатели, така и на ниво на парламентарни групи за соработка.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во рамките на учеството на Конференцијата на претседатели на парламенти од земјите на Европската Унија, која што се одржува на 23 и 24 април во Талин, Естонија, претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари билатерална средба со претседателот на Австрискиот национален совет, Волфганг Соботка. Џафери изрази задоволство од средбата, особено што се остварува непосредно пред преземањето на претседавањето на Австрија со Советот на ЕУ, што е сигнал за силна поддршка на евроинтеграциските процеси на Република Македонија. Претседателот Соботка потврди дека Австрија ја поддржува Република Македонија во евроинтеграциските процеси и при тоа нагласи дека интензивирањето на парламентарната размена и комуникација може да придонесе во зајакнување на севкупните односи на двете земји. Во периодот што следи, очекува двата парламента да продолжат да соработуваат во рамките на Парламентарното собрание на ОБСЕ преку заеднички активности на пратениците. Тој, исто така, се интересираше за актуелните случувања во земјата, ...
| | веќе видена | слични

Од кабинетот на Џафери соопштија дека тој изразил задоволство од средбата, особено што се остварува непосредно пред преземањето на претседавањето на Австрија со Советот на ЕУ, што е сигнал за силна поддршка на евроинтеграциските процеси на Република Македонија. Претседателот Соботка потврдил дека Австрија ја поддржува Република Македонија во евроинтеграциските процеси и при тоа нагласил дека интензивирањето на парламентарната размена и комуникација може да придонесе во зајакнување на севкупните односи на двете земји. Во периодот што следи, очекува двата Парламента да продолжат да соработуваат во рамките на Парламентарното собрание на ОБСЕ преку заеднички активности на пратениците. Тој, исто така, се интересирал за актуелните случувања во земјата, особено за градењето на добрососедските односи, бидејќи истите се од клучно значење за интеграција на земјата во европското семејство. Џафери истакнал дека Република Македонија особено го цени фактот што Австрија ја предводи групата земји во ЕУ кои се гласни и ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери, на покана на претседателот на Парламентот на Естонија, учествува на Конференција на претседатели на парламенти од земјите на Европската Унија, што ќе се одржи во Талин, Естонија. Конференцијата, како што соопштува собраниската прес-служба, ќе опфати теми за иднината на Европската Унија и Европската безбедност и одбрана. На маргините на конференцијата, што се одржува во рамките на естонското претседателство со Советот на ЕУ, претседателот Џафери ќе оствари и билатерални средби со своите европски колеги.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 364 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Локално процесите ќе бидат поинтензивни, особено во петок и за време на викендот, информираат од од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната ...
сите 234 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 111 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 49 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 97 | | | веќе видена

Охридските комуналци почнаа со корнење на палмите што успеаа да преживеат во изминативе три години. Во Охрид останати се стотина палмим, од кои најголем дел се ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонското и Турското Собрание се соочуваат со исти предизвици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: