Жидан: Му реков на Талат Џафери дека утре гласаме

Дејан Жидан, претседателот на словенечкиот Државни збор, денеска пред медиумите наведе дека посетата на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, е историски настан и дека утре во словенечкиот законодавен дом ќе се изгласа ратификацијата на Протоколот за прием на Македонија во НАТО. „Уште утре ние веќе че го ратификуваме Протоколот меѓу НАТО и Република Северна Македонија. Тоа ќе биде и можност да бидеме сведоци на промена на името на земјата кај нас“, рече словенечкиот парламентарен спикер. За време на официјалната посета, македонскиот гостин ќе оствари посебни средби при приемот денеска кај претседателот на Словенија, Борут Пахор, премиерот Марјан Шарец и министерот за надворешни работи Миро Церар. Парламентарната комисија ќе се состане во парламентот со заедничка делегација на парламентарните комисии за надворешна политика, работи на ЕУ, одбрана и група за пријателство. Џафери рекол дека официјално може да се каже дека Преспанскиот договор е во сила влегува денес. Ж идан го опиша Пристапниот ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ќе се одржи на 21 април 2019 година (недела), прв круг и на 5 мај 2019 година (недела), втор круг. Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на Парламентарното собрание на Советот на Европа и до претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ. Фото: EPA/GEORGI LICOVSKI
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, испрати покани за учество во набљудувањето на претседателските избори, соопшти собраниската прес-служба. Поканата е испратена до претседателот на Европскиот парламент, претседателот на Парламентарното собрание на НАТО, претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа и до претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ. Првиот круг на претседателските избори ќе се одржи на 21 април, а вториот на 5 мај. Текстот Џафери ги испрати поканите за набљудување на изборите е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на Парламентарното собрание на Советот на Европа и до претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во текот на вчерашниот и денешниот ден прими писма на сочувство по повод автобуската несреќа од претседателот на Државниот Збор на Република Словенија, Дејан Жидан, од претседателот на Парламентот на Унгарија, Ласло Ковер и од амбасадорот на Република Косово, Ѓерѓ Дедај, информира собраниската прес-служба. Сообраќајната несреќа се случи завчера на патот Скопје – Тетово. Загинаа 14 лица, а 37 беа повредени откако кај село Ласкарци се преврте автобус на компанијата „Дурмотурс“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на унгарскиот Парламент, Ласло Ковер денеска испрати писмо со сочучство до претседателот на Собранието, Талат Џафери поради сообраќајната несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во која загинаа 14 лица, а 39 се повредени. -Бев длабоко шокиран кога ја добив веста за автобуската несреќа која се случи во северниот дел на Македонија во која имаше голем број жртви. Господине претседателе, од името на сите членови на Парламентот на Унгарија Ве молам да го примите нашето искрено и најдлабоко сочувство за овој тажен настан кој одзеде многу човечки животи, се наведува во писмото на Ковер до Џафери. -Ја споделуваме тагата со роднините и пријателите на жртвите, додава тој. Телеграма со слична содржина му испрати и шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто на неговиот колега, Никола Димитров. -Изразувам длабоко сочувство до оние кои ги загубија блиските во сообраќајната несреќа. Нашите мисли и молитви се со жртвите и нивните семејства во овие тешки времиња и им посакуваме целосно и брзо закрепнување на ...
| | веќе видена | слични

-Бев длабоко шокиран кога ја добив веста за автобуската несреќа која се случи во северниот дел на Македонија во која имаше голем број жртви. Господине претседателе, од името на сите членови на Парламентот на Унгарија Ве молам да го примите нашето искрено и најдлабоко сочувство за овој тажен настан кој одзеде многу човечки животи, се наведува во писмото на Ковер до Џафери. -Ја споделуваме тагата со роднините и пријателите на жртвите, додава тој. Телеграма со слична содржина му испрати и шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто на неговиот колега, Никола Димитров. -Изразувам длабоко сочувство до оние кои ги загубија блиските во сообраќајната несреќа. Нашите мисли и молитви се со жртвите и нивните семејства во овие тешки времиња и им посакуваме целосно и брзо закрепнување на повредените, се наведува во писмото на Сијарто. 
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на своето обраќање пред пратениците во Државниот Збор на Република Словенија истакна задоволство што се обраќа пред вистински пријатели со кои споделуваме заедничка историја. „Ова наше пријателство кое се темели пред сè на меѓусебна почит како и на споделување на оние темелни вредности и принципи врз кои денеска е втемелена и се надградува здружена Европа, се покажа и се потврди вчера и денеска претпладне за време на работните средби.“, истакна Џафери. Тој накратко се осврна на состојбите во Македонија соопштувајќи дека врз основа на таканаречениот Преспански договор, потпишан од владите на сега веќе Република Северна Македонија и Грција се надмина скоро три децении долгиот спор околу уставното име на државата. Спор кој ја блокираше Македонија во нејзините стратешки определби, односно полноправното членство во НАТО и ЕУ.
| | веќе видена | слични

Словенија безусловно ја поддржува Македонија во сите нејзини напори на билатерален и мулатерален план и во таа насока ќе продолжи и во иднина особено кога станува збор за отпочнување на процесот за преговори за членство во Европската унија, му порачал словенечкиот министер за надворешни работи Миро Церар на претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, кој е во официјална посета на Љубљана. Министерот Церар потенцираше дека примерот на Македонија во насока на унапредување на односите со соседите и надминување на отворените прашања на мирен и конструктивен начин е позитивен како за целиот регион, така и за идните генеарции затоа што ќе им овозможи да живеат во мирна и безбедна средина, интегрирана во НАТО и ЕУ, соопштија попладнево од прес-службата на македонското Собрание. Џафери, како што се наведува во соопштението, истакнал дека Парламентот посветено работи во насока на исполнување на сите неопходни реформи со активна вклученост на опозицијата и информирал дека во моментот во Македонија се одвива ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на официјалната посета на Република Словенија, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари средба со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор на која биле упатени честитки за ратификацијата на Преспанскиот договор и усвојувањето на уставните измени, а била реафирмирана и словенечката поддршка за евроинтеграциите на земјата. Како што соопшти собраниската прес-служба, претседателот Пахор рече дека Република Македонија е пријателска држава која дели заедничка историја со Република Словенија и земја со која постои заемна почит и одлична соработка, а ги поздрави и напорите на Република Македонија за членство во НАТО и ЕУ. При тоа истакна дека преземените одлуки за решавање на споровите со соседите бараат голема политичка одговорност, но потребна е решителност и храброст за донесување на зрели политички одлуки кои придонесуваат за подобра и побезбедна иднина за сите граѓани. Претседателот Џафери, се наведува, изрази благодарност за поддршката на Република Словенија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот ...
сите 606 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жидан: Му реков на Талат Џафери дека утре гласаме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: