Тепачка во Собранието меѓу дел од протестантите што беа пред Собранието и пратениците на СДСМ


Тепачка во Собранието меѓу дел од демонстрантите што беа пред Собранието и пратениците на СДСМ, непотврдени информации и за истрели Учесници на протестот на иницијативата За заедничка Македонија вечерва влегоа во просторијата во Собранието каде се дел од пратениците на СДСМ и на албанските партии, како и новинарски екипи, по што дојде и до физичка пресметка, во која има и повредени. За тоа време, во пленарната сала беа поддржувачи на иницијативата на кои им се обратија од раководството на За заедничка Македонија кои оценија дека случувањата околу изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот се државен удар и оти народот со влегувањето во законодавниот дом си го враќа назад Собранието. Фото: Радио Слободна Европа И двете страни се пресметуваа со клоци, тупаници и со столчиња. Низ парламентарната сала се фрлаа стативи од ТВ камерите, цигли и шишиња. Ситуацијата е многу тензична, дел од пратениците меѓу кои и Зоран Заев, Максим Димитриевски и Дамјан Манчевски, како и неколку граѓани, кои беа со ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Да не беше обезбедувањето, ќе имаше жртви, затоа што целта на демонстрантите беше елиминација на неколкумина пратеници, изјави вчера Талат Џафери во вчерашното интервју за емисијата „ Клик плус“ на ТВ21 . – Тие хулигани имаа мрачни намери. Може да се види дека нивна крајна цел беше елиминирањето на одредени лица во Собранието, и тоа физичко елиминирање на пратеници – изјави претседателот на Собранието. Џафери за ова го впери прстот кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои според него им помогнале на демонстрантите да влезат во Собрание, со однапред определени цели. „Јасно се гледа дека таму има двајца, евентуално тројца пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, едниот од нив е Муковски, другиот е Стефановски, докторот од Охрид и третиот е Тарчуловски кои ги упатил, не ги отворил тој вратите, но ги упатил демонстрантите“, вели Џафери. Доколку шефот на државата Иванов и натаму одбива да го додели мандатот за составување влада, Собранието има ексклузивни компетенции да ја формира владата. – Бидејќи рокот за избирање на влада почнува ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с', не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и законите и да прави што сака, предупредува дел од професорската јавност, пишува Дневник. За нив, признавањето на таканаречениот избор на Џафери за прв човек на законодавниот дом од меѓународната заедница, особено по посетата на претставникот од САД, Брајан Хојт Ји, не смее да значи и прифаќање на ситуацијата, затоа што се работи за избор надвор од процедурите. По изјавата на Хојт Ји, за дел од експертите и медиумите блиски со опозицијата, новиот претседател на Собранието е и останува Џафери. Професорот на Факултетот за безбедност, Жидас Даскаловски, за „Дневник" вели оти ваквиот избор е опасен преседан, кој ја впишува Македонија во земјите со нефункционални институции и нефункционална демократија. – Изборот или, поточно, „изборот" на Талат Џафери за претседател на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неуставниот, незаконскиот и нелогичниот избор на Талат Џафери е прв ваков тежок преседан во историјата на Македонија, рече вчера пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Според него овој преседан значи погазување на процедурата и правото, само да се задоволат нечии политички, лични или партиски амбиции. „Политичките партии без разлика дали се во опозиција или на власт, треба да имаат принципи. Тие треба да се засновани на Уставот, законот и Деловникот, доколку сакаме Македонија да биде стабилна држава која може да напредува и да работи во интерес на граѓаните. Секој чекор кој оди во насока на демонстрирање на политичко насилие, без притоа да се почитуваат овие принципи, само ќе ја одолговлекуваат политичката криза, а тоа не е во интерес на државата и граѓаните“ – кажа Милошоски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски веќе два дена не одговара на новинарските прашања за тоа каква би требало да биде процедурата за верификацијата на мандатот на новиот претседател на Собранието, пишува „МКД“. Кога стапува во сила одлуката на собраниското мнозинство - веднаш по гласањето или откако ќе се објави во Службен весник? Кој треба да ја испрати одлуката до Службен весник? Ова се прашањата околу кои собраниските служби овие денови се исплашени да одговорат и се кријат по собраниските ходници. Никој не сака ништо да потпише. Денковски не се јавува на телефон или кога ќе крене вели јавете се подоцна. Неговите заменици се прогласуваат за ненадлежни за спроведување на што било во една ваква ситуација. Од друга страна, Вељаноски, во функција на претседавач со собраниската конститутивна седница не го напушта кабинетот на претседателот на Собранието, во кој вчера беа речиси сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ заедно со Никола Груевски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ вчера во кабинетот на претседателот ...
| | веќе видена | слични

За нив, признавањето на таканаречениот избор на Џафери за прв човек на законодавниот дом од меѓународната заедница, особено по посетата на претставникот од САД, Брајан Хојт Ји, не смее да значи и прифаќање на ситуацијата, затоа што се работи за избор надвор од процедурите. По изјавата на Хојт Ји, за дел од експертите и медиумите блиски со опозицијата, новиот претседател на Собранието е и останува Џафери. Професорот на Факултетот за безбедност, Жидас Даскаловски, за „Дневник“ вели оти ваквиот избор е опасен преседан, кој ја впишува Македонија во земјите со нефункционални институции и нефункционална демократија. – Изборот или, поточно, „изборот“ на Талат Џафери за претседател на Собранието е избрзан и опасен за демократијата и институционализмот чекор на т.н. парламентарно мнозинство. ВМРО-ДПМНЕ применуваше демократски легитимна метода на одолговлекување, во САД позната како филибастер, со предолги и нетематски говори. Kога тие ќе завршеа изборот на Талат Џафери ќе беше легитимен, вака имаме ситуација каде што ...
| | веќе видена | слични

Лојалната собраниска администрација на Трајко Вељановски и ВМРО ДПМНЕ, не сака да ги испорача документите на новиот претседател Талад Џафери. Сега и тие наивно и партиски водат политика и ја блокираат работата на Собранието на РМ. Не потпишуваат ниту за објава во службен весник, не го даваат кабинетот, не сакаат да пратат писмо до Иванов. Нема одговор од генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски на барањето од претседателот на Собранието Талат Џафери да му овозможи услови за работа за да може да ги обавува административните работни обврски. Партиски извори за САКАМДАКАЖАМ.МК изјавија дека генералниот секретар Денковски вчера цел ден наоѓал изговори само да не одговори на барањето на спикерот Џафери да му се овозможат услови за да се работа. Дознаваме дека и заменик секретарот на Собранието не сакал да го потпише барањето, со образложение дека тој нема надлежност. Се повикал на одредбата од Деловникот дека таква надлежност имал само генералниот секретар. Тој можел да стави потпис само ако ...
| | веќе видена | слични

Нема одговор од генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски на барањето од претседателот на Собранието Талат Џафери да му овозможи услови за работа за да може да ги обавува административните работни обврски. Партиски извори за САКАМДАКАЖАМ.МК изјавија дека генералниот секретар Денковски вчера цел ден наоѓал изговори само да не одговори на барањето на спикерот Џафери да му се овозможат услови за да се работа. Дознаваме дека и заменик секретарот на Собранието не сакал да го потпише барањето, со образложение дека тој нема надлежност. Се повикал на одредбата од Деловникот дека таква надлежност имал само генералниот секретар. Тој можел да стави потпис само ако генералниот секретар бил отсутен или спречен да ја врши функцијата. Во собранискиот Деловник стои дека „за својата работа и за работата на Службата на Собранието, генералниот секретар на Собранието и заменикот на генералниот секретар му одговараат на Собранието, а за работите што им ги доверува претседателот на Собранието, му одговараат и на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Пратеникот Антонијо Милошоски, запрашан што за него значи поддршката на САД и ЕУ за Талат Џафери, изјави дека процедурите во Собранието не се должни да ги штитат луѓе кои не се дел од Собранието. Милошоски во изјава за новинарите пред Законодавниот дом истакна и дека стабилна РМ значи стабилни политичари и политички партии кои ќе го почитуваат Уставот и законите. За наредните чекори, рече дека ќе известат по координација.
| | веќе видена | слични
10 копии

Неуставниот, незаконскиот и нелегалниот избор на Талат Џафери е прв ваков голем тежок преседан во историјата на Македонија, кој значи погазување на процедурата, на правото и на демократијата се со цел да се задоволат некои лични, политички или партиски амбиции. Ова денеска во изјава пред Собрението го порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. – Политичите партии без разлика дали се во опозиција или се на власт треба да имаат принципи кои се засноваат на Уставот, на Деловникот и законите доколку сакаме Македонија да биде стабилна држава која што ќе може да напредува и да работи во интерес на граѓаните, рече Милошоски. Нагласи дека и пред да се случи незаконскиот чин, а и сега укажувале дека секој чекор што оди во насока на демонстрирање на политичко насилие без да се почитуваат Уставот, процедурите, законите и Деловникот само ќе ја одоговлекува политичката криза и не е во интерес ниту на државата, ниту на граѓаните како носители на нејзиниот суверенитет. – Коалицијата „За подобра Македонија“ и сите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 406 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 209 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вели дека Законот за употреба на јазици е противуставен. Според него, тој е донесен во нелегална процедура и ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тепачка во Собранието меѓу дел од протестантите што беа пред Собранието и пратениците на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: