Иванов со апел за смирување на тензиите и лидерска средба кај него


Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, вечерва, по случувањата во парламентот, имаше јавно обраќање во кое повика на присебност, а политичките лидери ги повика на лидерска средба во неговиот кабинет. „Во овие моменти на општа загриженост околу настаните во Собранието на Република Македонија ве повикувам да бидете смирени. Ве повикувам да останете присебни и да не подлегнувате на разни провокации, лажни вести и манипулации. Повикувам на смирување на тензиите и на ненасилство. Повикувам на разумно и одговорно однесување. Повикувам на одговорно однесување на сите надлежни институции кои мора да ги почитуваат Уставот и законите на Република Македонија. Пратениците се најодговорни за враќање на состојбата во согласност со Уставот, законите и Деловникот на Собранието на Република Македонија, кои денеска беа прекршени. Секој треба да биде одговорен за своите постапки и свесен за последиците кои произлегуваат од нив. Оваа состојба може да се надмине само преку почитување на правниот поредок на Република ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска со писмо го извести претседателот на државата Ѓорге Иванов дека е формирано парламентарно мнозинство и е избран претседател на Собрание на Република Македонија, информираат од Кабинетот на претседателот на Парламентот. Од таму велат дека претседателот на Собранието очекува претседателот на државата да постапи според Уставот на Република Македонија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Писмото со кое Претседателот на Собранието Талат Џафери го известува претседателот на државата Ѓорге Иванов за новото парламентарно мнозинство во Собранието, за да го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е пратено во Кабинетот на шефот на државата, потврдуваат за ТВ 24 од Собранието. Џафери согласно уставните рокови во десетте дена откако е избран го известува Иванов. Претседателот на државата во последното соопштение по средбата со високиот претставник на Стејт департментот Брајан Хојт Ји побара гаранции од лидерот на СДСМ за зачувување на унитарноста на државата, но и помош од меѓународниот фактор пречките, кој според него потојат, да бидат надминати. Од СДСМ му порачаа дека гаранциите се во програмата на Владата. Неофицијално, според дипломатски извори, во наредниов период не се исклучува можноста за состанок помеѓу претседателот на државата и лидерот на СДСМ.
| | веќе видена | слични
13 копии

„Дојде време кога Иванов не може да одолговлекува со неразумни оправдувања и мора да ја исполни уставната обврска и да го додели мандатот за формирање Влада. Собранието се комплетираше, има декларирано парламентарно мнозинство, има нов легитимен претседател на Сoбранието кој испраќа писмо до Иванов и ќе го информира дека се исполнети условите за доделување на мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев“, соопштуваат од СДСМ. Од кабинетот на Заев соопштуваат дека иако Програмата на новата Влада е јавно објавена, тој ќе ја реафирмирал и пред Иванов и пред домашната и меѓународна јавност со што, како што соопштуваат ќе се докажело дека таа е силен гарантор на унитарноста и целовитоста на Македонија. Оттаму дополнуваат дека формирањето на институциите пред се на новата влада и започнувањето на неопходните реформи во сите сфери се врвен државен интерес на Македонија која долго време беше блокирана поради стравот на поединци од соочување со личната одговорност, предупредувајќи дека секое попречување на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кабинетот на претседателот на Собранието денеска со соопштение информира дека е испратено писмо до претседателот Ѓорге Иванов дека е формирано парламентарно мнозинство и избран претседател на Собранието на Република Македонија. – Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска со писмо го извести претседателот на државата Ѓорѓе Иванов дека е формирано парламентарно мнозинство и избран претседател на Сорбрание на Република Македонија, се наведува во соопштението.Претседателот на Собранието Талат Џафери, како што се посочува, очекува дека претседателот Иванов ќе постапи според Уставот на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов ќе добие писмо од новоизбраниот претседател на Собрание, Талат Џафери за да го даде мандатот, пишува СДСМ во денешното соопштение. „Собранието се комплетираше, има декларирано парламентарно мнозинство, има нов легитимен претседател на Сoбранието кој испраќа писмо до Иванов и ќе го информира дека се исполнети условите за доделување на мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Иако Програмата на новата Влада е јавно објавена, претседателот Заев ќе ја реафирмира и пред Иванов и пред домашната и меѓународна јавност со што ќе се докаже дека таа е силен гарантор на унитарноста и целовитоста на Македонија, со што ќе се отстранат сите сомнежи околу наводни редефинирања на државата“, се вели во соопштениеот на СДСМ.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска испратил писмо до претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во кое го известува за составот на новото парламентарно мнозинство во Собранието, како и барање за мандатот за состав на влада да му биде доделен на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Извори од Кабинетот на Иванов, пак, велат дека вакво писмото сè уште не е добиено. Иванов во своето последно соопштение по средбата со американскиот заменик-помошник државен секретар Хојт Ји побара гаранции од лидерот на СДСМ за зачувување на унитарноста на државата, но и помош од САД во овој процес./
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ денеска соопшти дека претседателот Ѓорге Иванов ќе добие писмо од, како што наведуваат легитимно избраниот претседател на Собранието Талат Џафери, да постапи според уставните обврски и да го даде мандатот за формирање влада. Според СДСМ, Иванов не може да одолговлекува со неразумни оправдувања и мора да ја исполни уставната обврска и да го додели мандатот за формирање влада. – Собранието се комплетираше, има декларирано парламентарно мнозинство, има нов легитимен претседател на Сoбранието кој испраќа писмо до Иванов и ќе го информира дека се исполнети условите за доделување на мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, се вели во соопштението. Заев, како штро информира СДСМ, ќе ја реафирмира програмата на новата влада е јавно објавена, и пред Иванов и пред домашната и меѓународна јавност со што, нагалсуават, ќе се докаже дека таа е силен гарантор на унитарноста и целовитоста на Македонија и ќе се отстранат сите сомнежи околу наводни редефинирања на државата. СДСМ истакнува дека демократските процеси ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешната холандска амбасадорка Симоне Филипини се сомнева дека македонскиот претседател Ѓорге Иванов го омекнал ставот за мандатот за состав на влада по средбата со Хојт Ји, бидејќи го стиснале за мадињата, пиѓува „СДК“. По повод на Меѓународниот ден без автомобили, Филипини му подари велосипед на тогашниот премиер Никола Груевски на 22 септември 2008 година. Филипини денеска на Твитер објави цитат од поранешниот американски претседател Теодор Рузвелт: „Ако не можеш да им ги освоиш срцата и умовите, стисни ги за мадиња“ и сподели текст со наслов „Македонскиот претседател го омекна ставот по средбата со Ји“. По средбата со заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот Хојт Ји на 1 мај, Иванов најави дека е спремен да го даде мандатот за формирање влада ако лидерот на СДСМ Зоран Заев обезбеди гаранции за унитарноста. Исто така, Иванов побара од САД да помогнат за пречките да се отстранат и да се овозможи парламентарното мнозинство да го добие мандатот, додавајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Демократските процеси во Македонија ќе продолжат, беше заедничко ветување што политичките лидери во земјава, вчера, на одвоени средби во Скопје, му го дале на заменикот на помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија. Хојт Брајан Ји. Пораката на високиот американски дипломат, чија посета беше најавена пред минатонеделниот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието од страна на новоформираното парламентарно мнозинство на чело со СДСМ и упадот на дел од незадоволните граѓани во собраниската зграда, не стигна до затворањето на весникот. Но неговата средба со Џафери, вчера во демолираното Собрание, беше јасна потврда на претходно заземениот став на американската администрација - дека САД го поддржуваат изборот на новиот собраниски спикер и дека очекуваат брзо формирање нова влада. - Првпат по трагичните настани од 27 април овде, во просториите на Собранието, имам можност во својство на претседател на Собранието на РМ да ви се обратам и да ве информирам дека остварив една од првите мои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 281 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 734 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов со апел за смирување на тензиите и лидерска средба кај него

Од:
До кого (е-маил):
Порака: