Груевски застана во одбрана на демократијата: Немој на сила, не е добро на сила


Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе Законот за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на противуставниот закон за јазиците. Пратеникот Никола Груевски му се обрати на Талат Џафери со молба да не се донесува …
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека бил подготвен за одредена реакција од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, но не и за таква реакција од екс премиерот и поранешен лидер на партијата, Никола Груевски. - Јас очекував дека ќе има реакција од ВМРО-ДПМНЕ. Не очекував дека Никола Груевски е дојден во таква психолошка ситуација на таков начин како поранешен премиер , 11 години ја водел оваа држава, како премиер од чија влада сум бил министер, избран со негово мнозинство пратеници, како претседател на една сериозна политичка партија која владеела со државата, да се однесува на таков начин не сум претпоставувал ни во сон, изјави вечерва собранискиот спикер Џафери во Само вистина. Вели тој одлучил да не биде дел од сето тоа.
| | веќе видена | слични

Откако беше изгласан законот за употреба на јазиците, кој всушност претходно беше донесен по изборите во 2011-тата година, од страна на некогашната Влада на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, се појави и песна посветена за Талат Џафери. Песната го величи ликот и делото на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој на 15. март законот го прогласи за донесен. Ова е текстот на песната: „Талат Џафери жива легенда, со Никола Груевски се судри. Никола Груевски го спречуваше на местото Талат Џафери. На јунакото око не му трепна. Во Парламентот на Македонија се донесе Законот за албански јазик на 15 март За сите Албанци честитки и успеси.“ Слушнете ја песната:
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Талат Џафери доби песна во која се опева неговото „јунаштво“ за судирот со поранешниот премиер Никола Груевски. Песната се вика „Талат Џафери, жива легенда“, а ја изведува извесна Линда Морина.
| | веќе видена | слични
3 копии

По изгласувањето на Законот за употреба на јазиците на социјалните мрежи кружи песна во која се величи ликот и делото на спикерот, Талат Џафери, кој на 15. март законот го прогласи за донесен. Ова е текстот на песната: „Талат Џафери жива легенда, со Никола Груевски се судри. Никола Груевски го спречуваше на местото Талат Џафери. На јунакото око не му трепна. Во Парламентот на Македонија се донесе Законот за албански јазик на 15 март За сите Албанци честитки и успеси." Во продолжение видео записот:
| | веќе видена | слични

Извесна Линда Морина отпеа песна за како што се вели во истата, „живата легенда Талат Џафери“. Според снимката која што се појави на социјалните мрежи, Морина пее за „средбата“ на Талат Џафери со Никола Груевски за време на изгласувањето на Законот за јазици минатата недела. „Талат Џафери – жива легенда“, е насловот на песната во која се опева „јунаштвото“ на Џафери при неделовничкото изгласување на неуставниот Закон за јазици. Од она што може да се разбере во песната се вели: Талат Џафери жива легенда, со Никола Груевски се судри. Никола Груевски го спречуваше на местото Талат Џафери, на јунакот окото не му трепна. Во Парламентот на Македонија се донесе Законот за албански јазик 15 март за сите Албанци честитки и успеси.
| | веќе видена | слични

Поранешниот лидер на „Достоинство“, генералот Стојанче Ангелов во интервју во емисијата „Низ призма“ побара од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски да покренат референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достават до Собранието на Република Македонија. Тој со оваа изјава покажа тотална неупатеност во законите на Република Македонија. Ангелов заборави дека во далечната 2005 година сменет е Законот за референдум. Тој или има тотална амнезија или одработува нечија политичка агенда повикувајќи партија и личност да покренат референдум за двојазичноста, а во реалноста во Законот за референдум вметнато е и ограничување референдум да не може да биде распишан за закони кои се гласани со Бадентеровото мнозинство. Во членот 28 од Законот за референдум на државно ниво не може да се распише за прашања што се однесуваат на одбраната, воената и вонредната состојба, амнестијата и на буџетот. На државно и на локално ниво референдум не може да се распише за прашања за кои Собранието одлучува со мнозинство гласови од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски да покренат референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достават до Собранието на Република Македонија, побара поранешниот лидер на „Достоинство", генералот Стојанче Ангелов во интервју во емисијата „Низ призма". Тој смета дека на тој начин граѓаните ќе имаат можност да кажат дали овој Закон за јазици е добар или лош бидејќи сега „во Македонија генерално постојат две гледишта за носењето на Законот за јазици". Едното дека , начинот на кој е донесен е неуставен, а другиот дека може и вака да помине. Ангелов вели дека Македонија нема да пропадне од овој закон, бидејќи издржала и полоши работи.
| | веќе видена | слични

Изјавата на премиерот Зоран Заев дадена по донесувањето на Законот за употребата на јазиците во Собранието, предизвика бурни реакции на социјалните мрежи. Граѓаните со разни коментари го искажуваат огромното незадоволство од донесувањето на овој закон. -Која држава ја спомнуваш кога ќе ни го продадеш и името. Не ти е срам да ја споменуваш. -Срам да ти е, милион Македонци ги погази и ги остави во траор, на ваков начин не се носат закони, ниту се применуваат. -Вчера ти и твојата партија го изгубивте македонскиот народ. Парите што ги зедовте од западот ќе ви бидат малку. За тебе ова е демократија? Ова е голем срам и демонократија. Само за информација да знаеш дека човечката слава брзо згаснува, се само дел од коментарите на корисниците на социјалните мрежи кои го искажуваат своето незадоволство од донесувањето на неуставниот закон за јазици.
| | веќе видена | слични
2 копии

Стојанче Ангелов го повика Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да покренат референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достават до Собранието на Република Македонија. Тој во интервју за „Низ призма” вели дека ако опозициската партија тоа го стори, граѓаните ќе имаат можност да кажат дали овој Закон за јазици е добар или лош. -Во Македонија генерално постојат дев гледишта за носењето на Законот за јазици, едното е дека начинот на кој што се донесе Законот за јазици е неуставен, незаконски и со кршење на Деловникот на Собранието на Република Македонија, а другиот дека може и вака да помине. Не сум сигурен дека Законот вака смееше да биде донесен, смета генералот Стојанче Ангелов.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 312 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател Блерим Река, кој е ја има поддршката од Беса и Алијансата за Албанците, денеска ќе го одржи централниот митинг, а за град во кој ќе ...
сите 178 | | | веќе видена

Охрид, 18. април 2019 (ИНПРЕС) – Денес претпладне не очекува променливо облачно време со повремени врмежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат поројни проследени ...
сите 170 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 100 | | | веќе видена

Нема никаква опасност од растурање на државата, напротив, со тоа ја јакнете кохезијата на општеството и граѓаните кои имаат право сега да го користат ...
сите 180 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски застана во одбрана на демократијата: Немој на сила, не е добро на сила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: