Почна `Скопје креатива 2017`

Под мотото "Креирај, кокреирај!" во текот на фестивалот ќе се одржат над 30 настани распоредени во три дена Во Младинскиот културен центар почна фестивалот на креативни индустрии "Скопје Креатива" и ќе трае до 6 мај. Публиката на "Скопје креатива" ќе има можност за прв пат да ги види уникатните дизајнерски решенија на многубројни македонски компании и самостојни уметници, кои создаваат производи со исклучително квалитетна уметничка и естетска вредност, а од кои нашето општество има индустриски и економски бенефит. Под мотото "Креирај, кокреирај!" во текот на фестивалот ќе се одржат над 30 настани распоредени во три дена, осносно ќе се одржат изложби, работилници, предавања, работилници за деца, за средношколци, за дизајнери... Ќе има и гостувања на врвни светски дизјанерски имиња, кои ќе одржат работилници и предавања во рамки на програмата. Организаторите на фестивалот, како што соопшти Град Скопје, при изборот на проекти во прв план ја ставиле оригиналноста и иновативноста на концептот со цел надминување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се работи за прва 3Д улична слика во градот Скопје, која беше изведена на асфалтна патека во Градскиот парк. Идејата на проектот е да се сврти вниманието на младата популација кон убавините на природната околина и да се насочи кон спортот, здравиот живот и дружењето Студентите од Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ беа дел од фестивалот Скопје Креатива со проектот "Природата не повикува". - "Природата не повикува" е една од првите 3Д улични слики во градот Скопје, најново дело на студентите од ФАД при ЕУРМ. Оваа слика беше изведена на асфалтна патека во Градскиот парк, како дел од овогодишниот фестивал Скопје Креатива. Проектот произлезе од темата "Имагинативни светови", која се разработува на предметот Графички дизајн 1 на факултетот. Студентите ги изразуваат своите уметнички идеи преку медиум за визуелна комуникација по нивен избор, во случајов улично сликарство - графити, вели проф. д-р Гордана Вренцоска, ментор на проектот. Според неа, идејата на проектот е да се сврти вниманието на младата популација ...
| | веќе видена | слични

Уникатни дизајнерски решенија на македонски уметници, работилници и предавања беа дел од повеќе од 30 настани на шестото издание на фестивалот на креативни индустрии „Скопје креатива“, кој од четвртокот до завчера се одржа во Младинскиот културен центар. Годинава на фестивалот, меѓу другите, учествуваа Изабела Новотни со „Уметноста на кукленото мајсторство“, Невена Тодоровска со „Мултифан-акција“, Драган Христов, со „Експериментална унисекс колекција“, „Хаемус“ со „Розалии – прослава за празникот на розите“, Вера Христовска со „Разгледници од Македонија“. На фестивалот имаше изложби на прототипи, поп-ап изложби, проекти како „Виртоскоп“ на Газменд Ајруловски (виртуелна реалност), „Тактилис“ (моден дизајн), „Македонска мушичка“ (брендирање), „Мириса на дожд“, промоции на фотокнигата „Разгледници од Македонија“, аудиокнигата „Играчките на д-р Бре“, стрипот „Црната аурора“...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со обраќање на организаторите и креативниот тим на фестивалот на креативни индустрии „Скопје креатива 2017“: Вера Бошковска, директорка на конгресниот центар „Александар Македонски“, Иванка Апостолова, програмска директорка на „Скопје креатива 2017“, и Иван Мирковски, куратор на фестивалот, во присуство на голем број гости и учесници, завчеравечер беше отворено шестото и досега најобемно издание на овој фестивал, под покровителство на градот Скопје.- Со идеја да се спојат сите креативни потенцијали што може да ги има едно општество со економијата и бизнис-секторот, на Скопје по шести пат ќе му се случи фестивалот за креативни индустрии. Манифестацијата овој пат се одвива под мотото „Креирај и кокреирај“, а почнува со досега најголем број на пријавени учесници и со голем број проекти за кои се очекува да го разбудат вниманието - рече Вера Бошковска, директорка на конгресниот центар „Александар Македонски“, кој е организатор на манифестацијата.По официјалниот почеток, галеријата и фоајето на Младинскиот ...
| | веќе видена | слични

Годинешново издание на Фестивалот на Креативни индустрии – „Скопје Креатива“ кој ќе трае до утре, беше отворен синоќа. Под мотото „Креирај, кокреирај!“ – Do Create! Co-create!. во текот на фестивалот ќе се одржат над 30 настани распоредени во три дена, осносно ќе се одржат изложби, работилници, предавања, работилници за деца, за средношколци, за дизајнери... Ќе има и гостувања на врвни светски дизјанерски имиња, кои ќе одржат работилници и предавања во рамки на програмата. Организаторите на фестивалот при изборот на проекти во прв план ја ставиле оригиналноста и иновативноста на концептот со цел надминување на класичните поделби по области во уметноста, современ пристап во поврзување на нови технологии и дигитални медиуми во уметничкото творештво и други облици на креативно изразување, промоција и активности за подигнување на свеста за значењето на креативните индустрии, поттикнување на претприемничките и бизнис вештини на младите, уметниците и поединци во рамките на креативните индустрии..
| | веќе видена | слични
2 копии

Со идеја да се спојат сите креативни потенцијали што може да ги има едно општество со економијата и бизнис секторот, на Скопје по шести пат му се случи фестивалот за креативни индустрии Манифестацијата овојпат се одвива под мотото „Креирај и кокреирај" а почна со досега најголем број на пријавени учесници и со бројни проекти. Галеријата и фоајето на Младински културен центар се наполнија со публика, која можеше да погледне изложби на прототипи, поп-ап изложби, проекти како „Виртоскоп" на Газменд Ајруловски (виртуелна реалност), „Тактилис" (моден дизајн),„Македонска мушичка" (брендирање), „Мириса на дожд", промоции на фото-книгата „Разгледници од Македонија", аудио-книгата „Играчките на д-р Бре", стрипот „Црната аурора". Утре ќе се одржи работилница „Мириса на дожд" за изработка на мантили за дожд, шестчасовниот Фестивалскиот форум во чии рамки треба да се обистинат предавањето на Франк Циренберг од Германија, уште една работилница - онаа за стоп анимација, па настанот „Розалии" и презентацијата на проектот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вчеравечер, 4 мај, во Младинскиот културен центар почна годинашното издание на Фестивалот на креативни индустрии – „Скопје креатива“ кој ќе трае до 6 мај, сабота, 2017 година… „Скопје креатива“ станува омилен урбан културен настан во градов на кој публиката повторно, и оваа година, ќе има можност за првпат да ги види уникатните дизајнерски решенија на многубројни македонски компании и самостојни уметници, кои создаваат производи со исклучително квалитетна уметничка и естетска вредност, а од кои нашето општество има индустриски и економски бенефит. Под мотото „Креирај, кокреирај!“ – Do Create! Co-create!. во текот на фестивалот ќе се одржат над 30 настани распоредени во три дена, осносно ќе се одржат изложби, работилници, предавања, работилници за деца, за средношколци, за дизајнери… Ќе има и гостувања на врвни светски дизјанерски имиња, кои ќе одржат работилници и предавања во рамки на програмата. Организаторите на фестивалот при изборот на проекти во прв план ја ставиле оригиналноста и иновативноста на ...
| | веќе видена | слични

Публиката на „Скопје креатива“ ќе има можност за прв пат да ги види уникатните дизајнерски решенија на многубројни македонски компании и самостојни уметници, кои создаваат производи со исклучително квалитетна уметничка и естетска вредност, а од кои нашето општество има индустриски и економски бенефит. Под мотото „Креирај, кокреирај!“ во текот на фестивалот  ќе се одржат над 30 настани распоредени во три дена, осносно ќе се одржат  изложби,  работилници, предавања, работилници за деца, за средношколци, за дизајнери... Ќе има и гостувања на врвни светски дизјанерски имиња, кои ќе одржат работилници и предавања во рамки на програмата. Организаторите на фестивалот, како што соопшти Град Скопје, при изборот на проекти во прв план ја ставиле оригиналноста и иновативноста на концептот со цел надминување на класичните поделби по области во уметноста, современ пристап во поврзување на нови технологии и дигитални медиуми во уметничкото творештво и други облици на креативно изразување, промоција и активности за ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 58 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна `Скопје креатива 2017`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: