Дисквалификуван екс-шампионот на релито Дакар


Поранешниот шампион на релито Дакар, Андреј Каргинов е дисквалификуван од годинешното издание на трката, во конкуренцијата на камиони, откако со своето возило удрил гледач на патеката, а потоа не застанал и не покажал интерес за состојбата на гледачот. Рускиот возач настапува за „Камаз“, а релито Дакар успеа да го освои во 2014 година. Инцидентот, Каргинов го направил за време на петтата етапа, кога со своето возило поминал преку ногата на еден од гледачите. Тој воопшто не застанал по инцидентот, а организаторите на трката поради таквото однесување решиле да го исклучат од трката. Рускиот возач, тој тој момент со две стапни победи се наоѓал на третото место во генералниот пласман. Шефот на „Камаз“ тимот Владимир Чагин, рекол дека одлуката на организаторот е престрога и дека Каргинов не бил свесен што се случило до завршувањето на етапата.
| | веќе видена | слични

Возачот на Тојота, Насер Ал-Атијах, ја освои својата трета титула на најпознатото светско рели, Дакар. Ал-Атија влезе и во историјата на Тојота освојувајќи ја првата титула за овој тим на ова рели. Ал-Атијах, во кариерата победил на Дакар во 2011 година со Фолксваген и во 2015 година со Мини. Катарецот водеше во генералниот пласман од првата етапа. Како одминуваше релито тој само ја зголемуваше предноста над ривалите во генералниот пласман. Ал-Атијах до победата дојде пред возачот на тимот Мини, Нани Рома.
| | веќе видена | слични
4 копии

Првиот победник од Австралија, Тоби Прајс со КТМ го повтори својот успех од 2016 година и покрај болките од фрактура во левата рака, го освои рели „Дакар 2019“ во категоријата кај моторите. Тој го презеде водството по елиминацијата на пилотите на Хонда, Хоан Бареда, кој падна во третата фаза, и Рики Брабек, чиј мотор се оштети во осмата фаза. Со успехот на Прајс, КТМ продолжуваат со својата тотална доминација кај моторите на Дакар за 18-та година по ред. Двајца од фаворитите – победникот од 2017 година Сем Сандерленд (КТМ) и Кевин Бенавидес (Хонда) добија тешки казни за модифицирање на мониторинг системот, односно за криење на лични забелешки за рутата, и отпаднаа од борбата за победа пред претпоследната фаза. Најдобриот напреварувач со Јамаха, Адриен ван Беверен остана разочаран откако во претпоследната фаза, доби оштетување на моторот.
| | веќе видена | слични

Лидерот во генералниот пласман, Насер Ал Атијах, ја запиша третата етапна победа на овогодишното рели Дакар и направи голем чекор кон освојување на првата титула за Тојота. Катарецот оствари голем резултат на трката во која со големи проблеми се соочија Себастијан Леб и Стефан Петерхансел. По 26 километри од стартот, Петерхансел остана надвор од конкуренција, што се чини ќе биде пресудно за конечната победа на Ал Атијах. Катарскиот возач ја предводеше конкуренцијата на крајот на секој ден од релито, а ќе тргне со 51 минута предност пред Нани Рома на следната етапа. И покрај проблемите, Леб е на добар пат да заврши на подиумот четврти пат во својата кариера.
| | веќе видена | слични
6 копии

Двократниот светски шампион во Формула 1, Фернандо Алонсо е во преговори со Тојота за учество на релито Дакар 2020 година. Тимскиот менаџер на Тојота, Жан-Марк Фортен верува дека Шпанецот е подготвен во 2020 година да седне зад воланот на нивниот „теренец". - Можеме да се обидеме да го сториме тоа со Алонсо. Но, да видиме како ќе поминат преговорите и какви планови има Фернандо. - Ние знаеме дека и тој и ние имаме таква желба. Мислам дека ова е реално, изјави Фортен.
| | веќе видена | слични

Стефан Петерхансел, 13-кратниот шампион во релито Дакар, се повлече од трката оваа година по несреќата која ја доживеа во Перу во претпоследната фаза. Французинот, чиј прекар е „господин Дакар“ поради неговите успеси на две и на четири тркала, беше рангиран на четвртото место по почетокот на етапата во Писко, но несреќата го извади од трката. Тоа се случи на 26-тиот километар од 312-километри долгата етапа. Петерхасел не е повреден, но неговиот ко-пилот во автомобилот „Мини“, Дејвид Кастера, сепак има болки во грбот. Лидер во рангот е Насер Ал-Атија.
| | веќе видена | слични

Дали има нешто повозбудливо и енерично од рели во срцето на пустината? Возбудата е уште поголема кога станува збор за трка на камиони на славното рели Дакар 2019 што месецов се одржува во Сенегал. Тимот на The KAMAZ-Master основан во 1988 година е еден од најславните и најхрабрите тркачки екипи во историјата. Овие дечки знаат како да управуваат со тешки возила, па и жешките песоци во пустината не се препрека за овие титани и нивните камиони.
| | веќе видена | слични

Французинот Себастијан Леб стигна до четвртата етапна победа на овогодишното издание на рели Дакар. Возачот на Пежо го обезбеди триумфот во вториот дел од етапата, која се возеше на релација од Сан Хуан де Маркона до Писко и беше долга 361 километар. Лидерот во генералниот пласман Насер Ал-Атијах имаше солиден настап кој му донесе 24 дополнителни минути предност во однос на најголемиот ривал за севкупната победа Стефан Патерхансел, кој со многу проблеми ја заврши осмата етапа. До крајот на релито остануваа две етапи на кои доколку Ал-Атијах не направи некоја катастрофална грешка ќе ја освои титулата.
| | веќе видена | слични

Рускиот возач Андреј Каргинов, возач на камиони кој во 2014 година победи на релито Дакар, годинава ја немаше таа среќа во Перу. Тој со својот камион, тежок три тони, влета меѓу група навивачи и прегази 60-годишен Јужноафриканец. Човекот е веднаш пренесен во болница, а за среќа повредите не се опасни по живот. По несреќата организаторите одлучија да го исфрлат Каргинов од натпреварот бидејќи не застана откако го прегази човекот. „Каргинов не беше ниту свесен дека прегази човек. На ридот имаше група од 5 гледачи, четворица успеаја да избегаат, додека петтиот се сопна и падна, а Каргинов со задното тркало мина преку неговите нозе. Тоа Андреј не го ни виде, за несреќата дозна многу подоцна“, вели Владимир Чагин, шеф на тимот Камаз. Несреќниот момент може да го видите на 5:09 минути во видеото.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот шампион на Дакар релито Андреј Каргинов е дисквалификуван е од овогодинешната трка во конкуренција на камиони, бидејќи со своето возило удрил набљудувач, а потоа не запрел и не покажал интерес за неговата состојба. Рускиот возач Андреј Каргинов направил хаос во текот на последната етапа на познатото „Дакар Рели“ кога од непознати причини влетал меѓу помала група на луѓе среде пустина и еден од нив тешко го повредил. Во прашање е Јужноафриканец кој единствено не успеал да побегне од тркалата на камионот под кои паднал и заработил скршеница на потколеницата. Тој со тешка повреда е транспортиран во болнциа во најблискиот град Арекипи, во Перу, инаку земјата домаќин на годинешното 41. по ред издание на релито. Организацијата на славното рели одлучи да го дисквалификува Русинот кој до тогаш имал две етапни победи и бил трет во пласманот. 60-годишниот набљудувач од Јужна Африка ја набљудувал трката од необезбедена област кога со камион го удрил Каргинов. Судиската комисија натпреварувачот го исклучила ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 217 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 252 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 269 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 146 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска по повод празникот Водици приуствуваше на чинот на положување на светиот крст во водите на Охридското езеро, исто како и ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дисквалификуван екс-шампионот на релито Дакар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: