Затвореник почина на Клиниката за токсикологија во Скопје

3 копии

39-годишниот битолчанец Д.Б. кој издржувал затворска казна во „Идризово“ ноќеска починал во Клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје, каде што бил донесен откако му се слошило додека бил во неговата ќелија. Тој со возило на Итната медицинска помош од затворот во Идризово бил пренесен на Клиниката за токсикологија во Скопје, каде што кусо време по пристигнувањето починал. Битолчанецот во Казнено поправната установа бил од 3-ти септември 2014 година, а осуден бил на затворска казна три години и седум месеци.
| | веќе видена | слични
14 копии

Директорот на затворот „Идризово“ , Керим Мамути, поднесува оставка од функцијата. Ваков чекор следува по одлуката на Алијансата за Албанците да ја напушти владината коалиција. Села најави дека не се договориле со Заев, поради што си поднесуваат министерите оставки. Двајцата не можеа да се договорат околу ресорот за здравство, а откако Заев фотелјата му ја даде по три месеци на Венко Филипче, Села излезе од Владата.
| | веќе видена | слични

Директорот на затворот „Идризово“ Керим Мамути во моментов си поднел оставка на функцијата, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК . Заменик директорот ќе го води затворот до именувањето на новиот менаџер на најголемиот затвор. Мамути поднел оставка бидејќи е од Алијанса на Албанците, која излезе од коалицијата со СДСМ и ДУИ. Веднаш по изборот на Венко Филипче за министер за здравство, ресор кој беше на Алијансата, лидерот Зијадин Села соопшти дека ја напушта коалицијата. Мамути ја потпишал платата на вработените во „Идризово“, за да не останат вработените за Нова Година без приходи, па си поднел оставка. Во јануари ќе бидат назначени нови директори, не само на затворот „Идризово“, туку и за истражниот затвор „Скопје“ во Шутка.
| | веќе видена | слични

Како последица на тоа што Алијансата за Албанците ја напушти владината коалиција, директорот на затворот „Идризово“, Керим Мамути денеска до Владата ќе ја депонира својата оставка, потврди тој за НОВА. До изборот на нов директор на најголемиот затвор во Македонија, со него ќе раководи заменик директорот. Нов директор се очекува да биде назначен во јануари следната година. Алијансата за Албанците неодамна соопшти дека излегува од Владата бидејќи им било одземено местото кое сметаат дека им припаѓа во извршната власт – Министерството за здравство. Нов министер за здравство, на местото на Арбен Таравари, кој стана градоначалник на Гостивар, е Венко Филипче.
| | веќе видена | слични

Нехру Реџепов, таткото на 21 годишниот Андриас Реџепов од Шуто Оризари, кој почина во затворот во Идризово, кој тврдеше дека има сведок и сомнежи дека лица од службите во затворот се виновни за смртта на неговиот син.
| | веќе видена | слични
2 копии

Предозираност со лекови и дрога се причина за смртта на 39-годишниот затвореник во Идризово. Доцна синоќа тој со возило на Итната помош бил пренесен на клиниката за токсикологија, но извори оттаму велат дека кога бил донесен затвореникот веќе не давал знаци на живот. Безуспешно завршиле и обидите за негова реанимација. По налог на јавен обвинител телото на починатиот затвореник е предадено на обдукција, која треба да ги покаже точните причини за смртта. - 39-годишниот битолчанец е 8 жртва во затворот Издизово годинава. Првиот човек на најголемиот затвор во земјава, ни и директорот на Управата за извршување санкции денеска останаа недостапни за одговор на прашањето, како овој затвореник успеал да внесе поголема количина на лекови и дрога во просториите на затворот. Затвореникот од Битола починал само 10-тина дена пред да го напушти затворот Идризово. Во казнено-поправната установа издржувал затворска казна од три години и 7 месеци, на која бил осуден во септември 2014-та. Извори од затворот велат дека на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Комбинацијата од лекови и наркотици била кобна за 39 годишниот затвореник од Kазнено- поправниот дом Идризово. Oд болнички извори, затвореникот кога бил донесен на скопска Токсикологија веќе не давал знаци на живот. Докторите се обиделе да го реанимираат, но безуспешно. Докторите од Брза Помош на колегите од Токсикологија им рекле дека станува збор за предозираност со лекови и дрога. tvcТочните причини за смртта ќе ги даде обдукцијата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ноќеска околу 2 часот било пријавено дека Д. Б. (39) од Битола додека бил во својата ќелија во Казнено поправната установа „Идризово", му се слошило и со возило на итна медицинска помош бил пренесен во Клиничкиот центар "Мајка Тереза". Но, набргу откако бил примен на клиниката за токсикологија истиот починал. Д.Б. во Казнено поправната установа “Идризово“ бил од 3 септември 2014 година, а осуден бил на три години и седум месеци. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било дадено на обдукција. Извор:МКД
| | веќе видена | слични

Генералниот директор на “Ер Србија”, Дане Кондиќ, поднесе оставка, објави “Данас”. Веста се вели дека е потврдена од неколку извори, додека Кондиќ ја напишал својата оставка за време на викендот и ја предал денес.На чело на компанијата што подоцна беше нарекувана “ЏаТ ервејс”, Кондиќ дојде во септември 2013 година, еден месец откако српската влада потпиша договор за стратешко партнерство со “Етихад ервејс”, со што гигант од Обединетите Арапски Емирати стана сопственик на 49 отсто од капиталот на српската национална авиокомпанија , но, исто така, доби право да управува со компанијата во следните пет години.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 434 | | | веќе видена

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 407 | | | веќе видена

Водици беше прославен насекаде низ земјите каде што живеат православни Македонци, првпат годинава и во Данска Православните верници и Македонската православна ...
сите 366 | | | веќе видена

Охрид, 21. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер со променлив правец. По одделни ...
сите 208 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша пред неколку дена, отпатува кај сопругот Душко Тошиќ за да се обиде да ги испегла односите по аферата. Без оглед на фотографиите кои Јелена ги ...
сите 226 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 348 | | | веќе видена

Последниве неколку дена Mакедонија е на врвот на светските листи според загадувањето на воздухот. Во петокот Скопје беше најзагаден главен град во светот, пред ...
сите 188 | | | веќе видена

Никос Вуцис, претседателот на грчкиот парламент, денеска соопшти дека на вчерашните масовни протести во Атина против Преспанскиот договор имало организиран ...
сите 137 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Затвореник почина на Клиниката за токсикологија во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: