Филипче најави повеќе клучни проекти за модерен здравствен систем


Повеќе клучни проекти што ќе бидат во интерес на пациентите, но и на здравствените работници, најави денеска на својата прва прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. - Уверени сме дека имаме капацитет и дека мораме здравствениот систем што сега фукционира на работ на издржување да го трансформираме во европски модерен здравствен капацитет. Имаме човечки капацитет, знаења и за тоа што ни недостасува подготвени сме да се надоградиме, рече Филипче. Посочи дека еден од клучните проекти ќе биде надградување на електронскиот систем „МојТермин“ и целта им е да се подобри квалитетот на здравствената услуга и да формираат интегриран здравствен систем во кој ќе има контрола и на потрошувачката и на вистинските потреби. Инициравме, појасни, да започне формирање на регистри на сите болести во Република Македонија. Министерот нагласи дека времетраењето на прегледот ќе го договорат со директорите на клиниките и институциите, затоа што секоја струка е специфична и ќе инсистираат клиниките да примат ...
| | веќе видена | слични

Беким Tатеши, директорот на очната клиника во Kлиничкиот центар „Mајка Tереза“ од новиот министер за здравство побара да биде разрешен од директорското место. Причината за ова, според барањето на Tатеши, е „новонастанатата состојба во владината коалиција“. Tатеши барањето за разрешување испратено до министерот Венко Филипче го објави денеска на својот фејсбук-профил. „Заради новонастанатата состојба во владината коалиција и според препораките на централното собрание на Алијансата за Албанците, партија на која ѝ припаѓам, ве молам да ме разрешите од функцијата вршител на должност директор на Универзитетската клиника за очни болести во Скопје, најскоро што е можно“, пишува во барањето потпишано на Беким Татеши.
| | веќе видена | слични

Беким Татеши, директорот на очната клиника во клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, денеска од новиот министер за здравство ппбара да биде разрешен од директорското место. Причината за ова, според барањето на Татеши, е „новонастанатата состојба во владината коалиција“.Беким ТатешиТатеши барањето за разрешување испратено до министерот Венко Филипче го објави денеска на својот фејсбук-профил.„Заради новонастанатата состојба во владината коалиција и според препораките на централното собрание на Алијансата за Албанците, партија на која ѝ припаѓам, ве молам да ме разрешите од функцијата вршител на должност директор на Универзитетската клиника за очни болести во Скопје, најскоро што е можно“, пишува во барањето потпишано на Беким Татеши.За време на преговорите на Алијансата за Албанците со премиерот Зоран Заев, Татеши беше еден од можните кандидати на партијата на Зијадин Села за министер за здравство.Лидерите на сите партии од владината коалиција велеа дека за време на нивниот мандат ќе работат против ...
| | веќе видена | слични

Црна година за македонското здравство. Ресорот во кој повеќе од 9 месеци се кршеа копјата меѓу коалициските партнери ги остави пациентите на цедило. Црна година за македонското здравство. Ресорот во кој повеќе од 9 месеци се кршеа копјата меѓу коалициските партнери ги остави пациентите на цедило. Претходниот министер го нарекуваа Министер за смрт, а во време на новиот речиси секојдневно во болниците умираа деца. Македонија во шок по обелоденувањето на црната статистиката дека до крајот на септември само на скопска гинекологија починале 130 новороденчиња. Условите во болницата ги прочешла Државниот здравствен инспекторат. Тајната откриена – во еден инкубатор се чувале по две предвремено родени бебиња. Новата влада ги заборави и лицата со ретки болести. Над 400 пациенти половина година ги молат надлежните за милост. Во меѓувреме јавноста дозна за тројца од „ретките“ кои битката ја загубија чекајќи ја скапата терапија - маж на 49 годишна возраст и двајца тинејџери. Притиснат, заменик министерот призна: ...
| | веќе видена | слични

02.01.2018 На последниот ден од 2017 година министерот за здравство дојде во Кочани, во посета на Општа болница, што според него е вообичаена работна обврска и е дел од планираните посети на поголемите здравствени институции во државата. На средбата со директорката Панова и со дел од дежурните лекари на Итната медицинска помош, тој ги доби првичните информации за состојбата во која се работи во моментот и неопходните технички и кадровски потреби. Министерот Филипче рече дека се работи за вообичаена средба, откако неодамна тој ја презеде раководната функција во ресорот, при што искажа и впечатоци од средбата во Кочани.
| | веќе видена | слични
5 копии

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче на денешната средба ги отвориле прашањата за предизвиците на здравствениот систем, предвидените реформи, но и можноста за соработка меѓу Министерството за здравство и Секретаријатот за европски прашања, особено во делот на странската помош наменета за здравствениот систем. - Како поранешен министер, но и како доктор, свесен сум за големината на предизвиците на здравствениот систем за чие справување ја имате целосната моја поддршка, но и поддршката од СЕП за справување со потребните реформи, истакнал Османи на средбата, соопшти неговиот Кабинет. Тој додал дека е запознаен со фактот дека реформите во здравството се тешки, напорни, но и скапи, и дека клучен предизвик е обезбедувањето финансиска поддршка за нивното спроведување за што, како што истакна Османи, Министерството за здравство ќе ја има целосната поддршка од СЕП, но и неговата лична поддршка како Национален координатор на странската помош во Република Македонија. ...
| | веќе видена | слични

- Како поранешен министер, но и како доктор, свесен сум за големината на предизвиците на здравствениот систем за чие справување ја имате целосната моја поддршка, но и поддршката од СЕП за справување со потребните реформи, истакнал Османи на средбата, соопшти неговиот Кабинет. Тој додал дека е запознаен со фактот дека реформите во здравството се тешки, напорни, но и скапи, и дека клучен предизвик е обезбедувањето финансиска поддршка за нивното спроведување за што, како што истакна Османи, Министерството за здравство ќе ја има целосната поддршка од СЕП, но и неговата лична поддршка како Национален координатор на странската помош во Република Македонија. - Приближувањето кон Европската Унија, не значи само спроведување на болни реформи, туку и придобивки од приближувањето кон европските вредности и стандарди. Напредокот во приближувањето кон ЕУ значи и напредок во остварување на европско здравство, европски стандарди во здравството, што претставува една од најважните европски перспективи на Македонија, истакна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Реформите во здравството се тешки, напорни, но и скапи, а клучен предизвик е обезбедувањето финансиска поддршка за нивното спроведување, истакна заменик-претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на средбата со новиот министер за здравство, Венко Филипче. На средбата беа отворени прашањата за предизвиците на здравствениот систем, предвидените реформи на новиот министер, но и можноста за соработка меѓу Министерството за здравство и Секретаријатот за европски прашања, особено во делот на странската помош наменета за здравствениот систем. „Како поранешен министер, но и како доктор, свесен сум за големината на предизвиците на здравствениот систем за чие справување ја имате целосната моја поддршка, но и поддршката од Секретаријатот за европски прашања за справување со потребните реформи“, истакна Османи на средбата. Тој додаде дека е запознаен со фактот дека приближувањето кон Европската Унија не значи само спроведување болни реформи, туку и придобивки од приближувањето кон европските ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Министерот за здравство Венко Филипче синоќа ги посети лекарските тимови на Клиниката за токсикологија и Ургентниот центар, кои беа дежурни за време на новогодишната ноќ. Од Министерството за здравство информираат дека за време на посетата лекарите потенцирале оти се уште нема зголемена фреквенција на пациенти, но дека тие се подготвени во случај да има потреба од какви било интервенции. Дежурните медицински тимови обезбедуваат 24-часовна здравствена заштита за граѓаните.
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес оствари средба со новиот министер за Здравство, Венко Филипче. На средбата беа отворени прашањата за предизвиците на здравствениот систем, предвидените реформи на новиот Министер, но и можноста за соработка меѓу Министерството за здравство и Секретаријатот за европски прашања, особено во делот на странската помош наменета за здравствениот систем. „Како поранешен Министер, но и како доктор, свесен сум за големината на предизвиците на здравствениот систем за чие справување ја имате целосната моја поддршка но и поддршката од Секретаријатот за европски прашања за справување со потребните реформи“ – истакна Османи на средбата. Тој додаде дека е запознаен со фактот дека реформите во здравството се тешки, напорни но и скапи, и дека клучен предизвик е обезбедувањето финансиска поддршка за нивното спроведување за што, како што истакна Османи, Министерството за здравство ќе ја има целосната поддршка од Секретаријатот за европски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 124 | | | веќе видена

Неименуван американски претставник, задолжен за одбранбени прашања, за американските медиуми кажал дека „САД се сомневаат дека Иран веќе запленил танкер со ...
сите 127 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 208 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 433 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филипче најави повеќе клучни проекти за модерен здравствен систем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: