Директорот на Nvidia ги критикува новите графички од AMD


Иако Nvidia немаше за претставување нови графички картички за време на CES 2019 оваа недела, тие сепак го најавија донесувањето на нивните најнови RTX картички на лаптопите. Оваа нова генерација на графички, направена со нова архитектура доаѓа со една голема новина, а тоа е ray tracing технологијата. Оваа технологија, заедно со вештачката интелигенција, треба да овозможат досега невидени нивоа на реалност на сликата. Од друга страна, AMD оваа недела на CES 2019 ја претставија нивната, прва во светот направена со 7nm технологија, Radeon VII графичка картичка . Оваа картичка е досега најдобрата од оваа компанија и со оглед на технологијата, треба да овозможи значително подобри перформанси, а тие ја промовираат и како конкурент на RTX серијата од Nvidia. Со оглед на тоа што се’ уште нема доволно игри кои подржуваат ray tracing, а картичката од AMD уште не е достапна, не може да се направи споредба на двете, а тоа ќе остане за по некој месец. Директорот на Nvidia Џенсен Хуанг сепак уште сега има став и ...
| | веќе видена | слични

Повеќе производители на преносни компјутери, во текот на саемот Consumer Electronics Show 2019 во Лас Вегас понудија модели со некоја варијанта на OLED екран. Еве на што треба да обрнете внимание. OLED екраните на преносните компјутери се вратија на голема врата во текот на штотуку завршениот CES 2019 саем во Лас Вегас. Дисплеите со OLED технологија имаат неколку предности во однос на LCD екраните, какви што вообичаено се користат за лаптопите. На пример, ја прикажуваат црната боја на тој начин да не изгледа сивкасто, бидејќи ги исклучуваат поедините пиксели во текот на приказот на сцени со црна боја. LCD екраните секогаш го имаат вклучено позадинското осветлување зад екранот, па тоа не можат да го изведат. Бидејќи немаат позадинско осветлување, OLED екраните се и енергетски поефикасни и помалку ја оптоварувааат батеријата, а нудат и подобар контраст на светлите и темни подрачја. Што имавме прилика од OLED екраните да видиме на саемот CES 2019? Прикажан е прототип од новиот модел Razer Blade 15 , кој би ...
| | веќе видена | слични
3 копии

“LG Electronics” скопила 260 екрани за дигитални сигнални дисплеји со светлечки диоди од органски компоненти – OLED, за да пружи излгед на дигиталните окруженија додека посетителите на саемот CES 2019 влегуваат во LG кабината. “LG OLED Falls” има 76 конкавни, 72 конвексни и 112 рамни LG OLED екрани. OLED ѕидот, висок 7,6 метри и широк 19,8 метри, прикажува слики од закривени пустини, водопади, океан и светлечки ефекти. OLED технологијата на LG користи пиксели со осветлувањa кои може да се вклучат и исклучат поединечно, за контрола на светлината и квалитетот на сликата, без посебен извор на светлина. Дисплејот исто така има напредна аудио технолoгија за тоа што компанијата го нарекува импресивно искуство. LG ја демонстрира својата технологија на изложбата “OLED Falss” во Централната сала на конгресниот центар во Лас Вегас на штандот “2019 International CES”, пренесува британски “Telegraph”.
| | веќе видена | слични

На најголемиот саем за гаџети и технологија што се одржа во Лос Анџелес беа претставени автомобили од иднината: првото летечко такси, автомобили кои ќе помогнат во намалувањето на емитување јаглероден диоксид, возила со чија помош ќе се избегнат градските метежи и слично.
| | веќе видена | слични

Саемот “CES 2019” кој овие денови се одржува во Лас Вегас, се најде во центарот на вниманието поради еден необичен потег. Имено, пред одржувањето на самиот саем, жирито ги избира најдобрите иновации и ги наградува, а оваа година беше направен необичен потег. Најпрвин од “CES” ја доделија наградата за иновативност на „геџетот“ наречен “Osé” кој што всушност е сексуална играчка, за потоа наградата да биде одземена затоа што уредот е прогласен за „неморален“. За целата ситуација да биде уште понеобична, од CES објаснија дека наградата е повлечена затоа што “Osé” не се вклопува во ниту една категорија која што е изложена на саемот. Сепак, тоа не беше доволно за Лора Хадок, основач на компанијата “Lora DiCarlo” која што стои зад “Osé”. Преку отворено писмо упатено до организаторите на “CES”, Хадок потсети дека на саемот бројни произведувачи на сексуални роботи организирале дури и VR порнографски забави, додека пак на нејзината компанија не ѝ е дозволено да изложи вибратор. Можеби проблемот е во тоа што “Osé” не е ...
| | веќе видена | слични

За време на CES 2019 настанот којшто се одржува оваа недела во Лас Вегас, американската компанија Whirlpool претстави производ којшто е погоден за машките можеби или за модерниот начин на живот. Оваа компанија, поточно нивниот инкубатор W Labs, претставија паметна вградлива рерна која може да ја препознава храната којашто е ставена во неа. Таа може да препознае повеќе видови на храна, како и тоа дали храната е свежа или смрзната. Потоа рерната автоматски може да ја прилагоди температурата која е потребна за спремање на соодветната храна, како и времето потребно за истото. Покрај оваа можност, рерната работи и со интеграција на Google Assistant и Amazon Alexa, што значи дека може да се контролира со гласовни команди преку смартфон. Оваа рерна ќе биде произведена само во ограничен број од 2.000 единици, па може да се заклучи дека во оваа фаза е само еден вид на концепт којшто треба да се види како ќе се покаже кај купувачите.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 198 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 254 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 292 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Директорот на Nvidia ги критикува новите графички од AMD

Од:
До кого (е-маил):
Порака: