Кривична пријава против директорка на Здравен Дом-Берово

2 копии

На 06.07.2011 година, СВР Штип до ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против лицето М.Р.(56) од Берово , поради основано сомнение дека сторилa кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“. Пријавенaтa во својство на директор на ЈЗУ Здравен Дом-Берово, искористувајки ја службената положба, во текот на втората половина на 2010 година, спротивно на одредбите на Законот за јавни набавки во 6 наврати со решенија иницирала отпочнување на постапки за реконструкција на неколку простории и санитарни јазли, поставување на ограда и осветлување на дворно место, демонтажа на стари и набавка и монтирање на стари врати и прозорци. Во решенијата било нагласено дека постапката ќе се спроведе со прибирање понуди без објавување на оглас а таквата постапка да биде спроведена од Комисионо тело во кое членуваат вработени лица во ЈЗУ-Берово. Од страна на пријавената потоа биле донесени решенија за избор на најповолни понуди, кои наводно биле избрани врз основа на предлозите на комисијата за јавни набавки ...
| | веќе видена | слични

Педесет и шестгодишната М.Р., директорка на Здравствениот дом во Берово, се сомничи дека лани во повеќе наврати ја оштетила установата за вкупно 900 илјади денари Минатата година, меѓу јуни и декември, информираат од МВР, пријавената спротивно на одредбите од Законот за јавни набавки во шест наврати со решенија иницирала отпочнување постапки за реконструкција на неколку простории и санитарни јазли, поставување ограда, осветлување дворно место и демонтажа на стари и набавка и монтирање на нови врати и прозорци. М.Р., според наводите во пријавата, донела решенија за избор на најповолни понуди, кои наводно биле избрани врз основа на предлози на комисијата за јавни набавки, иако неколкумина нејзини членови воопшто не знаеле за тоа и не се состанале да расправаат на таа тема. На овој начин М.Р., наводно, го оштетила Здравствениот дом во Берово за 900 илјади денари.
| | веќе видена | слични

Директорката на здравствениот дом во Берово била осомничена дека на своја рака доделила шест тендери со кои ја оштетила установата за околу 15.000 евра, информираше МВР. Станува збор за М.Р. (56), против која вчера била поднесена кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувања. Според пријавата во втората половина на минатата година, спротивно на Законот за јавни набавки, иницирала постапки за реконструкција на простории во објектот кои воопшто не биле објавени со оглас. Таа во своите решенија навела дека за добиените донуди ќе одлучува комисиско тело во домот, но истрагата покажала дека членовите на телото воопшто не биле запознаени со проектите и понудите на директорката. Од МВР информираат дека со несовесното работење таа му нанела штета на здравствениот дом во висина од околу 900.000 денари.
| | веќе видена | слични

Штипската полиција до јавното обвинителство вчер, поднесе кривична пријава против директорката на Здравствениот дом во Берово, М.Р. (56) за злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата, директорката во текот на втората половина на 2010 година, спротивно на Законот за јавни набавки, во 6 наврати почналапостапки за реконструкција на неколку простории, санитарните јазли во Здравствениот дом, поставување на ограда и осветлување на дворно место и набавка и монтирање на стари врати и прозорци. Во решенијата било нагласено дека постапката ќе се спроведе со прибирање понуди без објавување на оглас, а од страна на пријавената биле донесени решенија за избор на најповолни понуди, иако комисијата не била запозната за спроведените набавки. На овој начин, М.Р. им овозможила на економските оператори да прибават корист во вкупна висина од околу 900.000 денари, со што го оштетила буџетот на Здравствениот дом во Берово. ПР
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава против директорка на Здравен Дом-Берово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: