Кривична пријава против директорка на Здравен Дом-Берово

2 копии

На 06.07.2011 година, СВР Штип до ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против лицето М.Р.(56) од Берово , поради основано сомнение дека сторилa кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“. Пријавенaтa во својство на директор на ЈЗУ Здравен Дом-Берово, искористувајки ја службената положба, во текот на втората половина на 2010 година, спротивно на одредбите на Законот за јавни набавки во 6 наврати со решенија иницирала отпочнување на постапки за реконструкција на неколку простории и санитарни јазли, поставување на ограда и осветлување на дворно место, демонтажа на стари и набавка и монтирање на стари врати и прозорци. Во решенијата било нагласено дека постапката ќе се спроведе со прибирање понуди без објавување на оглас а таквата постапка да биде спроведена од Комисионо тело во кое членуваат вработени лица во ЈЗУ-Берово. Од страна на пријавената потоа биле донесени решенија за избор на најповолни понуди, кои наводно биле избрани врз основа на предлозите на комисијата за јавни набавки ...
| | веќе видена | слични

Педесет и шестгодишната М.Р., директорка на Здравствениот дом во Берово, се сомничи дека лани во повеќе наврати ја оштетила установата за вкупно 900 илјади денари Минатата година, меѓу јуни и декември, информираат од МВР, пријавената спротивно на одредбите од Законот за јавни набавки во шест наврати со решенија иницирала отпочнување постапки за реконструкција на неколку простории и санитарни јазли, поставување ограда, осветлување дворно место и демонтажа на стари и набавка и монтирање на нови врати и прозорци. М.Р., според наводите во пријавата, донела решенија за избор на најповолни понуди, кои наводно биле избрани врз основа на предлози на комисијата за јавни набавки, иако неколкумина нејзини членови воопшто не знаеле за тоа и не се состанале да расправаат на таа тема. На овој начин М.Р., наводно, го оштетила Здравствениот дом во Берово за 900 илјади денари.
| | веќе видена | слични

Директорката на здравствениот дом во Берово била осомничена дека на своја рака доделила шест тендери со кои ја оштетила установата за околу 15.000 евра, информираше МВР. Станува збор за М.Р. (56), против која вчера била поднесена кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувања. Според пријавата во втората половина на минатата година, спротивно на Законот за јавни набавки, иницирала постапки за реконструкција на простории во објектот кои воопшто не биле објавени со оглас. Таа во своите решенија навела дека за добиените донуди ќе одлучува комисиско тело во домот, но истрагата покажала дека членовите на телото воопшто не биле запознаени со проектите и понудите на директорката. Од МВР информираат дека со несовесното работење таа му нанела штета на здравствениот дом во висина од околу 900.000 денари.
| | веќе видена | слични

Штипската полиција до јавното обвинителство вчер, поднесе кривична пријава против директорката на Здравствениот дом во Берово, М.Р. (56) за злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата, директорката во текот на втората половина на 2010 година, спротивно на Законот за јавни набавки, во 6 наврати почналапостапки за реконструкција на неколку простории, санитарните јазли во Здравствениот дом, поставување на ограда и осветлување на дворно место и набавка и монтирање на стари врати и прозорци. Во решенијата било нагласено дека постапката ќе се спроведе со прибирање понуди без објавување на оглас, а од страна на пријавената биле донесени решенија за избор на најповолни понуди, иако комисијата не била запозната за спроведените набавки. На овој начин, М.Р. им овозможила на економските оператори да прибават корист во вкупна висина од околу 900.000 денари, со што го оштетила буџетот на Здравствениот дом во Берово. ПР
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица за кои постои ...
сите 28 | | | веќе видена

Порно сагата која деновиве го тресе регионот доби продолжение. Исплива нова скандалозна преписка меѓу фудбалерот и пејачката, како и нови експлицитни ...
сите 93 | | | веќе видена

Две лица од Скопје подведувале 17-годишна малолетничка на сексуални услуги. Осомничените ја присилувале и на давање сексуални услуги на други лица за што се ...
сите 26 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ бара разгледување на проблемите кои настанале при исплата на штетите од земјотресите во општина Охрид во 2017 како и предлог-мерки за нивно ...
сите 11 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија е посветена на својата цел за членство во НАТО и ЕУ и очекува таа да се постигне со ратификацијата на Преспанскиот договор и во ...
сите 30 | | | веќе видена

Сведок на судењето на Хоакин „Ел Чапо“ Гузман изјави дека обвинетиот мексикански нарко бос му платил 100 милиони долари мито на поранешниот претседател на ...
сите 24 | | | веќе видена

Законот за употреба на јазиците, популарно наречен закон за двојазичност, го става албанскиот јазик на ниво на официјален јазик во Република Македонија, со тоа ...
сите 24 | | | веќе видена

Епархијата Повардарска со седиште во Велес, денеска ги отвори вратите за пријавување на заинтересираните православни христијани кои во сабота на празникот ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава против директорка на Здравен Дом-Берово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: