Директори на Клиники масовно ќе го напуштаат орото на ВМРО-ДПМНЕ

Постојаниот притисок за вработување партиски војници, огромните долгови кои ги имаат клиниките, ниските буџети, редовните состаноци на повисоко ниво за приоритетни листи на пациенти, плаќањето на директорите според сработеното се само дел од проблемите кои некои од директорите и за поголеми плати сакаат да ги избегнат. Тројца директори на скопските клиники од ВМРО-ДПМНЕ ќе си поднесат оставки не можејќи повеќе, како што велат, да бидат потрчковци на власта, дознава „Шпиц“. Тие тврдат дека со секојдневните „здравствени реформи“ се уништува македонското јавно здравство и во знак на протест за еден месец ќе ги напуштат раководните места. Професорите, чие име редакцијата на „Шпиц“ одлучи да не го соопштува јавно, планираат да си ги спакуваат куферите и да се посветат на струката за која учеле, без да го трпат притисокот со кој сега се соочуваат. Постојаниот притисок за вработување партиски војници, огромните долгови кои ги имаат клиниките, ниските буџети, редовните состаноци на повисоко ниво за ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 288 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 293 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 85 | | | веќе видена

САД сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, ...
сите 488 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Директори на Клиники масовно ќе го напуштаат орото на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: