Директори на Клиники масовно ќе го напуштаат орото на ВМРО-ДПМНЕ

Постојаниот притисок за вработување партиски војници, огромните долгови кои ги имаат клиниките, ниските буџети, редовните состаноци на повисоко ниво за приоритетни листи на пациенти, плаќањето на директорите според сработеното се само дел од проблемите кои некои од директорите и за поголеми плати сакаат да ги избегнат. Тројца директори на скопските клиники од ВМРО-ДПМНЕ ќе си поднесат оставки не можејќи повеќе, како што велат, да бидат потрчковци на власта, дознава „Шпиц“. Тие тврдат дека со секојдневните „здравствени реформи“ се уништува македонското јавно здравство и во знак на протест за еден месец ќе ги напуштат раководните места. Професорите, чие име редакцијата на „Шпиц“ одлучи да не го соопштува јавно, планираат да си ги спакуваат куферите и да се посветат на струката за која учеле, без да го трпат притисокот со кој сега се соочуваат. Постојаниот притисок за вработување партиски војници, огромните долгови кои ги имаат клиниките, ниските буџети, редовните состаноци на повисоко ниво за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 371 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Директори на Клиники масовно ќе го напуштаат орото на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: