Хрватска: Директор на училиште ги укинал домашните задачи

Директорот на едно основно училиште во Осјек, одлучил да ги укине домашните задачи за сите ученици, а оваа пракса ја применувал уште кога прв пат се вработил како професор, пренесува порталот index.hr. “На стручните состаноци особено се пропагираат домашните задачи, иако во ниту еден правилник не пишува дека се задолжителни. Јас не се придржувам на тоа, па секако беше шок за родителите кога уште пред 30 години им реков дека нивните деца нема да имаат домашни задачи. Затоа пак на часовите работеа со невидена прецизност и квалитет“ – изјавил за „Слободна Далмација“ Стјепан Сокол, директор на основно училиште во Осјек. Директорот се надева дека на овбој начин ќе ги поттикне учениците да бидат повредни во училиштето: “Само учениците кои не ги завршуваат своите задачи во училиштето ќе мораат да ги сработат дома. На тој начин учениците за време на наставата се повнимателни и слушаат, бидејќи никој не сака со часови да седи и да решава задачи дома. Освен тоа, единствена вистинска помош, од стручни лица, можат да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на едно основно училиште во Осиек, Хрватска, донесе одлука со која се укинуваат домашните задачи за учениците. Директорот на училиштето, Стјепан Сокол, овој метод го применувал уште пред триесетина години, кога станал професор. Тој вели дека во ниту еден правилник не пишува дека домашните задачи се задолжителни и смета дека откако ги укинал децата работеле со невидена прецизност и квалитет.
| | веќе видена | слични

Директор на основно училиште од Осиек ги укина домашните задачи за учениците, зашто и онака им ги пишувале родителите. Директорот на ОУ “Венец“ Стјепан Сокол објаснил дека има за цел децата да бидат повнимателни и повредни на час, зашто за дома ќе им останело само она што нема да го сработат на предавањата. Плус, додава Сокол неретко домашните на децата им ги пишуваат родителите. Директорот и кога бил наставник во 70-те години на минатиот век не им давал домашна работа на учениците. “На советите посебно се пропагираат домашни задачи, иако во ниту еден правилник се стои дека се задолжителни. Уште пред 30 години беше шок кога на родителите им реков дека децата нема да добиваат домашна работа. Како резултат на тоа, учениците на час работеа со невидена прецизност и квалитет,“ изјавил Сокол. Критичари на одлуката на Сокол пак велат дека домашните задачи во нормални граници се неопходни за работните навики и одговорност на децата.
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 120 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 159 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 202 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 19. септември 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска: Директор на училиште ги укинал домашните задачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: