Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на дијалогот


9 копии

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по средбите во Скопје со македонскиот државен врв и со претставниците на политичките партии.По средбата со премиерот, рече Венизелос, констатирав заедничка подготвеност да се искористат во целост процедурите преку ОН и амбасадорот Нимиц зашто заедничка ни е желбата да се интензивираат процедурите со почитување на релевантните резолуции на Советот за безбедност на ОН.“Мој личен впечаток по дводневните средби е дека Владата, политичките власти и граѓанското општество се подготвени да учествуваат во дијалогот не само за прашањето за името, туку и за унапредување на билатералната соработка, бидејќи на сите овде им е јасно дека Грција е излезот кон ЕУ интеграциите за оваа земја”, подвлече Венизелос запрашан дали е оптимист за решавање на името по разговорите во ...
| | веќе видена | слични

По средбите на грчкиот министер за надворешни работи со македонскиот државен владин врв во Скопје, поранешни дипломати оценуваат дека изјавата на Венизелос за подготвеноста на двете страни и впечатокот за подготвеност за дијалог се всушност пораки упатени за европската јавност и не ветуваат суштински промени Со куртоазни изјави сакаше да покаже конструктивност: Евангелос Венизелос БЕЗ ПОСЕБНИ ОЧЕКУВАЊА ПО ПОСЕТАТА НА МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА ГРЦИЈА Грчкиот министер за надворешни работи и вицепремиер Евангелос Венизелос од Скопје си замина со, како што рече, личен впечаток дека Владата, политичките власти и граѓанското општество се подготвени да учествуваат во дијалогот, не само за прашањето за името туку и за унапредување на билатералната соработка. Оваа негова изјава всушност е спротивна на она што досега го тврдеa претставниците на грчката влада дека тука всушност нема расположение за барање решение на проблемот поради кој официјална Атина од 2008 година досега ги блокира македонските ...
| | веќе видена | слични

Од Социјалистичката партија на Македонија велат дека Македонија и државниот врв положија важен дипломатски тест со достоинствениот пречек на претседавачот со Советот на министри на ЕУ, Евангелос Венизелос По терк на неговата практика, грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос дал одвоени изјави за новинарите од неговата земја, по прес-конференцијата која во Скопје ја одржа во прес-центарот на делегацијата на Европската унија, наместо, како што е ред, во Министерството за надворешни работи. Тој на грчките новинари им потенцирал дека јасно им ставил на знаење на македонските власти дека се должни да го прифатат заедничкиот став на Советот, кој се однесува на добрососедските односи. Венизелос рекол дека со Груевски се согласиле дека Грција и Македонија треба интензивно да ја искористат постоечката процедура која се води со посредство на Метју Нимиц, во рамките на одлуките на Советот за безбедност на ОН". - Груевски ми повтори дека неговата земја нема територијални претензии и не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите грчки весници денеска пишуваат за посетата на Венизелос на Скопје, истакнувајќи го пред се, коментарот на шефот на македонската дипломатија Попоски дека двајцата министри не дале заедничка изјава затоа што на Венизелос, најверојатно му пречела позадината во македонското МНР. Весникот „То Вима“ пишува дека иако македонската Влада тврди дека „Атина има негативен став за почеток на пристапните преговори со ЕУ“, Венизелос одговорил оти последниот кој одлучува е Советот, а не Комисијата. - Венизелос ја потврди грчката поддршка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан, а со тоа и на Македонија. Во овој контекст е и гестот со кој Атина покажа добра волја и даде ’зелено светло’ Скопје да добие статус на набљудувач во Агенцијата за фундаментални права, организација за човекови права поврзана со ЕУ, пишува весникот. Во врска со прашањето за името, „То Вима“ заклучува дека, судејќи според се, нема никакво придвижување. - Информациите кажуваат дека специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грците се лутат за иронијата во Македонија поради бизарните одлуки на Венизелос. Избега од Александар Велики, ама на крај го обиколија и Александар и Филип – ваквиот тип на иронични шеги на сметка на бизарните одлуки на шефот на грчката дипломатија му пречат на јужниот сосед. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, грчките медиуми критикуваат за климата во која Венизелос бил дочекан во Македонија. Весникот „Катимерини” пишува дека посетата на Скопје била реализирана во тензична атмосфера. „Показател за атмосферата беше и тоа што по средбата со министерот за надворешни работи Попоски, двајцата министри не дадоа заеднички изјави. Се разбира, Попоски го “боцна” Венизелос за тоа велејќи дека очигледно не му се допадна позадината односно натписот Република Македонија”, се вели во текстот на весникот. Според грчкиот печат, нашиот министер бил ироничен, а на македонските колеги им замеруваат затоа што сите наши медиуми известувале за тоа што Венизелос намерно ги избегнувал аеродромот и автопатот поради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Скопје е главна тема во грчките весници. Весниците пред се го истакнуваат коментарот на македонскито министер за надворешни работи, Никола Попоски дека двајцата министри не дале заедничка изјава затоа што на Венизелос, најверојатно му пречела позадината во македонското МНР. „То Вима“ пишува дека иако македонската Влада тврди дека „Атина има негативен став за почеток на пристапните преговори со ЕУ“, Венизелос одговорил оти последниот кој одлучува е Советот, а не Комисијата: - Венизелос ја потврди грчката поддршка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан, а со тоа и на Македонија. Во овој контекст е и гестот со кој Атина покажа добра волја и даде ’зелено светло’ Скопје да добие статус на набљудувач во Агенцијата за фундаментални права, организација за човекови права поврзана со ЕУ, пишува весникот. Во врска со прашањето за името, „То Вима“ заклучува дека, судејќи според се, нема никакво придвижување. Според ...
| | веќе видена | слични

„Одговорот на господинот Груевски беше дека сфаќа дека треба интензивно да го користиме одредениот процес што го води Нимиц, во рамките на одлуките на Советот за безбедност на ОН и секако ми повтори дека неговата земја нема територијални претензии и дека не искажува никаков вид на иредентизам. Ова е важно, но потребно е да се претвори во една попосветена позиција во врска со името.“ – им објасни Венизелос на грчките новинари кои го придружуваат. Додаде дека на билатерално ниво, разговарале за можностите за соработка во енергетиката, инвестициите и трговските размени. Посетата на Венизелос на Скопје, за прв пат по долг период се најде во вестите на сите грчки телевизии, но и во весниците не беше испуштено да се споменат средбите со македонскиот државен врв. „Според сите индикации, не изгледа дека во следниот период ќе има развојот на настаните во прашањето за името. Според информациите, Метју Нимиц, специјалниот претставник на генералниот секретар ан ОН за прашањето за името, покажал особен интерес за ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува грчкиот весник „Катимерини“. На средбата со македонскиот премиер Никола Груевски, сепак, било утврдено дека Грција и Македонија „треба интензивно да ја искористат постојната процедура која се води со посредство на Метју Нимиц, во рамките на одлуките на Советот за безбедност на ОН“. „Груевски ми повтори дека неговата земја нема територијални претензии и не демонстрира никаков иредентизам. Ова е важно, но треба да се претвори во креативен став во врска со името“, ја пренесува „Катимерини“ изјавата на Венизелос за грчките новинари. Весникот во продолжение потсетува дека во Скопје го дочекал протест на националистите од Панмакедонскиот конгрес и драконски мерки за безбедност“. „Показател за атмосферата беше и тоа што по средбата со министерот за надворешни работи Попоски, двајцата министри не дадоа заеднички изјави. Се разбира, Попоски го буцна Венизелос за тоа велејќи дека ’очигледно не му се ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од Приштина, „а во Скопје го дочека протест на националистите од Панмакедонскиот конгрес и драконски мерки за безбедност“. - Показател за атмосферата беше и тоа што по средбата со министерот за надворешни работи Попоски, двајацата министри не дадоа заеднички изјави. Се разбира, Попоски го буцна Венизелос за тоа велејќи дека „очигледно не му се допадна позадината“, односно натписот „Република Македонија“, пишува „Катимерини“. “Катимерини“ ја пренесува изјавата на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје за „поврзаноста на добрососедските односи со отвореното прашање за името и со билатералните односи со другите земји“ и оти во врска со името, побарал покреативен став од страна на Скопје. Весникот пренесува дека на средбата со македонскиот премиер Никола Груевски било утврдено дека Грција и Македонија „треба ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од Приштина, „а во Скопје го дочека протест на националистите од Панмакедонскиот конгрес и драконски мерки за безбедност“. - Показател за атмосферата беше и тоа што по средбата со министерот за надворешни работи Попоски, двајацата министри не дадоа заеднички изјави. Се разбира, Попоски го буцна Венизелос за тоа велејќи дека ’очигледно не му се допадна позадината’, односно натписот ’Република Македонија’, пишува „Катимерини“. Весникот потоа ја пренесува изјавата на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје за „поврзаноста на добрососедските односи со отвореното прашање за името и со билатералните односи со другите земји“ и оти во врска со името, побарал покреативен став од страна на Скопје. На средбата со македонскиот премиер Никола Груевски било утврдено дека Грција и Македонија „треба интензивно да ја искористат постоечката процедура која се води со посредство на Метју Нимиц, во рамките на одлуките на Советот за безбедност на ОН“. - Груевски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на дијалогот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: