Шундовски: Германците ретко потфрлаат двапати по ред

ПОСЛЕДНА ВЕСТ: Според официјалниот сајт на првенството, сепак Димовски е ставен на листата на играчи за вечерва, па може да се очекува и негов придонес во борбата против реномираниот противник. Смирено и со студени глави, македонските ракометари му пристапија на денешниот вечерен тренинг во салата „Чаир“ во Ниш, ден по премиерата на ЕП во ракомет и ремито (26:26) со селекцијата на Шведска. Очекувањата остануваат исти, пласман во следната рунда, а шансата ќе се бара секако на следните две средби со Германија и Чешка. Во очи на утрешната пресметка со Германците, селекторот Шундовски за Спортското радио 90.3 фм изјави: „Мечот со Шведска колку и да беше тежок и напорен, мораме веднаш да се свртиме кон следната средба која не очекува. Искрено и не ме изненади стартот на Германија и на Чешка, затоа што и пред мечот истакнав дека Чешка е можеби е најнепозната селекција. Германците вчера одиграа мошне слабо, што не значи дека се слаба селекција. Ние се подготвуваме за Германија како најдобра селекција и така и ќе ...
| | веќе видена | слични

Обврска ни е на овој голем празник да ја израдуваме нашата фантастична публика и цела Македонија, изјави Ванчо Димовски за Спорт Арена. Иако поради повреда натпреварите ги следи од клупа, борбениот ракометар вели дека сите се подготвени за вечерашниот натпревар. -Што се однесува до мене јас не сум 100% подготвен и за жал не можам максимално да и помогнам на репрезентацијата. Но за наша среќа тука е Стојанче Стоилов кој имаше одличен натпревар против Германија. Мислам дека денес ќе пресуди искуството кое ние верувам дека го поседуваме за вакви важни натпревари. Играме против репрезентација која не можам да ја дефинирам, многу опасна, игра чуден ракомет, може да победи но може и да загуби од секого, изјави Димовски за Спорт Арена. За одличниот „фајтер“, натпреварот кој е пресуден за македонската репрезентација е вистински предизвик. -Одбраната функционира одлично, но во нападот малку стравувам од таа висока зона што ја игра Чешка и не би сакал да имаме непотребно избрзани шутеви туку со смирена игра да им ја ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација во комплетен состав ќе и’ се спротистави на Германија, во натпреварот од второто коло во Групата Б на Еуро 2012. Кружниот играч Ванчо Димовски е во составот на Македонија, и ќе биде 16-от играч во составот на селекторот Звонко Шундовски. Димовски поради повреда пропушти добар дел од подготовките, а не настапи ниту на првиот меч со Шведска. Димовски го издржал вчерашниот тренинг и е пријавен за натпреварот со Германија кој ќе за почне за 30-тина минути. Нишката сала „Чаир“ веќе е добро исполнета со македонските фанови, кои започнаа да создаваат пеколна атмосфера. Македонија со евентуална победа од овој натпревар, веќе ќе избори пласман во следната рунда, поразот за Германија во голема мерка би значел крај на нивните надежи за висок пласман. Во првото коло, во Б групата Македонија одигра 26:26 со Шведска, а Германија загуби од Чешка 24:27
| | веќе видена | слични

Најискусниот на пивотменската позиција во редовите на Македонската ракометна репрезентација, Димовски, е пријавен за претстојниот натпревар со Германија. Ванчо Димовски последен доби зелено светло од лекарскиот тим за настап на ова Европско првенство но и покрај тоа тој не беше во тимот за дуелот со Шведска. Тој подолго време има проблеми со повредата на стапалото па неговиот настап беше крајно неизвесен, сеуште не е познато дали селекторот Шундовски ќе му даде шанса за настап. Во својата кариера Ванчо Димовски има одиграно 96 натпревари за Македонија, па неговото искуство против Германците е повеќе од потребно иако Стоилов се покажа одлично на првиот натпревар.
| | веќе видена | слични

Корпулетниот пикер Ванчо Димоски се враќа во составот на Македонија за мечот од втората рунда против Германија, откако поради повреда го пропушти првиот натпревар со Шведска кој заврши без победник 26-26. Селекторот Шундовски сега има двајца ракометари, на пикерската позиција, тука е Стојанче Стоилов кој одигра маестрално во дуелот со “викинзите“ и повратникот во репрезентација Ванчо Димоски . Натпреварот со “панцирите“ е закажан за 18:15 часот. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Ванчо Димовски денеска ќе биде во составот на Македонија за дуелот против Германија. Македонската ракометна репрезентација за дуелот против Германија ќе биде посилна за Ванчо Димовски. Имено, искусниот пивот, откако ги мина последните тестови се стави на располагање на стручниот штаб за вечерашниот тежок натпревар. Димовски заработи повреда за време на подготовките на Златибор, а селекторот Шундовски не сакаше да ризикува со него на првиот меч против Шведска, каде на оваа позиција на располагање беше само Стоилов. Се очекува Димовски вечерва против Германија да биде на клупата и повремено да влегува во игра, додека како прва опција ќе биде Стоилов.
| | веќе видена | слични

Македонската машка ракометна репрезентација денеска ќе го одигра вториот натпревар на европското првенство во Србија со репрезентацијата на Германија. Доколку нашата екипа забележи победа сигурно ќе се пласира во следната фаза по групи која ќе се игра во Белград. Имаме добра одбрана и екстра квалитет на неколку напаѓачки позиции, но очигледно е немаме колектив и разновидност, и прашање е што може да пресуди во средбите што не очекуваат, пред се со Германија која очигледно е послаба од тоа што се очекуваше. Навивачите се главна тема и за државната телевизија ZDF која донесува и цела анализа под наслов „Македонската ракометна легија“. Освен што носат шлемови карактеристични за римските легионери, македонските навивачи прават неверојатна атмосфера, јавува дописникот на телевизијата од Ниш. Македонија за денешниот натпревар против селекцијата на Германија ќе биде посилна за Ванчо Димовски, откако искусниот пивот ги мина последните тестови и му се стави на располагање на селекторот Звонко Шундовски. Димовски ...
| | веќе видена | слични

Техничкиот состанок на екипата во групата Б, донесе проширување на македонскиот состав. По незгоднатѕа повреда на стопалото, селекторот на македонската селекција, Звонко Шундовски повторно може да смета на искусниот пивотмен, Ванчо Димовски. Димовски е подготвен за напорите кои ги бара ЕХФ ЕУРО 2012 и можеби мечот за одлика со Германија денеска од 18.15 во "Чаир", кој повторно ќе биде цел во црвено жолто.
| | веќе видена | слични

Македонија за денешниот натпревар против селекцијата на Германија ќе биде посилна за Ванчо Димовски, откако искусниот пивот ги мина последните тестови и му се стави на располагање на селекторот Звонко Шундовски. Димовски заработи незгодна повреда за самиот почеток од подготовките на Златибор, по што работеше по специјална рехабилитациска програма. Стручниот штаб не сакаше да ризикува со него на премиерниот меч против Шведска, но селекторот Шундовски сепак реши да го вклучи во составот за денешниот дуел против селекцијата на Германија. Искусниот Димовски ги зголемува опциите на позицијата пивот, каде што за мечот со Швеѓаните Шундовски можеше да смета единствено на Стоилов. За очекување е Стоилов да биде стартер и на вечерашниот натпревар, но самото присуство на Димовски во составот за овој меч е голем плус во обидот да се стигне до позитивен резултат и веќе денеска да се осигура пласманот во следната фаза од Европското Првенство.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 96 | | | веќе видена

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот на Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш никако да стивне, секој ден се појавува нов доказ против пеачката.Пеачката ставајќи на Инстаграм ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шундовски: Германците ретко потфрлаат двапати по ред

Од:
До кого (е-маил):
Порака: