Дијалогот мрдна од мртва точка

Укажавме дека по изборите сме расположени да отвориме поширока јавна дебата во која ќе се вклучат и медиумите бидејќи тие ќе бидат предмет на законот Опозиционерот Црвенковски рече дека СДСМ се откажала од барањето за загарантирани квоти за помалите етнички заедници: -„Постигната е и согласност за ревидирање на границите на шестата изборна единица, на барање на Селмани, поради поголемиот број избирачи од законски дозволениот, како и за контрола на избирачкиот список која треба да се направи за триесет дена откако СДСМ ќе се врати во Собранието“ , објасни Црвенковски. Останало неисполнето барањето на СДСМ за деблокирање на медиумите вклучени во случајот „Пајажина“: -„Укажавме дека по изборите сме расположени да отвориме поширока јавна дебата во која ќе се вклучат и медиумите бидејќи тие ќе бидат предмет на законот“, изјави Груевски и продолжи со обвинувања својствени за предизборна кампања: -„Очигледно е дека Црвенковски прави се’ што може за да не ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги вгради во законите 40 барања кои беа прифатени во преговорите со опозицијата на лидерските средби, со исклучок на двете кои беа прифатени условно доколку СДСМ се врати во Собранието, изјави денес Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Парламентот. “ВМРО-ДПМНЕ направи голем исчекор со тоа што ги прифати барањата на СДСМ за избирачкиот список и за изборниот закон. Ние ќе ги вградиме сите барања кои беа прифатени на лидерската средба“, изјави Димовски. Димовски повторно апелираше до СДСМ да се вратат во Собранието, и изјави дека Парламентот ќе се распушти во предвидениот рок, не прецизирајќи кога е тоа. Димовски истакна дека претседателот на Државната изборна комисија ќе биде изгласан веднаш откако ќе се создадат услови за тоа.
| | веќе видена | слични

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги вгради во законите сите барања на СДСМ прифатени во текот на разговорите, со исклучок на двете условно прифатени само доколку СДСМ се врати во Собранието на РМ, информира денеска директорот на... ВМРО - ДПМНЕ ќе ги вгради во законите сите барања на СДСМ прифатени во текот на разговорите, со исклучок на двете условно прифатени само доколку СДСМ се врати во Собранието на РМ, информира денеска директорот на Центарот за комуникации Илија Димовски. Тој посочи дека за Изборниот законик денеска се отвора постапката на Комисијата за политички систем, а оние барања кои поради Деловникот на Собранието не можат да се вградат денеска ќе бидат вградени во наредните неколку денови со дополнителни измени на Изборниот законик или пак со неопходните закони. - Сите оние 40 барања, кои ги прифативме во изминатите две недели во текот на разговорите со СДСМ, ќе ги вградиме во Изборниот закон со исклучок на двете условно прифатени кои се прифатливи само доколку СДСМ се врати во институционалниот процес во ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 23 март - СДСМ обвинува дека Груевски на вчерашната средба пристигнал со план веднаш да замине, дека се било смислено, планирано и режирано сценарио за прекинување на договорите за предвремени избори. „Седна на столчето со идеја веднаш да стане. Само по пет минути од почетокот на средбата, лично најави дека сака таа да заврши. По пет минути, без дискусија, се повлече и се договори со Ахмети, и двајцата да ја напуштат лидерската средба. Не е точно дека СДСМ и опозицијата посакува да ги бојкотира изборите, но, точно е дека Груевски е тој што сака да организира избори без опозицијата“, изјави Андреј Петров од СДСМ. Од друга страна пак, ВМРО - ДПМНЕ ќе ги имплементира 40те барањата на СДСМ, кои беа договорени во изминативе две неделеи на лидерските средби со исклучок на двете кои беа прифатени условно доколку СДСМ се врати во институционалниот процес во Собранието. „ВМРО -ДПМНЕ направи огромен исчекор со прифаќање на 40 барања од страна на опозицијата практично ги прифативме сите барања на опозицијата ...
| | веќе видена | слични

Илија Димовски нагласи дека дел од барањата ќе бидат вградени уште при одржувањето на седницата на Привремената комисија за прочистување на избирачкиот список, која своето продолжение треба да го има денес во 14 часот. Тој информира дека Собранието ќе се распушти во предвидениот рок – од 31- ви март до 10 – ти април. Во однос на изборот на Претседател на Државната изборна комисија (ДИК), Димовски рече дека тој ќе биде изгласан веднаш откако ќе бидат создадени услови за тоа.
| | веќе видена | слични

Датумот за избори се очекуваше да се утврди на вчерашната лидерска средба кај претседателот Ѓорѓе Иванов, втора по ред, откако во неделата лидерската четворка постигна договор за барањата на опозицијата во делот на Изборниот законик и на избирачките списоци, како и за прекројувањето на границите на шестата изборна единица. На вчерашната средба, според тоа што се најавуваше, останаа да се разгледаат двете клучни барања на СДСМ, деблокада на сметките на „А1“, „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, како и донесувањето на т. н. закон за медиуми со кој ќе треба да се утврди рамномерна распределба на парите од државниот буџет врз сите медиуми. За првото барање премиерот Никола Груевски и во неделата се изјасни за ненадлежен, додека, пак, за второто остави простор да се дискутира по изборите, односно да се води јавна дебата во која ќе се вклучат сите медиуми. Сепак, лидерот на СДСМ, Црвенковски, не отстапи од исполнувањето на сите четири барања и посочи дека неговата партија ќе ја бојкотира работата на парламентот се ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги вгради во законите сите барања кои беа прифатени во преговорите со опозицијата на лидерските средби, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во изјавата за медиумите во Собранието. Димовски нагласи дека дел од барањата ќе бидат вградени уште при одржувањето на седницата на Привремената комисија за прочистување на избирачкиот список, која своето продолжение треба да го има денес во 14 часот. Тој информира дека Собранието ќе се распушти во предвидениот рок – од 31- ви март до 10 – ти април. Во однос на изборот на Претседател на Државната изборна комисија (ДИК), Димовски рече дека тој ќе биде изгласан веднаш откако ќе бидат создадени услови за тоа.
| | веќе видена | слични

Еден чекор напред, сто назад - по малиот напредок, вчерашната лидерска ,,експресно" и неуспешно заврши По неуспешната лидерска, власта не се откажува од избори, а опозицијата останува на ставот да не се враќа во Собранието. По лидерската средба кај претседателот Ѓорге Иванов на која не беше постигнат договор, опозицијата ја префрла одговорноста кај власта. Владо Бучковски изјави дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера ги блокирал разговорите, а дали во наредните денови ќе успеат да ги усогласат своите ставови, а со тоа да се договорат и за враќање на опозицијата во Собранието, иницијативата треба да произлезе од власта, изјави Бучковски: Според мене сигурно тој ја донесе одлуката да биде повторно замрзната веќе и конечно сметката на А1 ТВ, со што го минираше продолжението на разговорите. Од сега па натаму, се зависи од него. „Според мене сигурно тој ја донесе одлуката да биде повторно замрзната веќе и конечно сметката на А1 ТВ, со што го минираше продолжението на разговорите. Од сега па натаму, ...
| | веќе видена | слични

Непродуктивна нервоза, трауматично исчекување, состојба од преголема опседнатост со политика до целосна незаинтересираност за тоа што се случува. Ова е дијагнозата на македонското општество поради предизборната тензија, која од декември минатата година досега ни ја наметнуваат Црвенковски и Груевски, велат социолозите Избори на 12 или на 17 јуни за и СДСМ да учествува на нив. Тоа е последната временска рамка што наводно Бранко Црвенковски ќе му ја понудел на Никола Груевски на лидерската средба кај претседателот Ѓорге Иванов, закажана за синоќа, на која требаше да се средуваат разликите за предизборните активности, брифираат партиски извори. Средината на јуни, иако е два месеца подоцна од тоа што првично го најавуваше Груевски како можен датум за избори, е новиот термин на кој сега типува и власта. Датумот на изборите, а не условите на Црвенковски за кои веќе со месеци преговараат власта и опозицијата, ќе биде главната тема на состанокот во претседателската вила, најавуваат партиите откако биле расчистени ...
| | веќе видена | слични

Дали на синоќешната средба во вилата „Водно“ лидерите на четирите највлијателни партии ќе успеат да се договорат и ќе си подадат рака за одржување фер и демократски избори? Во ВМРО-ДПМНЕ и во СДСМ во текот на вчерашниот ден одбегнуваа какви било прогнози и коментари на оваа тема. На неделната маратонска лидерска средба што ја свика претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот прифати две од вкупно четири барања на шефот на СДСМ, Бранко Црвенковски, и едно од десетте на Имер Селмани од Нова демократија. Но, и тие се условени. Прочистувањето на Избирачкиот список што би требало да се случи во рок од 30 дена од формирањето посебна собраниска комисија, како и во избирачките одбори да членуваат четворица припадници на политичките партии, Груевски ќе го прифати само под услов СДСМ да не ги бојкотира изборите. Коалициските партнери го прифатија и барањето на Селмани за ревидирање на границите на Шестата изборна единица поради поголемиот број гласачи од дозволениот. И оваа иницијатива не поминала лесно, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прогнозира ли професорката Тања Каракамишева, неуспех на претседателските избори за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска? Имено, таа на својот твитер ...
сите 174 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 264 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дијалогот мрдна од мртва точка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: