Димитров: Владата има намера да ја вклучи опозицијата во процесот со името


4 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека Владата има цврста намера да ја вклучи опозицијата во процесот на решавање на спорот со името и оти тоа и е должност.Според него, доколку нема услови за одржување средби на државно-политичкиот врв ќе има обиди за директни контакти, важно е, како што рече, да видиме дали опозицијата ќе има сила да го сподели товарот.Во однос на македонскиот преговарач за името Васко Наумовски, кој беше именуван од претходната влада, Димитров рече дека досега не видел сигнал дека Наумовски излегува надвор од таа позиција специјален пратеник.Шефот на дипломатијата посочи дека во однос на големите прашања, како што е прашањето за името за Македонците, припадниците на сите етнички заедници во земјата мора да најдат начин како да се држат заедно.– Многу е значајно и нашите сограѓани етнички Албанци да имаат разбирање за ова бидејќи и нив не им е во интерес да бидеме исфрустрирано онеправдани и државата да биде надвор. Важно е во рамки на Владата да се споделуваат ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека сѐ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но воедно истакна дека медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела. „Сѐ уште на маса немаме предлог за решавање на спорот со името. Одлучивме да го охрабриме медијаторот Метју Нимиц да излезе што е можно побрзо, дури и идната среда, со една првична рамка што ќе послужи или што ќе даде насоки за суштински напредок и најавивме подготвеност да се вклучиме како шефови на дипломатии директно, нешто што досега не се случило“, изјави министерот Димитров во рамки синоќешното интервју. Како што истакна тој, факт е дека меѓу Македонија и Грција и натаму постојат разлики и во наредниот период ќе се види дали ќе биде возможно тие да се надминат. „За Грција е многу важно да има појасна дистинкција меѓу државата Македонија и регионот Македонија во Грција. За нас е многу важно да нема никаков сомнеж во однос на ...
| | веќе видена | слични

Шефовите на македонската и грчката дипломатија Димитров и Коѕијас директно ќе се вклучат во решавање на спорот со името. По средбата зад затворени врати, министерот Димитров во интервју за тв 21 вели дека за прв пат и двете страни се подготвени на ваков чекор кој може да го олесни процесот, а првиот состанок на работните групи најверојатно ќе се реализира следниот месец. Се уште немаме предлог на масата за решавање на спорот со името. Одлучивме да го охрабриме медијаторот Метју Нимиц да излезе што е можно побрзо, дури и идната среда, со една првична рамка што ќе послужи или што ќе даде насоки за суштински напредок и најавивме подготвеност да се вклучиме како шефови на дипломатии директно, нешто што досега не се случило, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров Аналитичарот Петар Арсовски вели дека вакви работни групи може да функционираат само доколку веќе постои одреден политички договор. Дали спорот ќе се решава со посредство на Обединетите нации или преку работни групи, според Арсовски ...
| | веќе видена | слични

Секретаријатот за европски прашања и Министерството за надворешни работи формираа заеднички работни групи со Министерството за надворешни работи на Грција со цел директно да преговараат во врска со предлозите за решавање на името. Ова за Алсат М го потврди и вицепремиерот Бујар Османи. Бујар Османи, вицепремиер за европски прашања: Заедничката оценка е дека е дојдено време за интензивирање на процесот и на ниво на директно координирање меѓу двете влади, што се однесува до ова прашање, но и другите теми од заеднички интерес. Формиравме заедничка работна група меѓу Секретаријатот за европски прашања и грчкото Министерство за надворешни работи за соработка на полето на интеграциите и слично меѓу двете МНР – а за прашањето на името. Верувам дека ова ќе му даде дополнителен импулс на овој процес кој треба да заврши со затворање на спорот.“ Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за Ројтерс изјави дека овие работи групи се очекува да се сретнат набргу, во февруари. Додаде дека е свесен за ...
| | веќе видена | слични

Двете страни го охрабруваат медијаторот Нимиц на следниот состанок да понуди првична рамка за името, вели шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. Во вчерашното гостување во „Клик Плус“, министерот за надворешни изјави дека големи се очекувањата на состанокот кој во среда ќе се оддржи во Њујорк, посредникот за спорот од својата актовка да извади предлог за името. Дали тоа ќе биде целосно нов предлог или сличен на претходните останува прашалник, иако во јавноста, минатиов период се лицитираше со неколку можни предлози. Димитров ги коментираше и обвинувањата од Грција за иредентизам во Македонија. „Не може Македонија да биде грчка, бидејќи не е. И не може Македонија да биде само наша, бидејќи не е. Регионот е голем има три држави, и во таа смислам мислам дека правиот одговор на иредентизмот што значи аспирации кон нас, аспирации, кон туѓа територија, кон нешто што не е наше, најдобриот одговор е принципот на не ексклузивност“, изјави Димитров. Шефот на дипломатијата вели треба да се вклучи и ...
| | веќе видена | слични

Какви релации и договори се склопуваат помеѓу Скопје и Атина за спорот со името знае само македонската и грчката Влада. Македонската и грчката опозиција исклучени од преговорите за името. Какви релации и договори се склопуваат помеѓу Скопје и Атина за спорот со името знае само македонската и грчката Влада Консултациите и договорите за можно решение, не само што се случуваат далеку од љубопитните очи на новинарите туку ја исклучуваат и опозицијата во Македонија и Грција Според грчка Нова Демократија, власта преговарала зад затворени врати и за тоа не ја известувала опозицијата, тврди некогашната шефица на грчката дипломатија Дора Бакојани. И во Македонија опозицијата целосно изолирана од процесот на преговорите. И покрај изјавите на вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи по средбата со Коѕиас дека ќе има средба со лидерот на најголемата опозициска партија , тоа не се случило. Христијан Мицкоски - Не. Не сум бил контактиран ниту пак сум имал било каква ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Од медијаторот Метју Нимиц очекуваме предлог, а решението трееба да буде достоинствено. Предлог немаше воопшто на масата. Одлучивме да го охрaбриме Нимиц што е можно побрзо, можеби уште идната среда, да излезе со една првична рамка што ќе даде надеж за суштински напредок , вели шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21. „Ме загрижува дека времето што го имаме со оглед на европската агенда, не е долго, а планината е висока и двете страни имаат право да го користат и терминот и името и изведениците во различни контексти. Тоа е важен принцип што многу често се провејуваше низ ретходните предлози на Нимиц.“ - изјави Никола Димитров – министер за надворешни работи - интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21. „Факт е дека меѓу нас има уште разлики и ќе видиме дали ќе биде можно тие разлики да ги надминеме. Многу е важно за Грција да има појасна дистинкција меѓу државата Македонија и регионот Македонија во Грција. За нас е многу важно да нема никаков сомнеж ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во гостувањето во емисијата Клик Плус на ТВ21 посочи дека треба да имаме оптимистички пристап во спорот за името со надеж дека се што нашата држава може да направи ќе придонесе во негово решавање со внимавање на идентитетските прашања кои мора да се зачуваат, но и реалисти дека процесот може да заврши неуспешно доколку кај другата страна се исправи нова пречка од некоја грчка политичка струја. Димитров истакна и дека медијаторот Метју Нимиц е поканет и охрабрен да ја постави рамката на преговори што ќе даде надеж за суштински напредок и постои подготвеност и министрите да се вклучат директно покрај преговарачлиот назначен тим што претходно се нема случено. Во продолжение погледнете го целосното интервју на Димитров за Клик Плус.
| | веќе видена | слични
13 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров велии дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц бил поттикнат од македонската страна да излезе со првична рамка уште следната недела. – Сè уште немаме предлог на масата за решавање на спорот со името. Одлучивме да го охрабриме медијаторот Метју Нимиц да излезе што е можно побрзо, дури и идната среда, со една првична рамка што ќе послужи или што ќе даде насоки за суштински напредок и најавивме подготвеност да се вклучиме како шефови на дипломатии директно, нешто што досега не се случило – изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21. Според него, не може Македонија да биде само Грчка, бидејќи не е, и не може Македонија да биде само наша бидејќи не е, географскиот регион е голем и има три држави. – И во таа смисла мислам дека вистинскиот одговор на иредентизмот е принципот на неексклузивност. И двете страни имаат право да го користат и терминот и ...
| | веќе видена | слични

Неучеството во процесот за решавање на името е фрапантно бегање од одговорност, без разлика дали сте дел од власта или од опозицијата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров синоќа за ТВ 21. Тој побара опозицијата да се вклучи во работата бидејќи тоа според него е нејзината должност. Тој се осврна на средбите во грција и откри што се очекува од медијаторот Нимиц. - Факт е дека меѓу нас има уште разлики и ќе видиме дали ќе биде можно тие разлики да ги надминеме. Многу е важно за Грција да има појасна дистинкција меѓу државата Македонија и регионот Македонија во Грција. За нас е многу важно да нема никаков сомнеж во идентитетските прашања и многу е важно да најдеме достоинствен начин, изјави синоќа министерот, додавајќи дека површните фрази од типот „Го браниме името“ не соодветствуваат со реалноста. Според него предлогот на Нимиц нема да биде Земи или остави, туку предмет на консултации.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 549 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 141 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 190 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитров: Владата има намера да ја вклучи опозицијата во процесот со името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: