НИКОЛА ГО ЗАМЕНИ НИКОЛА: Примопредавање на должноста министер за надворешни работи


Никола Димитров од 2014 до 2017 година е истакнат член на Хашкиот институт за глобална правда, Хаг, Холандија, од 2011 година до денес е член на Постојаниот суд за арбитража, Хаг, Кралство Холандија Во Министерството за надворешни работи денеска беше остварена средба помеѓу новиот министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, и досегашниот Никола Попоски , и притоа, согласно вообичаената практика, беше извршено примопредавање на должноста министер за надворешни работи, информираат од МНР. Димитров на новата функција доаѓа од позицијата надворешен експерт при Меѓународниот центар за правна соработка, Хаг, Кралство Холандија. Од 2014 до 2017 година е истакнат член на Хашкиот институт за глобална правда, Хаг, Холандија, од 2011 година до денес е член на Постојаниот суд за арбитража, Хаг, Кралство Холандија, од 2009 до 2014 година е вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Хаг, Кралство Холандија, и постојан претставник на Република Македонија при Организацијата за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Новата влада ќе го забрза забавениот процес за зачленување во Европската унија со реорганизирање на судството и зајакнување на владеењето на правото, изјави македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров за Блумберг. За решавање на проблемот со името министерот рекол дека за секое решение ќе се гласа на референдум. Важно е да се постигне решение што граѓаните ќе го прифатат и со кое нема да се чувствуваат понижено. Димитров вели дека откако авторитарниот водач е надвор од игра, Македонија ќе продолжи кон ЕУ.
| | веќе видена | слични

Димитров вели дека новата влада ќе се обиде да ги поправи односите откако ЕУ упати критики кон Македонија за слабото судство и уназадувањето на демократијата за време на поранешниот премиер Никола Груевски. Шефот на македонската дипломатија истакнува дека новиот премиер Зоран Заев ќе ги поништи „авторитарните“ практики кои ја одвлекоа земјата од нејзиниот пат кон интегрирање во ЕУ и НАТО. - Имавме влада каде водачот, моќник, можеше да решава за судбината на секој граѓанин или фирма, без оглед дали се работеше за кривична постапка, вработување или среќа. ЕУ одлучи да биде искрена и рече дека Македонија е заробена држава. Сега имаме голема планина пред нас, вели Димитров во неговото прво интервју како министер за надворешни работи. „Блумберг“ во контекст на интервјуто на Димитров, пишува дека „Заев ја презеде функцијата во време кога неговата земја е во центарот на борба за влијание во поранешната комунистичка Европа меѓу Русија и нејзините противници од Студената војна. Груевски, поддржан од Москва, упорно ги ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денес го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во нашата држава, Џес Бејли. Соговорниците разговараа за начините за натамошно унапредување на билатералните односи помеѓу Република Македонија и САД, нагласувајќи ја заедничката заложба за продлабочување на соработката во сите домени од заемен интерес. „Министерот Димитров нагласи дека новата Влада на Република Македонија е бескомпромисно ориентирана кон реализирање на неопходните реформски процеси во општеството и создавање на предуслови за одговорно владеење и независни институции коишто, пред сè, би работеле во функција на потребите на сите граѓани на нашата држава. Притоа, подвлече дека јакнењето на институциите, владеење на правото, промоција на култура на дијалог и компромис ќе бидат најдобри аргументи за забрзана Евро-атлантска интеграција на земјата. Во тој контекст, посебно беа акцентирани силната посветеност и заложбите на новата Влада за што поскоро остварување на ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти МНР, министерот Димитров нагласил дека новата Влада на Република Македонија е бескомпромисно ориентирана кон реализирање на неопходните реформски процеси во општеството и создавање предуслови за одговорно владеење и независни институции коишто, пред се, би работеле во функција на потребите на сите граѓани на нашата држава. Димитров подвлекол дека јакнењето на институциите, владеење на правото, промоција на култура на дијалог и компромис ќе бидат најдобри аргументи за забрзана Евро-атлантска интеграција на земјата. Во тој контекст, посебно биле акцентирани силната посветеност и заложбите на новата Влада за што поскоро остварување на полноправно членство на Република Македонија во НАТО, односно за забрзување на процесот на Евро-атлантската интеграција на нашата држава. Шефот на македонската дипломатија укажал дека што побрзо зачленување на Република Македонија во Алијансата, ќе има и исклучително значење и за безбедноста и просперитетот на Регионот во целина. На средбата, соговорниците ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ја имал првата средба со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, соопшти МНР. На средбата Димитров ја нагласил подготвеноста на Владата за целосен ангажман во имплементација на клучните реформи за да може на краток рок да се отвори патот за обновување на препораката за почеток на пристапните преговори. „Во таа насока, беа разгледани претстојните поважни активности од европската агенда. Придвижувањето на евроинтеграциските процеси ќе овозможи отворање на дискусија за донесување одлука за почеток на пристапните преговори, како чекор кон остварување на стратешката цел на Македонија – членство во Европската Унија. Беше искажана заедничка подготвеност за динамична соработка во насока на остварување на овие цели“, стои во соопштението од МНР за средбата. Димитров попладневно имал средба и со американскиот амбасадор Џес Бејли, на која разговарано за начините за натамошно унапредување на билатералните односи помеѓу Република Македонија и ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска оствари прва средба со амбасадорот на Европската унија во Република Македонија, Самуел Жбогар. На средбата, информираат од МНР, министерот Димитров ја потенцираше подготвеноста на Владата за целосен ангажман во имплементација на клучните реформи со цел на краток рок да се отвори патот за обновување на препораката за почеток на пристапните преговори. Во таа насока, беа разгледани претстојните поважни активности од европската агенда. Придвижувањето на евроинтеграциските процеси ќе овозможи отворање на дискусија за донесување на одлука за почеток на пристапните преговори, како чекор кон остварување на стратешката цел на Македонија – членство во Европската унија, соопшти МНР. На средбата, се додава во соопштението, беше искажана заедничка подготвеност за динамична соработка во насока на остварување на овие цели. извор:МРТ
| | веќе видена | слични

На средбата, информираат од МНР, министерот Димитров ја потенцираше подготвеноста на Владата за целосен ангажман во имплементација на клучните реформи со цел на краток рок да се отвори патот за обновување на препораката за почеток на пристапните преговори. - Во таа насока, беа разгледани претстојните поважни активности од европската агенда. Придвижувањето на евроинтеграциските процеси ќе овозможи отворање на дискусија за донесување на одлука за почеток на пристапните преговори, како чекор кон остварување на стратешката цел на Македонија – членство во Европската унија, соопшти МНР. На средбата, се додава во соопштението, беше искажана заедничка подготвеност за динамична соработка во насока на остварување на овие цели. /МИА
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров до крајот на јуни ќе ја посети Атина. Поканата од грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас е веќе пристигната во македонското МНР, а утре ќе се утврдува датумот на посетата во зависност од агендата на двајцата министри. Грчкото МНР изразило подготвеност средбата да се оствари уште во текот на следната недела, но не било можно толку брзо да се организира . Сепак тоа значи дека Димитров ќе го исполни своето ветување по преземањето на министерската функција неговата прва билатерална посета да биде токму Атина, објави Телма . И грчкиот министер Никос Коѕијас се огласи уште пред да биде избрана новата влада откривајќи дека е во контакт и со премиерот Заев и изрази подготвеност да се интензивира соработката и да се бара копмпромис за спорот со името. Токму Коѕијас ги скрши мразот меѓу двете земји и со претходната влада го почна градењето мерки на доверба. Но, новиот шеф на дипломатијата Димитров најави дека сериозно ќе се посвети на решавањето на спорот со името, а ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шефот на дипломатијата Никола Димитров, кој учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи во рамките на процесот “Брдо Бриони”, порачал дека новата реформска влада на Македонија е сериозно подготвена и цврсто решена нашата земја да стане дел од евроатланските интеграции. “ЕУ треба да остане искрена и директна при евалуирањето на нашите реформски и демократски процеси. Наша задача е да работиме на квалитативна трансформација на нашето општество. Да работиме на обезбедување на одговорно владеење и независни институции. Нашата цел е да изградиме модерна европска демократија, а ЕУ адекватно да ги валоризира реформите на тој пат. Зачленувањето во ЕУ и НАТО е нашиот врвен стратешки приоритет” – порачал министерот Димитров. Димитров на маргините на состанокот остварил средба во четири очи со министерот на Србија Ивица Дачиќ, на која била изразена подготвеноста за изнаоѓање решение од интерес на двете страни, во контекст на последните случувања. Исто така, тој имал краток разговор со претседателот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 198 | | | веќе видена

Кампањата за претседателските избори можеби официјално не е започната, но затоа кандидатите ги користат сите можности да им се додворуваат на гласачите. Пред ...
сите 215 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 200 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 178 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 216 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Франција е подготвена да стави вето на барањето на Велика Британија за одложување на Брегзит доколку Лондон не понуди никаков алтернативен план или, пак, со ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НИКОЛА ГО ЗАМЕНИ НИКОЛА: Примопредавање на должноста министер за надворешни работи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: