Македонија - Самоил бил „бугарски цар од денешна ФИРОМ“

Во Македонија се изгради споменик на големиот бугарски Цар Самуил. Вака бугарските медиуми го пренесуваат поставувањето на најновиот споменик во центарот на Скопје, како дел од проектот „Скопје 2014“. Агенцијата „Новините“ пишува дека Самуил владеел со првото бугарско царство како цар на Бугарите од Охрид, денешна „Поранешна југословенска Република Македонија“. Тоа што Македонија си го препишува Самуил како македонски владетел е дело на поранешните комунистички служби, предводени од Јосип Броз-Тито, се вели во написот. - Официјалната доктрина на денешна Македонија инспирирана од пропагандата на Титовата комунистичка Југославија дека Самуил е цар на голема средновековна „македонска“ империја е врз основа на географски опфат на првата бугарска држава на Балканот, во која беа вклучени земји од Црното Море до Јадранското Море, каде што Охрид имал пресудно значење - пишуваат „Новините“. Според оваа агенција, еден од најтешките удари на доктрината на „македонизмот“, како посебен историски идентитет на денешната ...
| | веќе видена | слични

„Срцето ми го обзема радост и гордост со тоа што во центарот на Скопје е подигнат споменик на еден голем бугарски цар“, го поздрави поставувањето на споменикот на цар Самоил Божидар Димитров, директор на Националниот историски музеј. Контроверзниот поранешен бугарски министер задолжен за дијаспората, познат по антимакедонската политика и ставови, како што пренесуваат бугарските медиуми, рекол дека за пофалба се заложбите на македонските власти и многу и' заблагодарува на владата на Груевски што подига споменици на бугарски национални херои. „Им посакувам да продолжат во истиот дух и да не бидат откриени дека, всушност, тие се тајни Бугари, кои, под изговор дека поставуваат споменици на македонски национални херои, креваат споменици на Бугари“, изјавил Димитров. Тој не се сомнева дека споменик на цар Самоил во Скопје ќе биде означен како монумент на бугарски владетел. Бугарските медиуми објавувајќи ја изјавата на Димитров за поставувањето на споменикот во Скопје, наведуваат дека цар Самоил управувала Бугарија ...
| | веќе видена | слични

Еден ден Македонија ќе стане членка на ЕУ и на шенген-зоната, Скопје ќе стане многу покосмополитски град. Тој ден историјата повторно ќе се напише. Тогаш Самуил ќе се покаже како поробувач и, соодветно на тоа, ќе биде премачкан со катран. Така цар Самуил ќе заличи на фудбалерот Самуел Ето„24 часа“ Поздрави и честитки, како и по некој коментар за потсмев одекнаа во бугарските медиуми по поставувањето на споменикот на цар Самуил на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Реакциите се речиси спротивни од тие во Грција откако се намести статуата на Александар Велики, кога се пишуваше дека сме подигнале „бронзена империја“ и дека поради ова нема да влеземе во НАТО и во ЕУ. Повеќето весници и агенции во Бугарија ја пренесоа изјавата на историчарот Божидар Димитров, познат по своите националистички ставови, дека срцето му се исполнува со радост и со гордост дека во центарот на Скопје е подигнат паметник на еден бугарски цар, на еден достоен бугарски владетел. Според Димитров, настанот е уште порадосен бидејќи сé уште ...
| | веќе видена | слични

Додека се занимаваме со кучињата на Борисов, во Скопје креваат споменик на бугарски цар. Мислам дека Министерството за надворешни треба во декларација да го пофали овој пријателски гест на македонската Влада. Само со хумор можат да се пречекуваат ваквите иницијативи. Вака бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин ја прокоментира веста за поставувањето на споменикот на цар Самоил на плоштадот во Скопје. Веста ја прокоментира и Божидар Димитров, директор на Националниот историски музеј. “Срцето ми се полни со радост и гордост, поради тоа што во центарот на Скопје е кренат споменик на еден голем бугарски цар. За пофалба се напорите на македонската власт и јас и се заблагодарувам на владата на Груевски што крева споменици на бугарски национални херои“, изјави Димитров во изјава за агенцијата Фокус. Димитров вели дека не се сомнева дека споменикот ќе биде означен како споменик на бугарски владетел.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Самоил бил „бугарски цар од денешна ФИРОМ“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: