По споредбата на Kатица Јанева со Бијонсе, сега весникот вели дека Димитров најавил промена на името


Објави, па по неколку часа се премисли и коригираше - престижниот британски „Фајненшл тајмс“ прво цитираше изјава на македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, дека „Македонија е подготвена да го промени името за да стане членка на НАТО“, а по некое време ја смени изјавата додавајќи дека земјава „ја разгледува можноста со привремената референца да влезе во алијансата“. Суштински технички грешки Сепак по првичната објава помина извесно време, доволно за социјалните мрежи да се преплават со негативни коментари, за по реакцијата од македонското МНР, весникот да го смени насловот. Kорекцијата на грешката што одекна силно во јавноста не ја избриша дилемата како ли настанала оваа грешка. Јасно е дека технички грешки се случуваат во речиси секој медиум, па не се невозможни ниту во еминентните како „Фајненшл тајмс“, но во овој наслов грешката не е техничка, туку суштинска. Ако аналитичноста, професионалните новинарски стандарди и прецизноста се водечките принципи и практики во лондонскиот весник, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Спорот за името е долгогодишен. Иако во суштина тоа е билатерално прашање, последиците од негово нерешавање, како што се гледа во последно време, може да ја загрозат регионалната стабилност, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во интервју за грчкиот весник „То Вима". Тој нагласува дека Република Македонија предолго беше оставена во чекалница пред заклучените врати на НАТО и ЕУ поради наметнатата политичка блокада и покрај одлуката на Меѓународниот суд за правда, и оти „тоа за возврат ја отвори вратата за демократска криза во земјата“. „И ние, очигледно, имаме направено свои грешки. Сите треба да ја научиме лекцијата.Категорично сум убеден дека треба да ја искористиме ситуацијата и позитивниот моментум. Да ги употребиме за суштинско преосмислување на нашиот однос. За Грција прашањето е каков сосед би сакала да има? За Република Македонија прашањето е каков сосед би сакала да биде? Сакаме да бидеме блиски пријатели на Грција врз основа на взаемно разбирање, почитување и заеднички ...
| | веќе видена | слични

Никола Димитров, говори за новата реформска влада и нејзините приоритети, за регионот, за билатералната соработка со Грција и како таа да се подобри, но и за прашањето за името. „Спорот со името трае многу години. Иако во суштина е билатерален, последиците од нерешавањето може да ја доведат во опасност регионалната стабилност,како и што се покажа неодамна.“  – вели Димитров. Тој објаснува дека во периодот кога бил преговарач постоеле идеи кои биле добра основа за решение за едната, но биле одбиени од другата страна. „Ќе треба и двете страни, со добра волја да се вклучиме во преговорите и да се обидеме, колку што можеме да ја разбереме чувствителноста на прашањата што произлегуваат, како што тие се согледуваат од другата страна. Треба да го подигнеме нивото на доверба и да инвестираме во билатералните односи на начин што го прави поверојатен напредокот.“ – вели Димитров кој потенцира дека за жал немаме стигнато до степенот на доверба, соработка и отворена комуникација што постои меѓу нашите народи и додава ...
| | веќе видена | слични

Во минатото имаше идеи што беа добра основа за решавање на спорот за името за едната, но беа одбиени од другата страна, вели поранешниот преговарач во македонско-грчките преговори и актуелен министер за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за грчкиот весник Вима. -Ќе треба и двете страни, со добра волја да се вклучиме во преговорите и да се обидеме колку што можеме да ја разбереме чувствителноста на прашањата што произлегуваат, како што тие се согледуваат од другата страна. Треба да го подигнеме нивото на доверба и да инвестираме во билатералните односи на начин што го прави поверојатен напредокот – вели Димитров. Иако станува збор за билатералн проблем, истакнува тој, последиците од негово нерешавање може да ја доведат во прашање регионалната стабилност.
| | веќе видена | слични

Само тие што не се добро упатени во дипломатските прилики во последниве години во Македонија беа изненадени со одлуката на социјалдемократот Зоран Заев за шеф на дипломатијата во својата влада да го предложи 45-годишниот Никола Димитров, човек со „вмровско“ семејно педигре, кој беше на важни дипломатски функции во повеќе влади, па и во владата на Груевски. Неговите први изјави и неговата „брза“ посета на Атина покажаа дека младиот дипломат со богато „сиви“ ќе ја има најтешката задача во владата на Заев. Никола Димитров е син на Димитар и Ратка Димитрови, истакнати функционери и основачи на ВМРО-ДПМНЕ, кои биле и на повеќе важни државни функции, во извршната и во законодавната власт. Завршил правен факултет во Скопје, на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, а магистрирал меѓународно право на Универзитетот во Кембриџ, Велика Британија. Својата професионална кариера ја започнува уште во 1996 година во Министерството за надворешни работи, како советник од областа меѓународно право за правата на човекот. Беше ...
| | веќе видена | слични

Уставното име е инструмент и”Јас можам да го убијам Бранко Тричковски и око да не ми трепне. Прости ми боже. Вели на својот профил Тони Шанац Михајловски, во благо лекторираната варијанта на жртвата. Оливер, кој е овој човек, бе! Дваесет години ме убива. Го инспирираше палењето на мојот џип во 2015 година. “Полицајците кои денеска не успеаја да загинат во служба на Големиот идиот, ќе имаат можност да се ослободат од усраните животи во првата наредна прилика.” Ова фантастично срочена вистина за драмата на луѓето под команда на чипираните идиоти на вмро-дпмне и на Груевски лично во крвавите настани во Диво насеље, ја возбудија црната дупка на македонското глумиште пред две години, а повод за последниот потресен исказ околу способноста на неговото око да не трепнува во моментот додека ја убива мојата маленкост, претпоставувам, е следиов статус на мојот фесјбук профил: “Уставното име ми е како херпес, како стомачен вирус, како сифилис, понекогаш го доживувам као астма и менингитис, ме тресе како кравјо лудило! ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти МНР, Димитров изрази благодарност за континуираната поддршка која Организацијата ја дава на планот на реформите во државата, а посебно за оние кои претставуваат директна поддршка на реализацијата на нашите европски и евроатлански аспирации. Го пренесе мислењето дека за Македонија, но и за целиот регион, од исклучително значење е процесот на интегрирање во ЕУ. - Министерот информираше за приоритетите на Владата и најактуелните преземања на политички план. Министерот Димитров се осврна на прашањето на регионалната соработка помеѓу државите од Балканот и истакна дека таа треба да се одвива согласно најдобрите практики и стандарди прифатени во ОБСЕ, стои во соопштението. Амбасадорот Суомалаинен, пак, се наведува, истакна дека постои добра и континуирана соработка помеѓу ОБСЕ и Македонија и дека заеднички е многу вложено во реформските процеси кои опфаќаат широк спектар области. Таа ја повтори подготвеноста на Организацијата преку својата Мисијата во Скопје, да продолжи да дава поддршка за ...
| | веќе видена | слични

На средба што ја имале денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, и шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен, се разговарало за меѓусебната соработка и за приоритетите што новата влада ги зацртала, соопшти Министерството за надворешни работи. Министерот Димитров се заблагодарил за континуираната поддршка која ОБСЕ за дава за Македонија, а посебно за директната поддршка за реализацијата на европските и евроатланските аспирации на земјата. Тој потенцирал дека и за Македонија и за целиот регион од исклучително значење е процесот на интегрирање во ЕУ. Суомалаинен нагласила дека постои добра и континуирана соработка помеѓу ОБСЕ и Македонија и дека заеднички е многу вложено во реформските процеси кои опфаќаат широк спектар на области и порачала дека постои подготвеност за понатамошна поддршка од ОБСЕ за Македонија, се дознава од соопштението на МНР.
| | веќе видена | слични
2 копии

Клучната порака од Брисел до новата влада беше дека Македонија мора да го реши проблемот со Грција, како би се отворила вратата за членство во ЕУ и НАТО. Како претседател на „Групата на пријатели на Македонија”, сметам дека таквиот пристап на ЕУ е неприфатлив и дека стана кристално јасно дека ЕУ има двојни критериуми кога станува збор за проширувањето, вели хрватската европратеничка Маријана Петир, која додава дека се покажало оти ЕУ нема и најмала можна намера да ја притисне Грција за да го промени ставот околу името. –За било какво промена на името, потребен е консензус на политичките партии како изразена волја на избирачите на референдумот, кој би бил нужен при промена на име на држава. Но, вистинското прашање е дали смее од една суверена држава тоа да се бара. Меѓународниот казнен суд во 2011-та година пресуди дека грчката блокада за отворање на преговори за членство во НАТО сојузот не e оправдана, со што Грција ја прекршила Привремената спогодба од 1999 година, вели Петир. Петир додава дека после тоа, ...
| | веќе видена | слични

Одговор ите на грчкиот шеф на дипломатијата Коцијас дадени за време на најновата посета на министерот за надворешни работи на Македонија Димитров го п отврдува незапирливото непријателство на Грција кон Македонија. Изјави за Програмата Гласот на народот со Слободан Томиќ на на Радио Слободна Македонија Робин О Нил поранешен медијатор во грчко македонскиот спор. Британскиот амбасадор додава: Со Привремената спогодба од Њу ЈОрк 1995 год, Грција се обврза да го прифати приемот на Македонија во НАТО под името БЈРМ, но штом Македонија се понуди да го прифати овој курс, Грција се с вр те во спротивна насока. , оценува О Нил. „ Грција и натаму настојува Македонија да го смени своето уставно име! Во мојата мисија во 1992 година Владата на Република Македонија направи искрена понуда за промена на името,а тоа беше Репубилка Македонија(Скопје), но Грција ја одби таа понуда !" истакнува британскиот медјатор. Тој за Гласот на народот објаснува: „Во изминатите 25 години Грција никогаш не пројавува добра ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 476 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 171 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 211 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 128 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По споредбата на Kатица Јанева со Бијонсе, сега весникот вели дека Димитров најавил промена на името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: