Дачиќ со песна го прими Коѕијас


Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ со песна го прими шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во Вила Мир. Според српските медиуми Коѕијас дури и си порачал песна од Дачиќ, од кого побарал да му ја отпее „Тамо далеко“, по што Дачиќ му ја исполнил желбата. Официјалниот состанок меѓу двајцата министри почна денеска во 10:30 часот.
| | веќе видена | слични
17 копии

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров во интервјуто за белградската ТВ Н1 за време на неговата посета во Белград, изјави дека нема да му врати на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ за неговата изјава од минатата недела на прес-конференцијата со Никос Коѕијас, дека е грешка што Србија ја признала Македонија под уставното име. - Мислам дека таквите изјави не помагаат особено. Ние сме министри на две земји, ги претставуваме двата народа, блиски народи. Имаме заедничка историја во Југославија, ќе бидеме заедно, се надевам во не толку далечна иднина во Европската унија и на некој начин нашата блискост не може ништо да ја расипе. Но, од нас зависи дали ќе има „пецкање" и повремено „боцкање" или ќе бидеме како браќа, рече Димитров. Димитров вели дека се работи спорот да се реши во најбрз рок на најдобар начин, и дека имаме доволно свои проблеми па не би сакале штета и на оваа динамика.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, престојува во Белград по повод одбележувањето на десетгодишнината од работата на Европскиот фонд за Балканот, но во рамките на посетата нема да оставри средба со својот српски колега Ивица Дачиќ. Димитров во интервју за српската телевизија „Н1“ рече дека нема да му врати на Дачиќ за изјавата дека Србија не требало да ја признае Македонија. „Мислам дека такви изјави не ни помагаат. Ние сме министри на две земји, претставуваме два блиски народа. Имаме заедничка историја во Југославија, се надевам во не толку далечна иднина ќе бидеме заедно и во Европската Унија. На некој начим ништо не може да ја уништи нашата блискост. Сепак, на нас е дали ќе има задевања и повремени боцкања или ќе се однесуваме како браќа“, изјави Димитров. Одговарајќи на прашање за Косово, Димитров рече дека Македонија не може да биде голем играч во спорот помеѓу Белград и Приштина. „Ние делиме граници и во наш интерес е тој проблем да се реши на најдобар начин за двете страни ...
| | веќе видена | слични

Одговарајќи на прашањето за Косово, Димитров кажа дека Македонија во спорот меѓу Белград и Приштина не може да биде голем играч. Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров во интервјуто за белградската ТВ Н1 за време на неговата посета во Белград, изјави дека нема да му врати на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ за неговата изјава од минатата недела на прес-конференцијата со Никос Коѕијас, дека е грешка што Србија ја признала Македонија под уставното име. - Мислам дека таквите изјави не помагаат особено. Ние сме министри на две земји, ги претставуваме двата народа, блиски народи. Имаме заедничка историја во Југославија, ќе бидеме заедно, се надевам во не толку далечна иднина во Европската унија и на некој начин нашата блискост не може ништо да ја расипе. Но, од нас зависи дали ќе има „пецкање“ и повремено „боцкање“ или ќе бидеме како браќа, рече Димитров. Одговарајќи на прашањето за Косово, Димитров кажа дека Македонија во спорот меѓу Белград и Приштина не може да биде голем играч. ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров не даде директен одговор на провокацијата на неговиот српски колега Ивица Дачиќ кој често упатува жестоки кон Македонија и неодамна изјави дека Србија направила голема грешка што не признала како држава бидејќи со тоа не добила ништо. Првиот македонски дипломат во интервју за српската телевизија Н1 со многу смирен тон даде позитивни изјави за односите меѓу Македонија и Србија. – Мислам дека таквите изјави не помагаат особено. Ние сме министри на две земји, ги претставуваме двата народа, блиски народи. Имаме заедничка историја во Југославија, ќе бидеме заедно, се надевам во не толку далечна иднина во Европската унија и на некој начин нашата блискост не може ништо да ја расипе. Но, од нас зависи дали ќе има „пецкање“ и повремено „боцкање“ или ќе бидеме како браќа, рече Димитров. Одговарајќи на прашањето за Косово, Димитров кажа дека Македонија во спорот меѓу Белград и Приштина не може да биде голем играч, ниту пак премногу да влијае на самите ...
| | веќе видена | слични

- Мислам дека таквите изјави не помагаат особено. Ние сме министри на две земји, ги претставуваме двата народа, блиски народи. Имаме заедничка историја во Југославија, ќе бидеме заедно, се надевам во не толку далечна иднина во Европската унија и на некој начин нашата блискост не може ништо да ја расипе. Но, од нас зависи дали ќе има „пецкање“ и повремено „боцкање“ или ќе бидеме како браќа, рече Димитров. Одговарајќи на прашањето за Косово, Димитров кажа дека Македонија во спорот меѓу Белград и Приштина не може да биде голем играч. - Ја делиме границата и во интерес ни е овој проблем да се реши на најдобар можен начин и за двете страни во разговорите во кои посредуваат Брисел и Федерика Могерини. Ние имаме доволно свои проблеми и не би сакал да бидеме колатерална штета на оваа динамика, рече Димитров за ТВ Н1. Целото интервјуто на Никола Димитров за ТВ Н1-која е партнер на Си Ен Ен за Србија, Хрватска и БиХ, а кое македонскиот министер за надворешни работи го даде за време на неговата посета на Белград на ...
| | веќе видена | слични

Никола Димитров нема да му врати на српскиот колега Ивица Дачиќ, на изјавата дека било грешка што Србија ја признала Македонија под уставното име. „Мислам дека таквите изјави не помагаат особено. Ние сме министри на две земји, ги претставуваме двата народа, блиски народи. Имаме заедничка историја во Југославија, ќе бидеме заедно, се надевам во не толку далечна иднина во Европската унија и на некој начин нашата блискост не може ништо да ја расипе. Но, од нас зависи дали ќе има „пецкање“ и повремено „боцкање“ или ќе бидеме како браќа, рече Димитров во интервју за ТВ Н1. Српскиот министер за надворешни изјавата ја даде на заедничката прес конференција со Никос Коѕијас во Белград.
| | веќе видена | слични
6 копии

Ивица Дачиќ изјави дека ЕУ врз Белград врши континуриано наметнување на обврската за усогласување на надворешната политика во поглед на Русија и приклучување на санкциите, но дека Србија нема да се приклучи кон канзнените мерки. Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека ЕУ врз Белград врши континуриано наметнување на обврската за усогласување на надворешната политика во поглед на Русија и приклучување на санкциите, но дека Србија нема да се приклучи кон канзнените мерки. - Ние сме виновни, бидејќи ги навикнавме од почетокот кога усогласивме над 90 отсто од нашите акти. Но, тогаш состојбата беше понаква, ја немаше кризата во Украина. Сега тој процент на усогласеност е опаднат и поради тоа тие постојано ни вршат притисок дека мораме да се приклучиме на мерките кон Руската Федерација и кон други држави, изјави Дачиќ. Според него, Србија не може така да се однесува кон пријателите, бидејќи тоа не е во нејзин национален интерес. - Не може да бараме помош за Косово, а од друга страна да се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави дека Косово го цени позитивниот и принципиелен став на Грција, кога е во прашање европската перспектива на Косово. „Високо ја цениме поддршката на Грција за членство на Косово во меѓународните организации и бараме поддршката да стане даум за членство во Интерпол, Унеско, НАТО, како во Обединетите Нации“, изјави Тачи на состанокот со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас. Шефот на грчката дипломатија рече дека нормализацијата на односите помеѓу земјите од Западен Балкан, но и во самата Европска Унија, е особено значајна. „Ја поздравувам европската интеграција на сите нивоа кога се во прашање земјите од Западен Балкан“, рече тој. Тачи и Коѕијас разговараа за процесот на отворање на Канцеларијата на Косово во Атина, која ќе овозможи зајакнување на билатералните и економските односи помеѓу двете земји. Пред состанокот со косовскиот претседател, шефот на грчката дипломатија се состана и со првиот заменик премиер и министер за надворешни работи Беџет ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја одржат со неговиот домаќин,Беџет Пацоли. Прашан за причините зошто вчера во Белград имал средба со новинарите, а во Приштина тоа не го прави,тој кусо одговори дека има многу побитни теми за разговор и оти нема време за конференција. Грција е една од петте земји членки на ЕУ кои ја немаат признато независноста на Косово, но има „помек“ став и ги признава косовските пасоши. Коѕијас вчера во Белград изјави дека неговата земја нема да го признае Косово и објасни дека трговската канцеларија на Косово во Атина нема да биде дипломатско претставништво. Инаку првата средба тој ја имаше со Пацоли на која станало збор за економската соработка,зголемување на грчките инвестиции и трговската размена. Пацоли искажал и надеж дека Грција ќе го поддржи Косово во зачленувањето во меѓународни организации, пред се УНЕСКО и Интерпол. Коѕијас имаше средба и со претседателот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 719 | | | веќе видена

Во период кога на целата територија на Македонија е прогласена епидемија од морбили и кога беше соопштено дека ниедно невакцинирино дете нема да биде примено ...
сите 274 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 244 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.Утринската температура ќе се движи од нула до седум, а дневната ...
сите 181 | | | веќе видена

Сите гласачки места во 13 казнено поправни установи утрината беа отворени навреме. Затворениците и притворениците во Идризово и во Шутка уште рано изутрината ...
сите 206 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дачиќ со песна го прими Коѕијас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: